Arkadiusz Maraski

Customer Experience (CX): Budowanie Pozytywnych Doświadczeń Klientów

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, budowanie długotrwałych relacji z klientami jest kluczowym elementem sukcesu każdej firmy. Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że dobre doświadczenia klientów (Customer Experience, CX) mają ogromne znaczenie dla utrzymania lojalności i zdobywania nowych klientów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest CX, dlaczego warto stawiać klienta w centrum uwagi oraz jak skutecznie zadbać o pozytywne doświadczenia klientów.

Customer Experience

Czym jest Customer Experience (CX)?

Customer Experience jest łącznym efektem wszystkich interakcji, jakie klient doświadcza na każdym etapie związku z daną firmą, marką, produktem lub usługą. To suma odczuć klienta związanych z poruszaniem się po stronie internetowej, łatwością korzystania z usług, jakością obsługi klienta i wieloma innymi czynnikami. Customer Experience to nie tylko pojedyncze punkty kontaktu, ale całość doświadczeń, które kształtują opinię klienta o marce.

Należy podkreślić, że CX nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, który towarzyszy klientowi na każdym etapie jego podróży z marką. To, jak klient odbiera i postrzega firmę, ma wpływ na jego decyzje zakupowe, rekomendacje i lojalność wobec marki.

Dlaczego warto stawiać klienta w centrum uwagi?

Badania pokazują, że długotrwałe budowanie pozytywnych doświadczeń klientów przekłada się na większe zaufanie, większą lojalność i większe zaangażowanie klientów. Według raportu PZU "Trwała przyjaźń z klientem", aż 9 na 10 klientów wybiera firmy, z którymi mieli wcześniejszą satysfakcjonującą współpracę. Dlatego warto zrozumieć, że dobre doświadczenia klientów to nie tylko sposób na zwiększenie przychodów, ale również budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej.

Ważne jest, aby zrozumieć, że CX nie dotyczy tylko obsługi klienta. To podejście, które powinno obejmować wszystkie działy i pracowników firmy. Każdy pracownik, niezależnie od swojej roli, ma wpływ na doświadczenia klientów. Dlatego warto wdrożyć programy szkoleniowe, które będą kształtować postawę prokliencką w całej organizacji.

Jak zadbać o pozytywne doświadczenia klientów?

Aby skutecznie zadbać o pozytywne doświadczenia klientów, warto skorzystać z kilku sprawdzonych strategii i narzędzi. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

1. Zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów

Podstawą budowania dobrego CX jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów. Warto przeprowadzić badania rynku, analizować dane demograficzne oraz konkurencję, aby lepiej poznać klientów i dostosować ofertę do ich potrzeb. Istotnym elementem jest również wdrożenie różnych metod pomiaru satysfakcji klientów, w tym między innymi poprzez rozmaite ankiety.

Pomiar satysfakcji klienta jest jedną z kluczowych metod badania poziomu CX w firmie.

2. Personalizacja komunikacji

Klienci oczekują spersonalizowanej komunikacji. Warto inwestować w systemy CRM, które umożliwiają śledzenie historii interakcji klienta z firmą i dostosowanie komunikacji do ich preferencji i potrzeb.

3. Doskonała obsługa klienta

Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w budowaniu pozytywnych doświadczeń klientów. Warto inwestować w szkolenia dla pracowników, aby zapewnić im odpowiednie umiejętności i narzędzia do efektywnej obsługi klienta.

4. Ciągłe doskonalenie

CX to proces ciągły. Warto regularnie zbierać opinie klientów, analizować dane i wprowadzać ulepszenia w oparciu o te informacje. Monitorowanie wskaźników takich jak NPS (Net Promoter Score) i CSAT (Customer Satisfaction Score) pomoże w identyfikacji obszarów do poprawy.

5. Innowacje i technologia

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii może znacząco poprawić CX. Automatyzacja procesów, chatboty czy personalizowane strony internetowe to tylko niektóre przykłady rozwiązań, które mogą usprawnić obsługę klienta i zapewnić lepsze doświadczenia.

Jakie kursy oraz szkolenia pozwalają budować firmę zorientowaną na klienta?

Hasło „Klient nasz Pan” nigdy wcześniej nie było tak aktualne jak obecnie. Nasycony rynek, z jakim musi się mierzyć niemal każda branża, sprawia, że trzeba się naprawdę postarać, by nie tylko zdobyć, ale również zatrzymać klienta. Stąd też wiele firm myśli o budowaniu kultury customer-centric. Dlaczego to takie istotne i jakie szkolenia mogą Ci pomóc w budowie organizacji zorientowanej na klienta?

Co to jest customer-centricity?

Kultura customer-centricity to podejście organizacyjne, w którym firma skupia się głównie na potrzebach, oczekiwaniach i satysfakcji klientów. Oznacza to, że wszystkie decyzje, strategie i działania firmy są ukierunkowane na dostarczenie wartości klientom oraz zrozumienie i zaspokojenie ich potrzeb. Firmy dążą do budowania relacji z klientami, angażowania ich w procesy decyzyjne i tworzenia produktów oraz usług, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Istnieje kilka powodów, dla których firmy starają się być customer-centric:

 1. Lojalność klienta: Klienci są bardziej skłonni pozostać wierni marce, która skupia się na ich potrzebach i oferuje doskonałą obsługę klienta. Zrozumienie i spełnienie oczekiwań klientów może przyczynić się do budowy długoterminowych relacji.

 2. Zadowolenie klienta: Kiedy firma stawia na zaspokojenie potrzeb klientów, zazwyczaj prowadzi to do zwiększonej satysfakcji klienta. Zadowoleni klienci są bardziej skłonni polecać firmę innym i korzystać z jej produktów lub usług ponownie.

 3. Konkurencyjność: W dzisiejszym środowisku biznesowym, gdzie konkurencja jest silna, firmy starają się wyróżnić poprzez oferowanie lepszych doświadczeń klienta. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich wyborów, więc firmy zdają sobie sprawę, że customer-centricity może być kluczowym elementem konkurencyjności.

 4. Informacje zwrotne od klientów: Skoncentrowanie się na klientach umożliwia firmom zbieranie cennych informacji zwrotnych. Te opinie i dane mogą być wykorzystywane do dostosowywania produktów lub usług do zmieniających się potrzeb rynku.

 5. Zwiększenie wartości życiowej klienta (CLV): Dbając o klientów na długo przedłużać ich czas współpracy z firmą. Zwiększanie wartości życiowej klienta jest kluczowym celem dla wielu firm, a customer-centricity jest jednym ze sposobów osiągania tego celu.

 6. Innowacje: Kładzenie nacisku na potrzeby klientów może również prowadzić do lepszego zrozumienia rynku i generowania nowych pomysłów na innowacyjne produkty lub usługi.

Kultura customer-centricity staje się coraz bardziej istotna w erze społeczeństwa cyfrowego, gdzie komunikacja z klientami jest szybka i łatwa. Firmy, które skupiają się na potrzebach klientów, zazwyczaj osiągają lepsze wyniki finansowe i budują silniejszą markę na rynku.

Szkolenia – obsługa klienta w stylu consumer-centric

Obecnie niemal wszystkie szkolenia z obsługi klienta są zgodne z duchem customer-centric. Eksperci wiedzą bowiem, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sukces w biznesie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie tematy jak:

 • Szkolenie z obsługi klienta i budowania długotrwałych relacji – skoncentrowane na tworzeniu wartości dla klienta, skuteczną komunikację, rozwiązywanie problemów itp.
 • Szkolenia z obsługi „trudnego” klienta – pomagające zmienić trudne sytuacje w okazję do budowania relacji z klientem i sprawiające, że firma jest w stanie często zmieniać klienta niezadowolonego w ambasadora marki.
 • Szkolenia z zakresu sprzedaży zorientowanej na klienta – nauka najnowszych technik sprzedażowych zgodnych z filozofią customer-centric, zorientowanych na poznawanie potrzeb konsumenta i ich zaspakajanie, w miejsce jednostronnego prezentowania cech i zalet oferowanego produktu lub usługi,
 • Szkolenia z reklamacji – zorientowane na wdrażanie efektywnych procesów reklamacyjnych i i budowanie pozytywnych doświadczeń w obszarze serwisu. Wiele firm rozumie, że nie tylko jakość produktu, ale również jakość obsługi posprzedażowej i reklamacyjnej jest decydująca dla przekonania konsumentów do swoich usług.

Ośrodki szkoleniowe proponują szeroki wybór tematów odpowiednich zarówno dla początkujących specjalistów obsługi klienta, jak i dla doświadczonych osób, które chcą poszerzyć swoje kompetencje.

Inne szkolenia pozwalająca budować kulturę customer-centric

Inne szkolenia i kursy sprzyjające poznawaniu potrzeb klienta, a następnie projektowanie i wdrażanie produktów w oparciu o zdobyte informacje to między innymi:

 • Szkolenia z design thinking – jest to metodyka pracy nad produktami i usługami oparta o głębokie zrozumienie potrzeb konsumenta, a następnie przygotowanie produktu, który będzie na nie odpowiadał.
 • Szkolenia Problem Solving – zestaw szkoleń i kursów z metodyk pozwalających na kreatywne rozwiązywanie problemów, w tym metody 8D czy 5WHY, których powstanie wynikało z potrzeby ciągłego doskonalenia.
 • Szkolenia z zarządzania zmianą – budowanie kultury customer-centric to nie tylko narzędzia i techniki zorientowane na klienta, ale też konieczność zarządzania zmianą i zaangażowania zespołu w budowanie organizacji opartej o nowe wartości i cele. Pomóc w tym mogą szkolenia z wprowadzania i zarządzania zmian.

Rosnąca konkurencja oraz coraz wyższe oczekiwania konsumentów sprawiają, że strategia customer-centric staje się koniecznością w wielu branżach i kategoriach. Warto wyprzedzić konkurencję i rozpocząć prace nad zmianą kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa już teraz!

Podsumowanie

Budowanie pozytywnych doświadczeń klientów (CX) jest kluczowym elementem sukcesu każdej firmy. Dobre CX przekłada się na większą lojalność, większe zaufanie i większe zaangażowanie klientów. Warto stawiać klienta w centrum uwagi i inwestować w doskonałą obsługę klienta, personalizację komunikacji, ciągłe doskonalenie, innowacje i technologię. Tylko w ten sposób można budować trwałe i satysfakcjonujące relacje z klientami oraz osiągnąć długoterminowy sukces na konkurencyjnym rynku.

Arkadiusz Maraski

Arkadiusz Maraski

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w obszarach marketingu, reklamy i promocji, sprzedaży, obsługi klienta i e-commerce. Piszę na tematy związane z negocjacjami, technikami sprzedaży, marketingiem internetowym (SEM, SEO, Social Media, CRM), CX i UX. Obszary mojej specjalizacji wynikają zarówno z mojego zainteresowania trendami w tych silnie zmieniających się branżach, jak umiejętnością łączenia kreatywności z analizą danych, które są szczególnie ważne w nowoczesnym marketingu i sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Customer Experience Managment. Projektowanie i zarządzanie doświadczeniami klienta

 • już od 2 027 zł
 • już od 2 027 zł
Zapisz się
J.G.Training

Warsztaty Design Thinking – jak wychodzić poza schemat i szukać nowych rozwiązań

 • już od 1 690 zł
 • już od 1 690 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad
20 lutego 2024
Jak wdrożyć nowego pracownika? 6 najważniejszych zasad

Konkurencyjny rynek pracy wymaga od firm nie tylko znajdowania talentów, ale też ich efektywnego wdrażania i zatrzymywania. Pomóc w tym może dobrze zorganizowany proces onboardingowy.

Czytaj więcej
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?
20 lutego 2024
Technologie budowania stron internetowych. Co jest na topie?

Technologie używane do tworzenia nowoczesnych stron zmieniają się wraz z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników oraz zmieniającymi się standardami w internecie. Sprawdź jakie technologie są obecnie na topie.

Czytaj więcej
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?
15 lutego 2024
Fintech - co to jest? Kiedy z niego korzystamy?

Fintech, czyli technologie finansowe, rewolucjonizują sposób, w jaki świadczone są usługi finansowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz w jaki sposób FinTech wpływa na codzienne życie.

Czytaj więcej
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?
14 lutego 2024
Czym jest ESG i jak wpływa na działalność firm i organizacji?

Termin ESG stał się w ostatnich latach jednym z najczęściej dyskutowanych w świecie biznesu oraz administracji publicznej. Warto dowiedzieć się czym jest ESG, jak wypływa na biznes, jak wyznaczać i raportować spełnienie celów ESG.

Czytaj więcej