Kursy logistyczne i szkolenia dla logistyków!

 • Znajdź szkolenie logistyka bądź kurs logistyka w naszym katalogu szkoleń i kursów
 • Poznaj ich program, ceny i zarejestruj się online na wybrane szkolenie!
Rozwiń W katalogu szkoleń i kursów z logistyki staraliśmy się zgromadzić najciekawsze szkolenia dla logistyków i menedżerów logistyki, organizowane zarówno online jak i stacjonarnie. Katalog umożliwia wyszukanie wydarzeń takich jak szkolenie logistyczne, kurs logistyka, kurs logistyka i transport, poznanie programu szkolenia, cen kursu lub szkolenia, a także dostępności certyfikatu. Rejestracja udziału w kursie lub szkoleniu jest całkowicie bezpłątna i odbywa się przy pomocy darmowego formularza rejestracji online!  Zwiń

szkolenia logistyka, kursy logistyki

Szkolenia, kursy logistyka: 79

 • Wrocław, 22-23 sierpień 2023
 • 2 100 zł
2 100 zł
 • Warszawa, 3-4 październik 2022
 • 1 995 zł
1 995 zł
Artykuł

Kursy logistyka, szkolenia logistyka: jak rozwijać umiejętności z logistyki?

W świecie coraz bardziej złożonych łańcuchów dostaw dobre zarządzanie logistyką oraz optymalizacja procesów logistycznych mogą stanowić istotną przewagę konkurencyjną. Jak jednak zyskać przewagę w logistyce? Niezbędna jest do tego stale aktualizowana wiedza, doświadczenie i doskonałe umiejętności praktyczne. W ich zdobyciu pomóc może kurs logistyka, a także szkolenia i kursy logistyczne. Jakie szkolenia logistyczne warto wybrać?

Spis treści:

 1. Co to jest logistyka?
 2. Kurs logistyka a szkolenie logistyczne
 3. Jakie szkolenia w logistyce?
 4. Logistyka szkolenia, logistyka kursy - gdzie ich szukać?
 5. Jak wybrać dobre kursy logistyczne oraz szkolenia logistyczne?
 6. Optymalizacja procesów logistycznych
 7. Korzyści z optymalizacji logistyki
 8. Jak prowadzić optymalizację procesów logistycznych?
Co to jest logistyka?

Definicja logistyki mówi, że logistyka to wieloetapowy proces obejmujący planowanie, realizację, kontrolę i usprawnianie przepływu surowców, materiałów oraz wyrobów gotowych (produktów końcowych) w celu zaspokojenia wymagań klienta. Często mówi się, że logistyka to też proces dostarczania produktu z punktu jego pochodzenia bądź wytworzenia do punktu konsumpcji, a więc tam, gdzie użytkownik końcowy wejdzie w jego posiadanie.

W skład najważniejszych działań logistycznych wchodzą między innymi:

Sama definicja i zakres procesów wchodzących w skład logistyki pokazują jak złożoną dziedziną jest logistyka. Odnoszenie sukcesów w tej skomplikowanej, konkurencyjnej i ulegającej szybkim przemianom branży wymaga ciągłego doskonalenia procesów, które zyskało nazwę optymalizacji procesów logistycznych. Optymalizacja procesów logistycznych wymaga jednak wiedzy, doświadczenia oraz praktycznych kompetencji ze strony menedżerów i pracowników działów logistyki. W ich rozwoju pomóc mogą specjalistyczne, branżowe kursy logistyczne, szkolenia logistyczne oraz inne wydarzenia, takie jak warsztaty, seminaria, webinary czy konferencje dla logistyki.

Kurs logistyka a szkolenie logistyczne

Wiele osób zastanawia się jaki rodzaj edukacji warto wybrać w celu podniesienia wiedzy i umiejętności w obszarze logistyki. Jednymi z najpopularniejszych form kształcenia w tej dziedzinie są kursy logistyczne oraz szkolenia z logistyki i tematów pokrewnych. Do kogo kierowane są kursy logistyczne, a do kogo szkolenia logistyczne?

Kurs logistyka to oferta przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z logistyką i zainteresowanych przekrojowym poznaniem zagadnień i procesów wchodzących w skład logistyki. Kurs logistyki wybierany jest więc często przez osoby dopiero planujące poszukiwanie zatrudnienia w sektorze TSL, a także przez osoby, które pracują już branży logistycznej, ale poszukują możliwości dokształcenia, zyskania szerokiego spojrzenia na kategorię bądź usystematyzowania wiedzy. Kurs logistyka ma za zadanie omawiać najważniejsze kwestie w tej dziedzinie niejako od A do Z, jednak bez głębokiego wchodzenia w każde z omawianych zagadnień. Szczegółowemu zapoznaniu się z danym zagadnieniem czy procesem logistycznym służą szkolenia logistyczne.

