Anna Franiak

BUR szkolenia: Baza Usług Rozwojowych PARP

Zastanawiasz się czym jest BUR oraz jak funkcjonuje Baza usług Rozwojowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy na temat BUR, zasad działania BUR i korzyści płynących z korzystania z usług rozwojowych dostępnych w BUR, takich jak szkolenia, kursy czy studia.

Spis treści:

 1. Co to jest BUR?
 2. Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?
 3. Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?
 4. Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?
 5. Podsumowanie
Co to jest BUR?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych. BUR to ogólnodostępna, internetowa platforma zawierająca oferty usług rozwojowych, m.in.: szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, usług doradczych i coachingowych.

BUR prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju przedsiębiorczości, a jej głównym założeniem jest pomagać przedsiębiorcom oraz pracownikom w wyszukiwaniu usług pomagających rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe. Baza Usług Rozwojowych jest kontynuacją dobrze znanej wyszukiwarki usług szkoleniowych prowadzonej w ramach programu „Inwestycja w Kadry", stąd też znaczna część użytkowników BUR używa bazy do poszukiwania możliwości szkolenia z dofinansowaniem ze środków publicznych. 

Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?

Baza Usług Rozwojowych pozwala uzyskać dofinansowanie rozmaitych usług rozwojowych, w tym na szkolenia i kursy, studia podyplomowe, a także na usługi doradcze wspierające rozwój kompetencji przedsiębiorców i pracowników (np. coaching, mentoring, egzaminy). Dofinansowanie dostępne jest głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zatrudnionych przez nich pracowników. Dofinansowanie dostępne jest również dla osób samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, a jego wysokość może sięgać nawet 80% ceny usługi.

Warunki uzyskania dofinansowania, jego wysokość oraz dostępność jest mocno złożona i zależy między innymi od miejsca prowadzenia działalności (województwa), wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnianych pracowników, dostępności usług dofinansowanych na dany temat itp.

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 50% ceny usługi, ale może sięgać nawet 80%. Dokładna wysokość dofinansowania zależy od zasad obowiązujących w danym województwie. Obowiązują jednak również wartości kwotowe ograniczające wysokość dofinansowania, a więc limit środków, jakie mogą przypadać na jedno przedsiębiorstwo oraz na jedną usługę. Różnice mogą być naprawdę duże.

W celu znalezienia usług dofinansowanych możemy odwiedzić stronę BUR bądź skontaktować się z firmą oferującą daną usługę rozwojową, np. szkolenia lub kursy w celu uzyskania informacji o możliwości dofinansowania, a także otrzymania pomocy w dopełnieniu niezbędnych formalności. Listę szkoleń na niemalże każdy temat, wraz z możliwością kontaktu z firmą szkoleniową organizującą dane szkolenie znaleźć można na https://eventis.pl/szkolenia. Dodatkowo na podstronie https://eventis.pl/szkolenia/dofinansowane zebraliśmy listę szkoleń, które mogą podlegać dofinansowaniu, zarówno ze środków UE, jak też innych programów pomocowych.

BUR: Baza Usług Rozwojowych PARP

BUR szkolenia, kursy, studia

Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych PARP oferuje cały szereg funkcjonalności pozwalających efektywnie wyszukiwać usługi rozwojowe. Wyszukiwanie usług nie wyczerpuje jednak korzyści oferowanych przez BUR. Baza Usług Rozwojowych zapewnia między innymi:

 • dostęp do listy podmiotów świadczących usługi rozwojowe,
 • możliwość zapoznania się z ofertą firm doradczych, szkoleniowych itp.
 • możliwość kontaktu i zamówienia „usługi szytej na miarę",
 • możliwość oceniania podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz zapoznawania się z ocenami innych użytkowników,
 • możliwość rejestracji w Krajowym Systemie Usług (KSU) dla podmiotów świadczących usługi rozwojowe.

Usługi rozwojowe umieszczone w BUR wyświetlane są w porządku chronologicznym oraz pogrupowane w kategorie tematyczne. Opis usługi ma wystandaryzowany format umożliwiający łatwiejsze porównanie dostępnych usług i ich ocenę. Dostępna jest też wyszukiwarka dostawców usług oraz wyszukiwarka usług oferująca wyszukiwanie ofert po kryteriach między innymi takich jak województwo, forma świadczenia usługi, rodzaj usługi, daty świadczenia usługi oraz ceny.

Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?

Baza Usług Rozwojowych służy uzyskaniu dofinansowania, ale dofinansowanie nie jest wypłacane w formie środków pieniężnych. Stosowane są między innymi:

 • refundacja wydatków – oznacza to, że samodzielnie płacisz za usługę (np. za udział w szkoleniu), ale możesz uzyskać zwrot części kosztów po wykonaniu usługi (np. po odbyciu szkolenia). W praktyce jest to najczęściej spotykany system rozliczeń.
 • system bonowy (tzw. bony na szkolenia) – zgłaszasz się do Operatora programu i wykupujesz od niego bony na usługi (np. bony na szkolenia). Wartość bonu jest wyższa niż jego cena. Następnie udajesz się do firmy świadczącej usługę (np. organizatora szkolenia) i płacisz za jej wykonanie bonem. Po wykonaniu usługi firma świadcząca zgłasza się do Operatora, aby wymienić bon na wynagrodzenie. Taki system obowiązywał między innymi w województwie podlaskim, łódzkim oraz małopolskim. Zasady te jednak mogą ulegać zmianom.
 • konto przedpłacone – jest to system rozliczeń podobny do systemu bonowego, ale środki na zamówienie usługi rozwojowej zdeponowane są na specjalnym indywidualnym koncie. Konto zasilasz Ty oraz Operator programu oferującego dofinansowanie. Po wykonaniu usługi przez firmę świadczącą usługę przelewasz z tego konta wynagrodzenie za wykonaną usługę (np. za przeprowadzone szkolenie). System ten funkcjonował m.in. w województwie śląskim, ale może być zastosowany również w innych regionach.
Podsumowanie

Podsumujmy. Czym jest BUR? Jest to internetowa baza zawierająca rejestr usług rozwojowych, które mogą być objęte dofinansowaniem z funduszy europejskich, z KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy) itp. Do kogo skierowana jest baza Usług Rozwojowych? Głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poszukujących dofinansowanych usług rozwojowych. Jakie usługi dostępne są w BUR? W Bazie Usług Rozwojowych znajdziemy głównie szkolenia, kursy zawodowe, studnia podyplomowe, egzaminy, usługi doradcze, coaching i mentoring. Kto prowadzi BUR? Baza Usług Rozwojowych prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

KM Studio

MySQL. Baza danych mySQL - używanie i zarządzanie - operacje podstawowe

 • już od 1 600 zł
 • już od 1 600 zł
Zapisz się
KM Studio

MySQL - administracja bazą danych - operacje podstawowe

 • już od 1 600 zł
 • już od 1 600 zł
Zapisz się
J.G.Training

Baza SCIP - nowy obowiązek zgłaszania substancji SVHC zawartych w wyrobach

 • już od 690 zł
 • już od 690 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?
16 grudnia 2022
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej