Sebastian Nowak

BUR szkolenia: Baza Usług Rozwojowych PARP

Zastanawiasz się czym jest BUR oraz jak funkcjonuje Baza usług Rozwojowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy na temat BUR, zasad działania BUR i korzyści płynących z korzystania z usług rozwojowych dostępnych w BUR, takich jak szkolenia, kursy czy studia.

Spis treści:

 1. Co to jest BUR?
 2. Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?
 3. Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?
 4. Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?
 5. Podsumowanie
Co to jest BUR?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych. BUR to ogólnodostępna, internetowa platforma zawierająca oferty usług rozwojowych, m.in.: szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, usług doradczych i coachingowych.

BUR prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju przedsiębiorczości, a jej głównym założeniem jest pomagać przedsiębiorcom oraz pracownikom w wyszukiwaniu usług pomagających rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe. Baza Usług Rozwojowych jest kontynuacją dobrze znanej wyszukiwarki usług szkoleniowych prowadzonej w ramach programu „Inwestycja w Kadry", stąd też znaczna część użytkowników BUR używa bazy do poszukiwania możliwości szkolenia z dofinansowaniem ze środków publicznych. 

Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?

Baza Usług Rozwojowych pozwala uzyskać dofinansowanie rozmaitych usług rozwojowych, w tym na szkolenia i kursy, studia podyplomowe, a także na usługi doradcze wspierające rozwój kompetencji przedsiębiorców i pracowników (np. coaching, mentoring, egzaminy). Dofinansowanie dostępne jest głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zatrudnionych przez nich pracowników. Dofinansowanie dostępne jest również dla osób samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, a jego wysokość może sięgać nawet 80% ceny usługi.

Warunki uzyskania dofinansowania, jego wysokość oraz dostępność jest mocno złożona i zależy między innymi od miejsca prowadzenia działalności (województwa), wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnianych pracowników, dostępności usług dofinansowanych na dany temat itp.

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 50% ceny usługi, ale może sięgać nawet 80%. Dokładna wysokość dofinansowania zależy od zasad obowiązujących w danym województwie. Obowiązują jednak również wartości kwotowe ograniczające wysokość dofinansowania, a więc limit środków, jakie mogą przypadać na jedno przedsiębiorstwo oraz na jedną usługę. Różnice mogą być naprawdę duże.

W celu znalezienia usług dofinansowanych możemy odwiedzić stronę BUR bądź skontaktować się z firmą oferującą daną usługę rozwojową, np. szkolenia lub kursy w celu uzyskania informacji o możliwości dofinansowania, a także otrzymania pomocy w dopełnieniu niezbędnych formalności. Listę szkoleń na niemalże każdy temat, wraz z możliwością kontaktu z firmą szkoleniową organizującą dane szkolenie znaleźć można na https://eventis.pl/szkolenia. Dodatkowo na podstronie https://eventis.pl/szkolenia/dofinansowane zebraliśmy listę szkoleń, które mogą podlegać dofinansowaniu, zarówno ze środków UE, jak też innych programów pomocowych.

BUR: Baza Usług Rozwojowych PARP

BUR szkolenia, kursy, studia

Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych PARP oferuje cały szereg funkcjonalności pozwalających efektywnie wyszukiwać usługi rozwojowe. Wyszukiwanie usług nie wyczerpuje jednak korzyści oferowanych przez BUR. Baza Usług Rozwojowych zapewnia między innymi:

 • dostęp do listy podmiotów świadczących usługi rozwojowe,
 • możliwość zapoznania się z ofertą firm doradczych, szkoleniowych itp.
 • możliwość kontaktu i zamówienia „usługi szytej na miarę",
 • możliwość oceniania podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz zapoznawania się z ocenami innych użytkowników,
 • możliwość rejestracji w Krajowym Systemie Usług (KSU) dla podmiotów świadczących usługi rozwojowe.

