Anna Gajewska

Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?

Wiele osób przygotowujących CV zastanawia się jakie umiejętności wpisać w CV? Przeczytaj w naszym artykule czym są umiejętności, jakie umiejętności można mieć i jakie są rodzaje umiejętności. Sprawdź też jakie listę umiejętności cenionych przez pracodawców i jakie umiejętności warto wpisać do CV?

Spis treści:

 1. Umiejętności
 2. Synonim umiejętności, umiejętności po angielsku
 3. Rodzaje umiejętności, czyli jakie umiejętności można mieć?
 4. Jakie umiejętności wpisać w CV? Lista umiejętności cenionych przez pracodawców.
 5. Jak rozwijać umiejętności?
 6. Podsumowanie
Umiejętności

Co to są umiejętności? Umiejętności to zarówno wrodzone, jak i wyuczone kompetencje, które wykorzystujemy w życiu prywatnym oraz zawodowym. Poziom posiadanych umiejętności może być zależny od naszego pochodzenia, ale głównymi czynnikami decydującymi o naszych umiejętnościach są wychowanie, doświadczenia i wykształcenie. Dobrą wiadomością jest to, że umiejętności z powodzeniem możemy rozwijać przez całe życie. Umiejętności powinniśmy wpisywać do CV ponieważ jedną z najważniejszych rzeczy sprawdzanych przez pracodawców są posiadane przez pracownika umiejętności. De facto proces zatrudniania pracownika w dużej mierze polega na poszukiwaniu umiejętności, jakie są potrzebne pracodawcy, a które posiada kandydat. W CV powinniśmy wpisać wiele różnych umiejętności, których rodzaje omawiamy w dalszej części artykułu.

Synonim umiejętności, umiejętności po angielsku

Jakie są synonimy słowa umiejętności? Synonimy do słowa umiejętności to między innymi: kompetencje, zdolności, kwalifikacje, obeznanie, orientacja (np. orientacja w wybranym temacie), ale również wiedza, erudycja, wykształcenie, zasób wiedzy oraz zdolności. Synonim słowa umiejętność to zdolność, kwalifikacja lub kompetencja.

Jak powiedzieć umiejętności po angielsku? W języku angielskim słowo umiejętności to skills. Umiejętność to natomiast skill, ability, accomplishment, a także art, faculty, talent oraz aptitude.

Rodzaje umiejętności, czyli jakie umiejętności można mieć?

Jak już zostało to napisane wyżej każdy z nas rodzi się z określonymi umiejętnościami, a także inny zestaw umiejętności rozwija w trakcie swojego życia. Jakie są jednak główne rodzaje umiejętności? Jakie umiejętności można mieć lub posiadać? Jakie są rodzaje umiejętności?

Umiejętności miękkie – spotykane również pod nazwami umiejętności interpersonalne, międzyludzkie oraz umiejętności społeczne, psychospołeczne. Są to umiejętności, które wykorzystujemy w relacjach z innymi ludźmi w celu:

 • nawiązania i podtrzymania relacji z innymi ludźmi (np. do skutecznego porozumiewania się, budowania przyjaźni i znajomości…).
 • osiągania oczekiwanego zachowania ze strony innych ludzi (np. umiejętność przekonywania, wpływania na innych…).

Umiejętności interpersonalne pozwalają zatem skutecznie się komunikować z ludźmi, wpływać na ich zachowania, a także ich sposób postrzegania nas (np. jako osoby ciekawe, dobre…). Umiejętności miękkie pozwalają budować i rozwiać przyjaźnie, znajomości, wchodzić w związki, a przede wszystkim dobrze rozumieć innych ludzi, być rozumianym przez nich i współpracować z innymi ludźmi.

Więcej o umiejętnościach interpersonalnych, miękkich, społecznych przeczytasz w artykule Umiejętności interpersonalne – definicja, przykłady, rozwój.

Umiejętności twarde – nazywane również umiejętnościami specjalistycznymi, branżowymi, eksperckimi oraz technicznymi. Umiejętności twarde to w uproszeniu twarda wiedza oraz praktyczna zdolność jej zastosowania, w tym specyficzna dla danego zawodu lub branży. Doskonałym przykładem umiejętności twardych są umiejętności techniczne (np. sporządzania wyliczeń albo rysunku technicznego), zawodowe (np. wiedza jak prowadzić księgowość, umiejętność programowania), branżowe (np. wiedza o zasadach funkcjonowania rynku ubezpieczeniowego, wiedza o zarządzaniu przedsiębiorstwem handlowym). Umiejętności twarde są w dużej mierze wymierne i mierzalne, znajdują zastosowanie w danej ściśle określonej dziedzinie czy na określonym stanowisku.

Potwierdzeniem umiejętności twardych są również często wszelkiego typu tytuły naukowe, certyfikaty i zdane egzaminy, zwłaszcza zawodowe. Przykładem umiejętności twardej, którą posiada wiele osób jest umiejętność prowadzenia pojazdów potwierdzona egzaminem i posiadaniem prawa jazdy danej kategorii.

Jakie umiejętności wpisać w CV? Lista umiejętności cenionych przez pracodawców.

Podanie posiadanych umiejętności w CV jest niezwykle istotne, gdyż cały proces rekrutacji pracownika jest w pewnym sensie procesem poszukiwania przez pracodawcę określonych umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności. W zależności od tego o jaką pracę się ubiegamy warto wpisać do CV inne umiejętności, które posiadamy. Nigdy natomiast nie powinniśmy wpisywać w CV umiejętności, których nie znamy – szybko zostanie to dostrzeżone, a my najprawdopodobniej pożegnamy się z pracą.

Zanim wpiszemy umiejętności do CV zastanówmy się jakie umiejętności są cenne na danym stanowisku i do CV wpiszmy przede wszystkim te, które są wymagane i cenione przez pracodawcę. Podajmy oczywiście zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie.

Jeśli rekrutacja prowadzona jest na stanowisko wymagające specjalistycznej wiedzy bądź wykształcenia, podstawowym zadaniem jest podkreślenie właśnie umiejętności w tym obszarze. Oczywiste jest więc, że programista do CV wpisze znajomość konkretnych języków programowania, metod zarządzania projektami oraz zasad zarządzania usługami IT. Księgowa poszukując pracy powinna do CV wpisać przede wszystkim umiejętności związane z samodzielnym księgowaniem, sporządzaniem sprawozdań finansowych, zarządzaniem przepływem gotówki czy znajomością konkretnych programów księgowych. Zawodowy kierowca będzie się natomiast koncentrował na wylistowaniu posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz pokazaniem doświadczenia w tej dziedzinie.

Jakie główne umiejętności twarde wpisać do CV?

 • posiadane prawo jazdy wraz z kategorią
 • znajomość języków obcych wraz z określeniem poziomu
 • zdobyte wykształcenie zawodowe, licencjackie, wyższe i podyplomowe
 • wiedzę dodatkową zdobytą w trakcie szkolenia, kursu czy warsztatów
 • opanowane oprogramowanie wykorzystywane na stanowisku (np. biurowe)
 • dodatkowe uprawnienia przydatne w zawodzie (np. umiejętność udzielania pierwszej pomocy w zawodzie ratownika, uprawnienia na wózek widłowy w pracy magazyniera)

Wielu osobom nastręcza problem podanie w CV listy umiejętności miękkich, czyli interpersonalnych. Jakie umiejętności miękkie warto wpisać do CV?

 • wysoki poziom komunikacji interpersonalnej – czyli umiejętność sprawnego wyrażania siebie oraz rozumienia innych ludzi,
 • dobre zarządzanie czasem pracy i priorytetami – umiejętność efektywnego ułożenia dnia pracy i zadań do zrealizowania pod względem ich ważności,
 • radzenie sobie ze stresem – reagowanie bez nadmiernego stresu na natłok zadań czy trudne sytuacje mogące zaistnieć w miejscu pracy,
 • współpraca w zespole, unikanie i rozwiązywanie konfliktów – dobre porozumiewanie się, łatwość nawiązywania kontaktów i nastawienie na współpracę,
 • kreatywność i innowacyjność – umiejętność nieszablonowego myślenia i wykorzystania go na stanowisku pracy do znajdywania rozwiązań problemów i generowania pomysłów,
 • szybkość uczenia się – zdolność do szybkiego opanowania nowych umiejętności i wykorzystania ich w pracy,
 • asertywność – umiejętność opierania się naciskom i otwartego komunikowania potrzeb w sposób taktowny i racjonalny,
 • decyzyjność – umiejętność wypracowywania i podejmowania decyzji,
 • inteligencja emocjonalna i empatia – pozwalające dobrze rozumieć złożone sytuacje społeczne oraz położenie innych osób.

Co jeszcze wpisać do CV w sekcji umiejętności?

 • szybkie adaptowanie się do nowych miejsc i sytuacji,
 • wysoka odpowiedzialność,
 • sumienność,
 • elastyczność,
 • otwartość,
 • chęć rozwoju i uczenia się,
 • wysoka kultura osobista,
 • znajomość zasad savoir-vivre,
 • zdolności organizacyjne,
 • wysoka motywacja,
 • cierpliwość,
 • umiejętność słuchania innych,
 • umiejętność występowania publicznego,
 • wysokie umiejętności perswazji i przekonywania.

CV możemy stworzyć korzystając z profesjonalnych kreatorów. Jeden z takich kreatowów CV znaleźć możemy na stronie https://www.jobseeker.com/pl/cv.

Jak rozwijać umiejętności?

Doskonałą wiadomością, jest że umiejętności możemy rozwijać – zarówno umiejętności twarde, zawodowe, jak też miękkie, czyli umiejętności społeczne. Chcąc rozwijać umiejętności twarde możemy zapisać się na studia, uczęszczać na specjalistyczne szkolenia i kursy, a także czytać fachową literaturę. Metody te pozwalają jednak również na trening umiejętności społecznych – wystarczy że wybierzemy odpowiednie pozycje tematyczne.

Warto pod tym względem zapoznać się ze szkoleniami oraz kursami, które pozwalają rozwijać umiejętności społeczne. Najważniejsze z nich to:

Podsumowanie

Co to są umiejętności? Umiejętności to zarówno wrodzone, jak i wyuczone kompetencje, które wykorzystujemy w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jakie są synonimy słowa umiejętności? Synonimy do słowa umiejętności to między innymi: kompetencje, zdolności, kwalifikacje, wiedza, erudycja, wykształcenie oraz zdolności. Jak jest umiejętności po angielsku? W języku angielskim słowo umiejętności to skills. Jakie umiejętności można mieć lub posiadać? Główne rodzaje umiejętności to umiejętności miękkie oraz umiejętności twarde. Jakie umiejętności wpisać w CV? Do CV powinniśmy wpisać zarówno umiejętności miękkie i twarde, a lista umiejętności powinna być dostosowana do potrzeb danego stanowiska. Warto więc wybrać te umiejętności, które mogą być cenne dla potencjalnego pracodawcy. Jak rozwijać umiejętności? Rozwój umiejętności możliwy jest przez studia, kursy, szkolenia, literaturę fachową oraz tzw. trening umiejętności społecznych.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego i menedżerskiego. Piszę o efektywnej komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, radzeniu sobie ze stresem, organizacji pracy własnej oraz innych umiejętnościach miękkich. W swoich artykułach zajmuję się również przywództwem i wyzwaniami w pracy menedżerskiej, od budowania zespołów, poprzez motywowanie pracowników, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itp.

Polecane wydarzenia

J.G.Training

Warsztaty efektywnego zarządzania zespołem - szkolenie umiejętności menedżerskich

 • już od 1 790 zł
 • od 1 790 zł
Zapisz się
Fundacja SYNAPSIS

Trening umiejętności społecznych w pracy z osobami w spektrum autyzmu

 • już od 575 zł
 • od 575 zł
Zapisz się

Zarządzanie zespołem - trening umiejętności menedżerskich

 • już od 690 zł
 • od 690 zł
Zapisz się
Euro-Konsulting

Umiejętne zamykanie sprzedaży, czyli jak nie oddawać klientów na tacy konkurencji

 • już od 539 zł
 • od 539 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?
10 maja 2024
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?

Brygadzista to popularne stanowisko w budownictwie czy produkcji. Dowiedz się kim jest brygadzista, na czym polega jego rola i jaki jest zakres obowiązków. Poznaj zarobki brygadzistów pracujących w różnych branżach w Polsce.

Czytaj więcej