Radosław Skrzynecki

Gemba walk – jak przeprowadzić dobry Gemba walk?

Gemba Walk to metoda ciągłego doskonalenia, która polega na bezpośredniej obserwacji procesów produkcyjnych na miejscu pracy (gemba). Celem Gemba Walk jest identyfikacja problemów, eliminacja marnotrawstwa i poprawa efektywności oraz jakości produkcji. W tym artykule omówimy zasady, etapy i korzyści z wdrażania Gemba Walk w firmach produkcyjnych.

Menedżer w trakcie Gemba Walk na hali produkcyjnej

Co to jest Gemba Walk?

Gemba Walk to japoński termin używany w kontekście zarządzania jakością i poprawy ciągłej, który oznacza dosłownie „spacer po gemba”. Gemba oznacza miejsce, gdzie dzieje się praca, czyli miejsce rzeczywistego działania, gdzie produkty są wytwarzane lub usługi są świadczone. Gemba Walk opiera się na filozofii Lean Manufacturing, która koncentruje się na eliminacji marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu procesów.

Kluczowym elementem Gemba Walk jest obserwacja na miejscu pracy, która pozwala zrozumieć rzeczywiste potrzeby i wyzwania pracowników oraz zidentyfikować źródła marnotrawstwa. W metodzie tej kierownictwo spędza czas na bezpośrednim obserwowaniu i rozmowach z pracownikami w miejscu pracy, aby lepiej zrozumieć procesy, problemy i wyzwania, z którymi zmagają się pracownicy. Celem Gemba Walk jest usprawnienie procesów, identyfikacja problemów, eliminacja marnotrawstwa i poprawa jakości.

Podczas Gemba Walks, kierownictwo jest zachęcane do zadawania pytań, wysłuchiwania opinii pracowników, obserwowania pracy, a także do współpracy w rozwiązywaniu problemów. W ten sposób, gemba walk umożliwia kierownictwu uzyskanie bezpośredniego wglądu w codzienne procesy i umożliwia lepsze zrozumienie wyzwań, jakie stają przed pracownikami.

Jak poprawnie przeprowadzić Gemba Walk?

Przeprowadzenie skutecznego Gemba Walk wymaga kilku kluczowych kroków. Poniżej przedstawiam ogólny plan, który może pomóc w przeprowadzeniu poprawnego Gemba Walk:

 1. Zaplanuj i przygotuj się. Przygotuj harmonogram i plan wizyty, skontaktuj się z pracownikami i zorganizuj odpowiednie zasoby, takie jak notatnik, kamera, itp.

 2. Określ obszar. Wybierz obszar, który chcesz zbadać. Znajdź miejsce, gdzie odbywa się najważniejsza praca lub gdzie występują poważne problemy.

 3. Wykonaj obserwacje. Obserwuj procesy i działania, które mają miejsce w obszarze, który przeglądasz. Zwróć uwagę na wszelkie problemy lub wyzwania, które pojawiają się w trakcie pracy.

 4. Zadawaj pytania. Rozmawiaj z pracownikami i zadawaj pytania dotyczące procesów i działań, które obserwujesz. Skup się na zrozumieniu ich perspektywy i doświadczeń. Słuchaj uważnie ich odpowiedzi.

 5. Dokonaj oceny. Dokonaj oceny procesów i działań, które obserwujesz. Sprawdź, co działa dobrze, a co należy poprawić.

 6. Wyznacz cele i działania. Wspólnie z pracownikami wyznacz cele i działania, które należy podjąć w celu poprawy procesów. Skup się na wyeliminowaniu przyczyn problemów, a nie tylko na ich skutkach.

 7. Dokonaj działań poprawczych. Przeprowadź działania poprawcze, które pomogą rozwiązać problemy i poprawić procesy.

 8. Monitoruj postęp. Monitoruj postęp działań poprawczych i zwracaj uwagę na ich skuteczność. W miarę potrzeby wprowadzaj korekty.

Kluczową rolę w Gemba Walk odgrywają menedżerowie, którzy powinni być zaangażowani w proces ciągłego doskonalenia i wspierać pracowników w identyfikowaniu problemów i wdrażaniu rozwiązań. Aby skutecznie prowadzić Gemba Walk, menedżerowie powinni posiadać odpowiednie umiejętności, takie jak aktywne słuchanie, zadawanie pytań i angażowanie pracowników w proces rozwiązywania problemów.

Korzyści z Gemba Walk

Gemba Walk to metoda zarządzania, polegająca na obserwowaniu procesów i pracy pracowników w miejscu ich wykonywania, czyli na gemba – na miejscu w fabryce. Jest to narzędzie, które pozwala na poznanie rzeczywistych procesów zachodzących w fabryce oraz na zidentyfikowanie problemów i potencjalnych obszarów do poprawy.

Regularne przeprowadzanie Gemba Walks ma wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia bezpośrednie zaangażowanie się menedżera w procesy produkcyjne i skutkuje lepszym zrozumieniem przez niego pracy pracowników oraz przyczyn problemów produkcyjnych. Po drugie, pozwala na identyfikację problemów w sposób bardziej kompleksowy, uwzględniający zarówno techniczne, jak i organizacyjne aspekty pracy. Po trzecie, poprzez bezpośredni kontakt z pracownikami, menedżer może lepiej poznać ich potrzeby i oczekiwania, co może przyczynić się do zwiększenia ich motywacji i zaangażowania w pracę.

W rezultacie, przeprowadzanie Gemba Walk pozwala na zwiększenie efektywności produkcji, poprawę jakości produktów oraz zwiększenie zaangażowania pracowników. Jest to więc ważne narzędzie zarządzania, szczególnie w branżach produkcyjnych, gdzie dokładność i efektywność są kluczowe dla sukcesu firmy.

Dobre praktyki Gemba Walk

 1. Nie idź sam – Gemba Walk to proces zespołowy,

 2. Zaplanuj Gembę – uprzedź pracowników, aby nie odnieśli wrażenia, że to nalot,

 3. Zadbaj o bezpieczeństwo – stosuj zasady bezpieczeństwa, aby dawać przykład,

 4. Myśl krytycznie – celem Gemba walk jest kwestionowanie stanu obecnego,

 5. Nie tłumacz – nie szukaj wytłumaczeń dla marnotrawstwa i nieefektywności,

 6. Szanuj i doceniaj – pokaż załodze, że szanujesz ich pracę i osiągniecia,

 7. Szukaj luk w procesie – nie obwiniaj o nie jednak pracowników,

 8. Zadawaj pytania – angażuj pracowników poprzez pytania i rozmowę,

 9. Pytaj o rozwiązania – zanim wyciągniesz wnioski pytaj o przyczyny i potencjalne rozwiązania,

 10. Stwórz plan – wnioski i ustalenia zamień w plan działania.

Wiele firm produkcyjnych, takich jak Toyota, Caterpillar czy John Deere, osiągnęło znaczące poprawy w efektywności i jakości produkcji dzięki wdrażaniu Gemba Walk. Przykłady te dowodzą, że systematyczna obserwacja na miejscu pracy i zaangażowanie pracowników w proces ciągłego doskonalenia mogą przynieść realne korzyści biznesowe.

Wdrażanie Gemba Walk może napotykać na różne trudności i wyzwania, takie jak brak zaangażowania kierownictwa, opór pracowników czy trudności w identyfikowaniu rzeczywistych problemów. Aby przezwyciężyć te bariery, należy skupić się na budowaniu kultury ciągłego doskonalenia, szkoleniu menedżerów i pracowników oraz systematycznym monitorowaniu postępu i wyników.

Podsumowanie

Gemba Walk jest przydatnym narzędziem do poprawy efektywności produkcji i zapewnienia jakości, ponieważ pozwala na bezpośrednie zaangażowanie menedżera w procesy produkcyjne i lepsze zrozumienie pracy pracowników. Metoda ta umożliwia także identyfikację problemów w procesach produkcyjnych oraz potencjalnych obszarów do poprawy, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i jakości produkcji. Dzięki cyklicznemu powtarzaniu Gemba walk, można monitorować postępy w realizacji działań usprawniających oraz zidentyfikować nowe obszary do poprawy, co pozwala na stałe doskonalenie procesów produkcyjnych.

Radosław Skrzynecki

Radosław Skrzynecki

Redaktor Eventis.pl

Posiadam wieloletnie doświadczenie redaktorskie w obszarach prawa, zarządzania strategicznego, kontroli jakości oraz ochrony środowiska. Skupiam się głównie na wyzwaniach branż takich jak budownictwo, przemysł i produkcja, motoryzacja oraz TSL. W swoich artykułach staram się w sposób prosty pisać o nawet najbardziej złożonych kwestiach, które mają wpływ na działanie firm w powyższych sektorach i obszarach.

Polecane wydarzenia

Grupa Szkoleniowa SOLBERG Sp. z o.o.

Zarządzanie zespołem produkcyjnym - szkolenie dla mistrzów, liderów i brygadzistów

 • już od 990 zł
 • od 990 zł
Zapisz się

Zarządzanie produktem. Wprowadzanie nowych produktów na rynek

 • już od 2 085 zł
 • od 2 085 zł
Zapisz się
KM Studio

Zarządzanie dla brygadzistów, liderów, mistrzów

 • już od 1 500 zł
 • od 1 500 zł
Zapisz się
KM Studio

Zarządzanie produkcją

 • już od 1 500 zł
 • od 1 500 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Cechy nauczania języka angielskiego w szkole Novakid
19 czerwca 2024
Cechy nauczania języka angielskiego w szkole Novakid

Nauka języka angielskiego może być nie tylko skuteczna, ale też ciekawa i przyjemna. Warto jednak wybrać szkołę języka angielskiego, która przykłada szczególną uwagę do metodologii nauczania.

Czytaj więcej
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?
4 czerwca 2024
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?

Zakup followersów na Instagramie to coraz popularniejsza strategia wśród osób pragnących szybko zwiększyć swoją widoczność na tej platformie. Czy warto to robić?

Czytaj więcej
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?
4 czerwca 2024
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?

Relacje interpersonalne odgrywają ogromną rolę w życiu prywatnym i w biznesie. Studia Psychologia w biznesie pozwalają zbudować kompetencje niezbędne do skutecznego zarządzania.

Czytaj więcej
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej