Sprawna i przede wszystkim prawidłowa realizacja zadań związanych z rachunkowością, księgowością i podatkami jest kluczowa dla przedsiębiorstwa. Jednocześnie wymaga szerokich kompetencji i stale uzupełnianej wiedzy. Dlatego w nowoczesnych organizacjach tworzy się odrębne działy finansowe. Wyjaśniamy, jakie jest ich znaczenie i najważniejsze obowiązki oraz jak zarządzać pracą działu finansów, by stanowił tak potrzebne wsparcie działalności firmy.
Spis treści:
- Finanse i dział finansów
- Wyzwania w pracy współczesnych działów finansowych
- Szkolenia finansowe, kursy finanse, konferencje dla finansów
- Czego dotyczą i do kogo skierowane są szkolenia finansowe?
- Popularne szkolenia finansowe, warsztaty i kursy finanse
- Gdzie znaleźć szkolenia finansowe, kursy finanse i rachunkowość?
Finanse i dział finansów
Dział finansowy czy finansowo-księgowy może realizować zróżnicowany zakres zadań, jednak jego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firmy zawsze jest bardzo duże. Jego podstawowym obowiązkiem jest rejestrowanie wszelkich operacji finansowych poprzez wymaganą formę prowadzenia księgowości. Księgi rachunkowe (lub PKPiR czy ewidencja przychodów w przypadku innych form rozliczenia) są bowiem podstawowym dokumentem służącym nie tylko do celów prawnych i podatkowych, ale również do wewnętrznej analizy działań przedsiębiorstwa – np. w zakresie kosztów czy inwestycji. Muszą być prowadzone przede wszystkim zgodnie z wymogami prawa. Poza prowadzeniem ewidencji zdarzeń gospodarczych dział finansów zazwyczaj:
- gromadzi i archiwizuje dokumenty związane z finansami firmy,
- sporządza zestawienia i sprawozdania finansowe,
- sporządza bilanse firmy,
- sporządza i wysyła do odpowiednich organów rozliczenia i wszelkie dokumenty podatkowe czy finansowe,
- zajmuje się współpracą z organami podatkowymi (US, ZUS) oraz GUS-em,
- zarządza instrumentami finansowymi przedsiębiorstwa,
- zajmuje się zarządzaniem przepływami pieniężnymi i zapewnieniem finansowania,
- odpowiada za współpracę z bankami, leasingodawcami i innymi dostawcami usług finansowych.
Prowadzenie księgowości wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości, podatków oraz skrupulatności. Jest to praca wymagająca i obciążona niemałą odpowiedzialnością. W przypadku błędów popełnionych w rozliczeniach z organami państwowymi konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i jednostka, jeśli umyślnie dopuści się postępowania niezgodnego z prawem (np. nie zaksięguje pewnych operacji lub zawrze w dokumentach firmy nierzetelne dane). Dokładny zakres odpowiedzialności księgowego zawarty jest w aktach prawnych takich jak:
- Ustawa o rachunkowości,
- Ordynacja podatkowa,
- Kodeks karno-skarbowy,
- Kodeks karny
- Kodeks pracy,
- ustawy dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Wyzwania w pracy współczesnych działów finansowych
Prawidłowa praca działów finansowych i finansowo-księgowych zależy od kilku czynników. Pierwszym jest organizacja. W większych firmach zwykle zatrudnia się kilku specjalistów konkretnych dziedzin, którzy mają jasno określone obowiązki (np. ewidencjonowanie, fakturowanie, sprawozdawczość finansowa itd.). Można zastosować podział na mniejsze komórki organizacyjne w celu zachowania jasnej struktury funkcjonowania działu. Kompetencje takiego zespołu powinny idealnie ze sobą współgrać, dlatego należy uważnie go tworzyć, a wszelkie braki kadrowe uzupełniać w oparciu o dokładną analizę potrzeb w tym zakresie.
Drugim wyzwaniem działów księgowości jest konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy pracowników. Obowiązujące w tej dziedzinie przepisy potrafią się zmieniać nawet kilka razy w roku, dlatego należy bezwzględnie śledzić poczynania prawodawcy. Warto przeciwdziałać ewentualnym błędom wynikającym z braku aktualnej wiedzy, regularnie szkoląc personel działu finansowego. Na rynku dostępne są szkolenia dotyczące wszelkich nowych regulacji i orzecznictwa, dlatego pozyskanie rzetelnej wiedzy nie powinno być problemem. Należy przy tym pamiętać, że inwestowanie w kompetencje pracowników jest w tym przypadku również ważną inwestycją w rozwój oraz bezpieczeństwo organizacji.
Szkolenia finansowe, kursy finanse, konferencje dla finansów
Rzeczywistość działów finansowych ulega ciągłym zmianom. Każdego roku w Polsce uchwalanych jest kilkadziesiąt aktów prawnych, które zmieniają zasady funkcjonowania firm w obszarze podatków i rachunkowości. W rekordowych latach pojawiało się nawet ponad sto aktów normatywnych z zakresu podatków, nie licząc zmieniających się interpretacji skarbowych. Wymusza to ciągłe szkolenia ze zmian podatkowych, zwłaszcza w obszarze podatku VAT, podatku CIT i podatku PIT, a także na przykład cen transferowych. Na rynku powstał cały szereg firm szkoleniowych oraz doradczych specjalizujących się w organizowaniu kursów i szkoleń dla finansów.
Czego dotyczą i do kogo skierowane są szkolenia finansowe?
Znajomość zagadnień finansowych jest istotna nie tylko dla dyrektora finansowego czy głównego ksiegowego. Prezesi zarządów, dyrektorzy operacyjni i funkcyjni, kierownicy działów i zespołów w firmie to stanowiska, na których potrzebne są szerokie umiejętności organizacyjne, ale również świadomość i wiedza z zakresu finansów. Jakie szkolenia finansowe skierowane do finansistów i nie-finansistów cieszą się największą popularnością? Które kursy finansowe warto rozważyć w firmie?
Szkolenia finansowe dotyczą takich zagadnień jak: analiza sprawozdań finansowych i bilansu, rachunek wyników, controlling finansowy, budżetowanie, cash flow, cash pooling, finanse dla niefinansistów, rachunkowość zarządcza, wycena przedsiębiorstw. Szkolenia finansowe dedykowane są dyrektorom finansowym, analitykom finansowym, głównym księgowym, ale również kadrze menedżerskiej poza departamentu finansowanego, w tym dla:
- właścicieli firm i udziałowców,
- prezesów zarządu i członków zarządów,
- członków rady nadzorczej,
- dyrektorów handlowych, marketingu i operacyjnych,
- kadry kierowniczej pionów niefinansowych,
- przedstawicieli administracji publicznej odpowiedzialnych za finanse publiczne.
Popularne szkolenia finansowe, warsztaty i kursy finanse
- Szkolenia podatkowe i związane z podatkami: podatek dochodowy, prawo podatkowe, akcyza podatek akcyzowy.
- Szkolenia rachunkowość: rachunkowość zarządcza, rachunkowość budżetowa, MSR MSSF, środki trwałe.
- Kursy księgowości: usługowe prowadzenie ksiąg, samodzielny księgowy, główny księgowy.
- Inne szkolenia dla działów finansów: windykacja, kadry-płace.
Najczęściej spotykane na rynku kursy i szkolenia finansowe to między innymi:
- Analiza finansowa i zarządzanie finansami w firmie
- Odpowiedzialność członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych
- Controlling finansowy - profesjonalny analityk finansowy
- Certyfikowany Specjalista ds. controllingu
- Kurs Dyrektora Controllingu
- Sprawozdanie finansowe
- Lean controlling - zwinność w kontrolingu
- Oszustwa księgowe i rachunkowość kreatywna a kontrola finansowa
- Finanse dla niefinansistów
- Prezentacja informacji finansowych
- Podejmowanie decyzji i wielowymiarowa analiza rentowności
- Zarządzanie kosztami i rentownością
- Budżetowanie i kontrola kosztów, przychodów i wyników
- Finanse publiczne w praktyce
- Finanse i rachunkowość
- Budżet zadaniowy w jednostkach sektora finansów publicznych
- Planowanie i kontrola finansowa
- Rachunkowość zarządcza i controlling menedżerski
- Planowanie i controlling inwestycji
- Analiza finansowa przedsiębiorstwa
- Systemy informatyczne ERP wspierające controlling i zarządzanie przedsiębiorstwem
- Controlling wartości (VBC) i systemy performance measurement (KPI)
- Czytanie bilansu, wskaźników finansowych, rachunku zysków i strat, cash flow
- Modelowanie finansowe
- Cash pooling jako element zarządzania płynnością w grupie kapitałowej
Gdzie znaleźć szkolenia finansowe, kursy finanse i rachunkowość?
Szkolenia finansowe bez trudu znajdziemy we wszystkich dużych miastach w całym kraju. Oferta szkoleń finansowych stacjonarnych najszersza jest oczywiście w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Rzeszów czy Bydgoszcz. Mieszkając z dala od tych ośrodków miejskich częściej zdani jesteśmy na ofertę szkoleń i kursów online. Są one realizowane przez Internet w formule na żywo (co oznacza z reguły zajęcia prowadzone na platformie do wideokonferencji) bądź zdalnie na żądanie – wówczas otrzymujemy dostęp do kursu online, który ma postać nagrań wideo bądź ćwiczeń i prezentacji na platformie do e-learningu, co umożliwia realizację programu kursy w dogodnym tempie i czasie. Najpopularniejsze wciąż jednak są szkolenia online prowadzone na żywo: ich zaletą jest możliwość zadawania pytań i uzyskania indywidualnych konsultacji z prowadzącym.
Kalendarz szkoleń finansowych, kursów finansowych oraz wszelkiego typu warsztatów, seminariów, konferencji i kongresów kierowanych do działów finansów znaleźć można na górze strony. W katalogu zgromadziliśmy oferty od czołowych polskich firm szkoleniowych. Katalog umożliwia szybkie wyszukiwanie szkoleń, porównanie ich programu, zapoznanie się z sylwetkami prelegentów i trenerów oraz sprawdzenie cen szkoleń i kursów finansowych. Rejestracji na wybrane szkolenie lub kurs dokonać można z użyciem bezpłatnego formularza rejestracji na szkolenie.
