Artykuł sponsorowany

Co to jest pozycjonowanie i jak wpływa na Twój biznes?

W dzisiejszym dynamicznym świecie online pozycjonowanie staje się kluczowym elementem strategii marketingowej każdego biznesu. Istnieją jednak różne podejścia do tego zagadnienia, z których dwa główne to pozycjonowanie marki oraz pozycjonowanie strony internetowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym aspektom pozycjonowania i jak wpływają one na rozwój oraz skuteczność działalności biznesowej. Poznamy różnice między nimi oraz ich wpływ na wizerunek marki, dotarcie do klientów i generowanie ruchu na stronie internetowej. Odkryjemy, jak odpowiednio wykorzystać oba te rodzaje pozycjonowania, aby zwiększyć zasięg, wzmacniać relacje z klientami i budować trwałą markę w świecie online.

Pozycjonowanie w marketingu odgrywa znaczącą rolę.

Co to jest pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania?

Pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania, często nazywane SEO (Search Engine Optimization), to proces optymalizacji strony internetowej i działań związanych z jej promocją, które mają na celu poprawę widoczności tej strony w wynikach wyszukiwania różnych wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo.

Głównym celem pozycjonowania stron internetowych jest osiągnięcie jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych, które są związane z treściami i usługami oferowanymi na danej stronie. Wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania zwiększa szanse na to, że użytkownicy internetu znajdą daną stronę i klikną na nią, co może prowadzić do wzrostu ruchu na stronie i zainteresowania oferowanymi treściami lub usługami.

Techniki pozycjonowania strony internetowej obejmują m.in. optymalizację treści (np. stosowanie odpowiednich fraz kluczowych, tworzenie wartościowych i oryginalnych treści), optymalizację struktury strony (np. poprawa szybkości ładowania strony, zoptymalizowane linkowanie wewnętrzne), zdobywanie linków zwrotnych (backlinki) z innych wartościowych i zaufanych stron internetowych oraz inne działania mające na celu poprawę jakości i autorytetu strony w oczach wyszukiwarek.

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem długotrwałym i wymaga regularnego monitorowania i dostosowywania strategii w zależności od zmian w algorytmach wyszukiwarek oraz konkurencji na rynku.

Czym jest pozycjonowanie marki?

Pozycjonowanie marki to proces planowania i wykonywania działań mających na celu ustanowienie i wzmocnienie pożądanej pozycji marki na rynku w umyśle konsumentów w porównaniu do konkurencji. Jest to strategiczne podejście, które angażuje wiele elementów, takich jak komunikacja marketingowa, identyfikacja marki, doświadczenie klienta i inne czynniki, aby stworzyć unikalną i pożądaną wizję marki w umysłach konsumentów.

Pozycjonowanie marki obejmuje zarówno procesy związane z identyfikacją wartości i cech marki, jak również działania marketingowe, mające na celu przekazanie tych wartości i cech konsumentom. Przykładowe strategie pozycjonowania marki obejmują koncentrację na unikalnych cechach produktu, koncentrację na określonym segmencie rynku, budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez kampanie reklamowe i działania public relations oraz konsekwentne dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług.

Celem pozycjonowania marki jest stworzenie trwałego i pozytywnego postrzegania marki przez konsumentów, co prowadzi do zwiększenia lojalności klientów, większego zaufania do marki i zwiększonej wartości marki na rynku.

Kiedy stawiać na pozycjonowanie marki, a kiedy na pozycjonowanie strony internetowej?

Firma powinna zdecydować się na pozycjonowanie marki, gdy:

 • Ma silną tożsamość marki i chce ją ugruntować w świadomości konsumentów.
 • Zależy jej na budowaniu lojalności klientów poprzez tworzenie pozytywnego wizerunku marki.
 • Chce się wyróżnić na rynku i konkurować na podstawie wartości i unikalnych cech swojej marki, a nie tylko ceną czy cechami produktu.
 • Chce rozwijać długoterminowe relacje z klientami, oparte na zaufaniu i identyfikacji z marką.

Z kolei firma powinna skupić się na pozycjonowaniu strony internetowej, gdy:

 • Chce zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej i dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.
 • Zależy jej na generowaniu konkretnych działań użytkowników na stronie, takich jak zakupy, subskrypcje czy rejestracje.
 • Chce poprawić widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania, aby zwiększyć swoją obecność online.
 • Chce wykorzystać potencjał Internetu do promocji swoich produktów lub usług, szczególnie w przypadku e-commerce czy firm oferujących usługi online.

Korzyści płynące z pozycjonowania marki mogą obejmować budowanie silnej tożsamości marki, zwiększenie zaufania klientów, wzrost lojalności i świadomości marki oraz zdolność do osiągania wyższych cen za produkty lub usługi. Natomiast korzyści z pozycjonowania strony internetowej obejmują zwiększenie ruchu na stronie, generowanie konwersji, poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania oraz efektywniejsze wykorzystanie potencjału internetu do promocji i sprzedaży.

Oczywiście, w rzeczywistości często obie te strategie są łączone, ponieważ marka i strona internetowa wzajemnie się uzupełniają i wspierają. Idealnie firma powinna rozwijać kompleksową strategię marketingową, która uwzględnia zarówno pozycjonowanie marki, jak i pozycjonowanie strony internetowej, aby osiągnąć maksymalne korzyści i skuteczność działania.

Jak mierzyć efekty pozycjonowania?

Mierzenie efektów pozycjonowania zarówno marki, jak i strony internetowej wymaga śledzenia różnych wskaźników kluczowych (KPI), które odzwierciedlają postęp w tych obszarach. Oto przykładowe KPI, które można zastosować w każdej z tych strategii marketingowych.

Pozycjonowanie Marki:

 • Świadomość marki: Badania świadomości marki, w tym rozpoznawalność (TOM, AIDED, NON-AIDED), znajomość i preferencje marki.
 • Lojalność klientów: Wskaźniki takie jak wskaźnik powtórnych zakupów, udział w rynku, Net Promoter Score (NPS).
 • Zaangażowanie społeczności: Liczba obserwujących w mediach społecznościowych, zaangażowanie (engagement) na platformach społecznościowych, liczba udostępnień i komentarzy.
 • Wartość marki: Wartość rynkowa marki, ocena marki przez ekspertów, wskaźniki finansowe takie jak przychody generowane przez markę.

Pozycjonowanie Strony Internetowej:

 • Pozycja w wynikach wyszukiwania: Śledzenie pozycji strony dla określonych fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania.
 • Ruch na stronie: Liczba sesji, liczba użytkowników, liczba odsłon strony.
 • Wskaźniki zachowań użytkowników: Czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń (bounce rate), wskaźniki konwersji (np. liczba kliknięć w przyciski "Kup teraz" itp.).
 • Zdrowie strony: Szybkość ładowania strony, wskaźniki techniczne (np. indeksowalność przez wyszukiwarki, optymalizacja mobilna).

Mierzenie tych KPI pozwala na monitorowanie skuteczności działań w zakresie pozycjonowania marki oraz strony internetowej. Dzięki regularnemu śledzeniu tych wskaźników można ocenić, czy podejmowane działania przynoszą oczekiwane rezultaty i dostosować strategię w razie potrzeby.

Jakie zespoły w departamencie marketingu odpowiadają za pozycjonowanie marki, a jakie za pozycjonowanie strony?

W departamencie marketingu odpowiedzialnym za pozycjonowanie marki i pozycjonowanie strony internetowej mogą istnieć różne zespoły lub działy, zwykle z różnymi stanowiskami i kompetencjami, które ponoszą odpowiedzialność za poszczególne strategie pozycjonowania.

Pozycjonowanie Marki: Zespół Brandingu/Marketingu Marki

 • Brand Manager: Osoba odpowiedzialna za strategię budowania marki, zarządzanie jej wizerunkiem i komunikacją.
 • Copywriter: Tworzy treści marketingowe, które budują wizerunek marki.
 • Grafik: Projektuje materiały promocyjne i wizualne, w tym logo, opakowania i inne elementy identyfikacji wizualnej marki.
 • Analityk ds. marki: Monitoruje świadomość marki, prowadzi badania rynku i konkurencji, ocenia skuteczność działań marketingowych.

Pozycjonowanie Strony Internetowej: Zespół SEO (Search Engine Optimization)

 • Specjalista SEO: Optymalizuje stronę internetową pod kątem wyszukiwarek, analizuje słowa kluczowe, zajmuje się linkowaniem i innymi czynnikami wpływającymi na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
 • Copywriter SEO: Tworzy treści zgodne z zasadami SEO, które przyciągają ruch organiczny na stronę.
 • Specjalista ds. Link Buildingu: Zajmuje się zdobywaniem wartościowych linków zwrotnych do strony.
 • Analityk SEO: Monitoruje wydajność strony pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, analizuje dane i podejmuje działania naprawcze.

Budując zespoły odpowiedzialne za pozycjonowanie należy zadbać o odpowiednie kompetencje dla każdego z tych dwóch obszarów.