Usługi rozwojowe umieszczone w BUR wyświetlane są w porządku chronologicznym oraz pogrupowane w kategorie tematyczne. Opis usługi ma wystandaryzowany format umożliwiający łatwiejsze porównanie dostępnych usług i ich ocenę. Dostępna jest też wyszukiwarka dostawców usług oraz wyszukiwarka usług oferująca wyszukiwanie ofert po kryteriach między innymi takich jak województwo, forma świadczenia usługi, rodzaj usługi, daty świadczenia usługi oraz ceny.

Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?

Baza Usług Rozwojowych służy uzyskaniu dofinansowania, ale dofinansowanie nie jest wypłacane w formie środków pieniężnych. Stosowane są między innymi:

 • refundacja wydatków – oznacza to, że samodzielnie płacisz za usługę (np. za udział w szkoleniu), ale możesz uzyskać zwrot części kosztów po wykonaniu usługi (np. po odbyciu szkolenia). W praktyce jest to najczęściej spotykany system rozliczeń.
 • system bonowy (tzw. bony na szkolenia) – zgłaszasz się do Operatora programu i wykupujesz od niego bony na usługi (np. bony na szkolenia). Wartość bonu jest wyższa niż jego cena. Następnie udajesz się do firmy świadczącej usługę (np. organizatora szkolenia) i płacisz za jej wykonanie bonem. Po wykonaniu usługi firma świadcząca zgłasza się do Operatora, aby wymienić bon na wynagrodzenie. Taki system obowiązywał między innymi w województwie podlaskim, łódzkim oraz małopolskim. Zasady te jednak mogą ulegać zmianom.
 • konto przedpłacone – jest to system rozliczeń podobny do systemu bonowego, ale środki na zamówienie usługi rozwojowej zdeponowane są na specjalnym indywidualnym koncie. Konto zasilasz Ty oraz Operator programu oferującego dofinansowanie. Po wykonaniu usługi przez firmę świadczącą usługę przelewasz z tego konta wynagrodzenie za wykonaną usługę (np. za przeprowadzone szkolenie). System ten funkcjonował m.in. w województwie śląskim, ale może być zastosowany również w innych regionach.
Podsumowanie

Podsumujmy. Czym jest BUR? Jest to internetowa baza zawierająca rejestr usług rozwojowych, które mogą być objęte dofinansowaniem z funduszy europejskich, z KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy) itp. Do kogo skierowana jest baza Usług Rozwojowych? Głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poszukujących dofinansowanych usług rozwojowych. Jakie usługi dostępne są w BUR? W Bazie Usług Rozwojowych znajdziemy głównie szkolenia, kursy zawodowe, studnia podyplomowe, egzaminy, usługi doradcze, coaching i mentoring. Kto prowadzi BUR? Baza Usług Rozwojowych prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w tematyce zarządzania i rozwoju z naciskiem na obszary Learning & Development (L&D) oraz lifelong learning. Posiadam bogate doświadczenie w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych, które inspirują do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Wspieram czytelników w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu się w pracy i osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym. Poszukuję najnowszych trendów i narzędzi z obszaru zarządzania, by dostarczać wiedzę i inspirację.

Polecane wydarzenia

Jak skutecznie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Syndrom burnout. Szkolenie stacjonarne lub online.

 • już od 785 zł
 • od 785 zł
Zapisz się
KM Studio

MySQL. Baza danych mySQL - używanie i zarządzanie - operacje podstawowe

 • już od 1 600 zł
 • od 1 600 zł
Zapisz się
Astitum Konsulting Sp. z o.o.

Zasada konkurencyjności i Baza konkurencyjności w projektach unijnych

 • już od 1 199 zł
 • od 1 199 zł
Zapisz się

Kody UDI, baza Eudamed

 • już od 659 zł
 • od 659 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?
10 maja 2024
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?

Brygadzista to popularne stanowisko w budownictwie czy produkcji. Dowiedz się kim jest brygadzista, na czym polega jego rola i jaki jest zakres obowiązków. Poznaj zarobki brygadzistów pracujących w różnych branżach w Polsce.

Czytaj więcej