Szkolenie logistyka pozwala skupić się na wybranym obszarze logistyki i poznać w szczegółach wszystkie istotne kwestie i niuanse. W praktyce szkolenia logistyczne mają bardzo różne tytuły i zakresy omawianych zagadnień, skierowane są również do różnych grup odbiorców, często na różnych poziomach zaawansowania od początkującego, poprzez średniozaawansowany aż po zaawansowany. Zaletą szkolenia z logistyki jest krótki czas trwania, z reguły obejmujący od jednego do trzech dni szkoleniowych, w trakcie którego uczestnicy opanowują specjalistyczną widzę i w założeniu powinni być w stanie zastosować ją w praktyce po zakończeniu szkolenia. Oczywiście doświadczenie, które przychodzi z czasem, przenosi umiejętności praktyczne jedynie zasygnalizowane w trakcie szkolenia, na zupełnie inny poziom.

Jakie szkolenia w logistyce?

Szkolenia logistyczne i kursy z logistyki cieszące się od lat niesłabnącym zainteresowaniem to między innymi:

 • Kurs logistyka od A do Z (certyfikat logistyka), w tym realizowane online jako e-learning.
 • Kurs specjalista ds. transportu i logistyki.
 • Kurs logistyka i transport od podstaw (certyfikat logistyka).
 • Planowanie logistyczne
 • Controlling logistyki i KPI w logistyce
 • Zarządzanie procesami logistycznymi
 • Zarządzanie magazynem i logistyka magazynowa, zarządzanie logistyką magazynową
 • Zarządzanie zapasami
 • Zarządzanie transportem
 • Etykieta logistyczna GS1 w otwartych łańcuchach dostaw
 • Wykorzystanie standardu BPMN 2.0 w procesach logistycznych
 • Traceability, czyli bezpieczeństwo i śledzenie przepływu produktów w łańcuchach dostaw
 • Stosowanie i wykorzystanie kodów kreskowych
 • Prawo transportowe dla logistyków i spedytorów
 • Analiza i optymalizacja procesów i operacji logistycznych
 • Logistyka zaopatrzenia i organizacja dostaw
 • Międzynarodowe Reguły Handlu Incoterms® 2020
 • Lean Logistic: ekonomia i ergonomia transportu
 • Logistics FMEA: analiza przyczyn i skutków wad procesu logistycznego
 • Gospodarka magazynowa jako element zarządzania logistyką w firmie
 • Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw
 • Prognozowanie popytu w logistyce w oparciu o statystyki sprzedaży
 • Mapowanie procesów logistycznych i zarządzanie procesami
 • Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie
 • Logistyka w sprzedaży, handlu elektronicznym i e-commerce
 • Zarządzanie magazynami i obsługa magazynów.
 • E-szkolenie SCM: Supply Chain Management
 • Efektywna komunikacja w logistyce
 • Prawo celne dla logistyków i spedytorów
 • Rozstrzyganie spraw spornych z tytułu utraty, ubytków i uszkodzeń w transporcie drogowym
 • Konwencja CMR i prawo przewozowe dla logistyków – prawa i odpowiedzialność przewoźnika i spedytora
Logistyka szkolenia, logistyka kursy - gdzie ich szukać?

Listę szkoleń z logistyki i kursów logistycznych znaleźć można na górze strony. Zawiera ona zarówno kursy logistyka dla początkujących, jak i szkolenia logistyczne dla działów logistyki w przedsiębiorstwie od kilkudziesięciu firm szkoleniowych specjalizujących się w przygotowaniu warsztatów i szkoleń z logistyki. Są to zarówno szkolenia i kursy online, zarówno te realizowane na żywo, jak i kursy na żądnie, multimedialne i e-learningowe, jak też tradycyjne szkolenia otwarte realizowane w sali szkoleniowej. Lista szkoleń stacjonarnych dla logistyki najbogatsza jest w dużych miastach, zwłaszcza leżących blisko korytarzy transportowych. Prym w zakresie szkoleń logistycznych wiodą Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Kraków, Warszawa, Rzeszów, Lublin, Szczecin i Gdańsk.

Jak wybrać dobre kursy logistyczne oraz szkolenia logistyczne?

Rynek warsztatów z logistyki, szkoleń logistyka i kursów logistycznych jest bardzo zróżnicowany. Szkolenie logistyczne na ten sam bądź podobny temat może być zrealizowane zupełnie inaczej pod względem programu zajęć, zastosowanych metod dydaktycznych oraz różnić się ceną nawet o kilkaset procent. Dlatego tak ważne jest porównywanie programu szkoleń i cen szkoleń zanim zdecydujemy się na ofertę danej firmy szkoleniowej. Pomóc w tym może baza kursów logistycznych, szkoleń i warsztatów z logistyki. W bazie, na jednej stronie zgromadziliśmy oferty od kilkudziesięciu wiodących firm szkoleniowych specjalizujących się w temacie logistyka. Pozwala to szybko znaleźć kurs odpowiadający naszym potrzebom oraz zarejestrować swój udział w nim poprzez bezpłatny, elektroniczny formularz zgłoszenia.

