Znajdź szkolenie 5s lub kurs 5s dla siebie!

  • Poznaj 5s w trakcie warsztatu lub szkolenia 5s stacjonarnego lub kursu 5s online
  • Sprawdź terminy szkoleń, program zajęć oraz ceny uczestnictwa
  • Zapisz się na wybrany kurs lub szkolenie 5s online!
szkolenie 5s
Artykuł

5S: poznaj 5s poprzez szkolenia i kursy!

Ład, porządek i harmonia otoczenia pomagają pracować w sposób usystematyzowany i zorganizowany. Doskonale wiedzą o tym Japończycy. To właśnie do ich filozofii życiowej nawiązują zasady 5S. 5s to też dobra metoda pozwalająca na doskonalenie działania firm. Dowiedz się więcej czym jest 5s oraz sprawdź szkolenia 5s online i stacjonarne!

5S – system uporządkowania firmy

5S to jedno z narzędzi stosowanych w Lean Management i Lean Manufacturing, czyli filozofiach tzw. szczupłego zarządzania i wytwarzania. Filozofia Lean pochodzi z Japonii i opiera się o rozwiązania zastosowane po raz pierwszy w fabrykach Toyoty po II wojnie światowej. Bazuje na eliminowaniu marnotrawstwa i zbędnych elementów, a także ciągłym dążeniu do doskonałości i zapewnianiu najwyższej jakości. 5S często jest jednym z pierwszych elementów systemu Lean wdrażanych w firmie.

Jaki jest cel 5S? Celem systemu jest utrzymanie uporządkowanego, dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy. Filozofia ta składa się z 5 elementów opisanych japońskimi słowami na literę S – stąd jej nazwa. Powstała na bazie przekonania, że harmonijne otoczenie i dobra organizacja mają ogromny wpływ na produktywność, skuteczność i stabilność procesów. Warto jednak pamiętać, że 5S to zdecydowanie więcej niż tylko utrzymanie porządku.

Elementy 5S

Elementy 5S to jednocześnie kroki prowadzące do zorganizowanego stanowiska pracy. Czego dotyczą?

  1. Seiri to etap sortowania i selekcji. Polega głównie na zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu zbędnych elementów.
  2. Seiton to etap wdrażania systematyki. Mniejszą ilość rzeczy łatwiej uporządkować. Należy je poukładać tak, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Dzięki temu utrzymanie ładu nie będzie wymagało wysiłku.
  3. Seiso to etap sprzątania, a także określania, co, w jaki sposób i jak często należy sprzątać oraz kto powinien to robić. Niekiedy sprzątanie połączone jest z kontrolą urządzeń czy sprzętu w poszukiwaniu usterek lub anomalii.
  4. Seiketsu to etap standaryzacji – jego celem jest opracowanie i wdrożenie wytycznych dla realizacji pierwszych trzech kroków.
  5. Shitsuke to etap samodyscypliny (samodoskonalenia), który polega na utrzymaniu wprowadzonych usprawnień. Należy doprowadzić do tego, by działania 5S stały się częścią codziennej pracy organizacji.

Zaangażowanie całego personelu (w tym kierownictwa najwyższego szczebla) jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości działań związanych z 5S i odnotowania faktycznych korzyści z jego wdrożenia.

Szkolenia 5s

Metodę 5s można poznać poprzez szkolenia 5a, a także praktyczne kursy i warsztaty z wykorzystania 5s w biznesie, w tym w produkcji, logistyce czy też utrzymaniu ruchu. Co ważne, z 5s warto zapoznać kadrę menedżerską przedsiębiorstwa, aby wspierała ona zmianę kultury organizacyjnej firmy.

Szkolenia 5s znajdziemy zarówno w postaci kursu czy szkolenia 5s online, jak i tradycyjnego szkolenia 5s realizowanego w fizycznej sali szkoleniowej. Najwięcej szkoleń 5s znajdziemy w miastach takich jak Wrocław, Katowice, Bielsko-Biała, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków i Rzeszów.

Listę szkoleń 5s online oraz stacjonarnych znajdziemy na górze strony. Lista zawiera terminy szkoleń i kursów 5s, informacje o organizatorach, program zajęć oraz ceny szkolenia. Zgłoszenia udziału w szkoleniu 5s możemy dokonać całkowicie online poprzez nasz bezpłatny formularz rejestracji. Trafi on do organizatora, który niezwłocznie potwierdzi rejestrację na szkolenie i przekaże informacje organizacyjne, w tym te niezbędne do dokonania płatności z tytułu udziału w szkoleniu 5s.

5S: poznaj 5s poprzez szkolenia i kursy!
Szkolenie 5s, kurs 5s

Zostaw swój adres e-mail, aby otrzymać powiadomienie, gdy w ofercie pojawi się nowe szkolenie 5s!