 • Pozycjonowanie Marki: Potrzebne będą silne umiejętności komunikacyjne, kreatywność, zdolność do strategicznego myślenia, zrozumienie psychologii konsumenta, umiejętność analizy rynku i konkurencji.
 • Pozycjonowanie Strony Internetowej: Niezbędne będą zrozumienie algorytmów wyszukiwarek, umiejętność optymalizacji treści i struktury strony, analityczne myślenie, umiejętność pracy z narzędziami analitycznymi, umiejętność adaptacji do zmian w algorytmach wyszukiwarek.

Oczywiście, w praktyce często występuje nakładanie się kompetencji i współpraca między różnymi zespołami w celu skutecznej realizacji strategii marketingowej obejmującej zarówno pozycjonowanie marki, jak i strony internetowej.

Dlaczego pozycjonowanie marki oraz strony internetowej to działania długoterminowe?

Pozycjonowanie marki oraz strony internetowej są działaniami długoterminowymi z kilku powodów:

 1. Zaufanie i wiarygodność: Budowanie marki i poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania wymagają czasu, aby zdobyć zaufanie konsumentów oraz wyszukiwarek. Konsumentom potrzeba czasu, aby zaznajomić się z marką i zbudować z nią pozytywne relacje. Wyszukiwarki, z kolei, potrzebują czasu, aby ocenić jakość i autorytet strony.
 2. Zróżnicowana konkurencja: Rynek i konkurencja stale się zmieniają. Dlatego ważne jest ciągłe dostosowywanie się i ulepszanie strategii pozycjonowania, aby utrzymać konkurencyjność w długim okresie.
 3. Efekt kumulatywny: Działania marketingowe, w tym pozycjonowanie, często wykazują efekt kumulatywny. Oznacza to, że korzyści z inwestycji w dłuższej perspektywie czasowej mogą być większe niż w krótkim okresie. Każdy krok w kierunku budowania marki i pozycjonowania strony internetowej może przyczynić się do dalszego wzrostu i sukcesu w przyszłości.
 4. Zmiany algorytmów i trendów: Środowisko online jest dynamiczne, a algorytmy wyszukiwarek oraz trendy w marketingu cyfrowym często się zmieniają. Stałe inwestowanie i aktualizacja strategii pozycjonowania pozwala na lepsze dostosowanie się do tych zmian i utrzymanie konkurencyjności.

Podsumowanie

Inwestowanie w pozycjonowanie marki oraz strony internetowej przynosi istotne korzyści, które mają potencjał do długotrwałego oddziaływania na firmę. Regularna ekspozycja marki i strony internetowej sprawia, że są one bardziej rozpoznawalne i pamiętane przez konsumentów. Stałe prowadzenie działań z zakresu pozycjonowania prowadzi do ciągłego wzrostu ruchu na stronie internetowej, co przekłada się na większą liczbę klientów i sprzedaż. Utrzymywanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania i silnej tożsamości marki online przekłada się natomiast na większe zaufanie konsumentów i lepsze wyniki finansowe.

Dlatego warto inwestować w pozycjonowanie marki oraz strony internetowej jako część długoterminowej strategii marketingowej, aby budować trwałe relacje z klientami, zwiększać widoczność online i osiągać długoterminowy sukces biznesowy.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Polecane wydarzenia

Akademia Marketingu ATRIUM

Zarządzanie produktem. Wprowadzanie nowych produktów na rynek

 • już od 1 930 zł
 • od 1 930 zł
Zapisz się

SEO e-commerce. Pozycjonowanie sklepu internetowego. Szkolenie dla managerów i specjalistów e-commerce

 • już od 550 zł
 • od 550 zł
Zapisz się
KM Studio

Pozycjonowanie stron www / SEO

 • już od 1 300 zł
 • od 1 300 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego
2 kwietnia 2024
Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Obszar kadr i płac ulega szybkim i głębokim przemianom. Częste zmiany przepisów oraz rosnące oczekiwania pracowników sprawiają, że specjaliści ds. kadr i płac potrzebują nieustannie się rozwijać i podnosić kompetencje.

Czytaj więcej
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?
19 marca 2024
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?

Znak CE to oznaczenie umieszczane na produktach, które spełniają wymagania określone w przepisach UE dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dotyczy on również maszyn zgodnie z Dyrektywą Maszynową.

Czytaj więcej
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych
19 marca 2024
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Tableau to lider w dziedzinie wizualizacji danych, który oferuje potężne i intuicyjne rozwiązania, które umożliwiają organizacjom wszystkich rozmiarów przekształcać surowe dane w łatwe do zrozumienia, interaktywne i atrakcyjne wizualizacje.

Czytaj więcej
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce
19 marca 2024
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce

Gospodarka opakowaniami jest istotna zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska, jak i funkcjonowania firm w wielu branżach. Warto poznać obowiązujące przepisy w tym obszarze.

Czytaj więcej