Optymalizacja procesów logistycznych

Optymalizacja procesów logistycznych to działania dążące do wprowadzenia usprawnień w zakresie zaopatrzenia, produkcji, magazynowania (zobacz szkolenia gospodarka magazynowa) czy dystrybucji. Może także odnosić się do wybranych aspektów logistyki – np. kosztów transportu. Efektem przeprowadzonej optymalizacji powinno być zwiększenie wydajności określonych procesów. Celem jej przeprowadzenia może być też opracowanie całościowego systemu logistycznego przedsiębiorstwa.

Dlaczego optymalizacja procesów logistycznych jest tak ważna? Kiedy warto przyjrzeć się procesom logistycznym i zastosować techniki optymalizacji? Właściwa logistyka pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów i prowadzi do redukcji kosztów. Nieodpowiednie zaplanowanie procesów to po prostu marnotrawstwo. Konieczność przyjrzenia się stosowanym systemom i schematom staje się oczywista przede wszystkim wtedy, gdy rozwój przedsiębiorstwa ulega znaczącemu spowolnieniu czy zatrzymaniu lub gdy stoi ono przed konkretnymi wyzwaniami. Tak naprawdę jednak optymalizacja procesów logistycznych powinna być procesem stałym, polegającym na ciągłej analizie działalności przedsiębiorstwa i dostosowywaniu jej do okoliczności panujących na rynku. Dzięki temu firma może zyskać stałą przewagę konkurencyjną i ugruntować swoją pozycję na rynku. Szczególnymi okolicznościami do przeprowadzenia optymalizacji procesów logistycznych są jednak:

 • planowane zmiany w logistyce magazynowej lub produkcyjnej,
 • planowana rozbudowa zaplecza magazynowego lub produkcyjnego,
 • planowana ekspansja sprzedaży, wkroczenie na nowe rynki zbytu,
 • konieczność dostosowania procesów do wymogów określonych norm (zobacz szkolenia ISO),
 • konieczność zwiększenia wydajności bez zwiększania zatrudnienia (niedobór siły roboczej),
 • konieczność dokonania zmian w asortymencie,
 • konieczność dokonania cięć (optymalizacji) kosztów.
Korzyści z optymalizacji logistyki

Najważniejsze korzyści z optymalizacji procesów logistycznych niejako zostały przedstawione już wcześniej, jednak warto sprecyzować, do czego jeszcze prowadzą odpowiednie działania w tym zakresie. Przeprowadzając optymalizację, można się spodziewać:

 • poprawy przepływu środków (cash flow), m.in. dzięki redukcji nadmiernych zapasów i ryzyka gromadzenia się nowych,
 • zwiększenia wydajności produkcji lub pojemności powierzchni magazynowych,
 • obniżenia kosztów transportu i dystrybucji,
 • znacznej redukcji ilości marnowanych zasobów,
 • poprawy jakości obsługi klientów, a co za tym idzie również wizerunku firmy.
Jak prowadzić optymalizację procesów logistycznych?

Współcześnie biznesowe procesy optymalizacyjne opierają się głównie o koncepcję Lean Management (pol. „szczupłe zarządzanie”) zakładającą dostosowanie przedsiębiorstwa do warunków gospodarczych poprzez przekształcenia organizacyjne i funkcjonalne prowadzone w sposób ciągły i powolny. Szczupłe zarządzanie polega na dostarczaniu klientom produktów lub usług, jakich oczekują w jak najprostszy sposób, z zachowaniem szacunku dla pracowników. Do metod wpisujących się w filozofię Lean Management należy między innymi DMAIC mająca zastosowanie np. w optymalizacji procesów logistycznych i biznesowych. Nazwa procesu oznacza jednocześnie kolejne kroki podejmowane w celu optymalizacji:

 • Define – Definiowanie (obszarów, które wymagają poprawy),
 • Measure – Pomiar (stanu obecnego),
 • Analyse – Analizę (elementów, które mają wpływ na procesy),
 • Improve – Doskonalenie (propozycje zmian i usprawnień oraz sposób ich wdrożenia),
 • Control – Kontrolowanie (efektów i sprawdzanie, czy są zgodne z założeniami).

Przydatną w optymalizacji praktyką może być też tzw. Gemba Walk. To procedura polegająca na obserwacji miejsca pracy i „wejściu” lidera w rolę „szeregowego” pracownika. Dzięki wyjściu zza biurka i skupieniu się na praktycznej stronie związanej z realizacją konkretnych zadań można znacznie łatwiej zidentyfikować błędy w celu ich wyeliminowania. Jednocześnie metoda daje szansę bieżącego konsultowania pomysłów z pracownikami i budowania relacji. Daje więc szeroko zakrojone korzyści, podobnie jak inne narzędzia związane z filozofią Lean Management i optymalizacją procesów logistycznych.

Kursy logistyka, szkolenia logistyka: jak rozwijać umiejętności z logistyki?
Szkolenia logistyczne, kursy logistyka

Zapisz się i odbieraj powiadomienia mailowe o nowo dodanych kursach logistycznych i szkoleniach z logistyki!