Sebastian Nowak

Platformy do kursów online i szkoleń internetowych

Kursy i szkolenia online zdobywają coraz większą popularność, a wraz z nią rośnie zainteresowanie platformami do tworzenia, prowadzenia i promocji kursów online oraz szkoleń internetowych. Zarówno tych prowadzonych na żywo, jak i typowych kursów online w formie e-learningu. Sprawdźmy jakie platformy do kursów online cieszą się popularnością i czym się charakteryzują.

Co to jest platforma do kursów online?

Zanim przedstawimy naszą listę obejmującą platformy do kursów online, platformy do tworzenia i prowadzenia szkoleń online warto zdać sobie sprawę, że pod nazwą tą ukrywają się bardzo różne rozwiązania. Co do zasady możemy je podzielić na trzy typy:

 1. Platformy z kursami i szkoleniami online – rolą tego typu platformy do kursów online jest zebranie w jednym miejscu jak najszerszej oferty szkoleń, kursów, webinarów, seminariów czy warsztatów, tak aby użytkownik mógł łatwo znaleźć pozycję, która go interesuje. Platformy tego typu łączą profesjonalne firmy szkoleniowe oraz twórców szkoleń i kursów online z potencjalnymi uczestnikami tego typu szkoleń. Taką platformą jest między innymi serwis Eventis.pl.
 2. Platformy do prowadzenia szkoleń i kursów online – ich zadaniem jest udostępnić organizatorowi wirtualny pokój, w którym prelegent i uczestnicy mogą się spotkać na zajęcia prowadzone na żywo i umożliwić im sprawną komunikację, przeprowadzenie ćwiczeń itp. Są to platformy do prowadzenia wideokonferencji, spotkań zdalnych itp.
 3. Platformy do tworzenia szkoleń online – to narzędzia do przygotowywania kursów i szkoleń zdalnych, które nie są prowadzone na żywo, ale składają się z całego szeregu materiałów (prezentacji, nagrań, ćwiczeń…). Po stworzeniu szkolenia lub kursu przez autora ma on możliwość udostępnienia do użytkownikom online, którzy realizują program kursu zgodnie z założoną przez twórcę kolejnością. Najczęściej używaną nazwą do określenia tego typu jest platforma LMS (Learning Management System) lub platforma e-learningowa, ale tworzenie szkoleń i kursów online możliwe jest z użyciem również programów do tworzenia kursów online.
Platformy z kursami i szkoleniami online

Nie bylibyśmy obiektywni porównując serwis Eventis.pl z konkurentami, dlatego w kwestii platform z kursami i szkoleniami online ograniczymy się do wymienienia funkcjonalności jakie oferujemy użytkownikom, dużo więcej miejsca poświęcając omówieniu platform do prowadzenia i tworzenia szkoleń i kursów internetowych.

Jakie szkolenia można znaleźć na platformie?

Najważniejsze funkcjonalności dostępne na platformie Eventis.pl:

 • Wyszukiwanie szkoleń, kursów, webinarów, seminariów, warsztatów, konferencji i kongresów – realizowanych online na żywo, e-learningowych jak też stacjonarnych. Wyszukiwanie możliwe jest po tematyce, dacie, organizatorze, cenie, dostępności dofinansowania oraz zniżek grupowych.
 • Zapoznawanie się z programem zajęć, sylwetkami osób prowadzących zajęcia i autorami danego wydarzenia, sposobem wzięcia udziału, warunkami uczestnictwa, w tym z cenami.
 • Bezpłatne zgłaszanie udziału w wybranym szkoleniu czy też zamawianie kursu przez Internet.

Eventis

Platformy do prowadzenia szkoleń i kursów zdalnych na żywo

W tym rozdziale poświęcamy uwagę platformom, których celem jest umożliwienie spotkania się uczestnikom szkolenia czy kursu na żywo. Nie da się ukryć w kategorii tej królują narzędzia służące do codziennej komunikacji setkom milionów użytkowników każdego dnia. Nic dziwnego, że narzędzia te są równie chętnie wykorzystywane do prowadzenia kursów zdalnych, po prostu uczestnicy nie muszą się ich uczyć. Co więcej, najczęściej są one już zainstalowane na ich komputerach.

Jakie funkcjonalności powinna mieć platforma do prowadzenia szkoleń online na żywo?

 • Tworzenie pokojów o różnej wielkości, od 2 uczestników do nawet setek jednocześnie,
 • Możliwość udostępnienia pokoju każdemu kto ma link lub tylko zaproszonym użytkownikom,
 • Zarządzanie użytkownikami, a więc dzielenie na grupy i pokoje, wyciszanie itp.,
 • Narzędzia do komunikacji: czat, forum dyskusyjne, tablice do pracy zespołowej, funkcjonalność zabierania głosu/podnoszenia ręki…
 • Nagrywanie spotkania, udostępnianie ekranu i pulpitu, przeprowadzanie quizów i ankiet…

Top 3 najpopularniejsze platformy do prowadzania szkoleń online:

 1. Microsoft Teams – narzędzie do giganta z Kalifornii będące częścią pakietiu biurowego Office/Microsoft 365. Aktualnie użytkowane jest ono przez ponad miliard użytkowników na całym świecie, zwłaszcza użytkowników profesjonalnych. Teams działa na komputerach, telefonach komórkowych i tabletach poprzez specjalną aplikację, ale dostępny jest również przez przeglądarkę internetową dla każdego chętnego.

Microsoft Teams

 1. Zoom – znacząca większość użytkowników korzysta z Zoom poprzez przeglądarkę internetową, a niewygórowane ceny i możliwość organizowania mniejszych spotkań całkowicie za darmo sprawiły, że Zoom stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu. Platforma ma też prosty interfejs co sprawia, że niemalże każdy użytkownik jest w stanie szybko poznać jej działanie.

Zoom

 1. Google Meet – rozwiązanie od firmy Google, które fabrycznie instalowane jest na wszystkich smartfonach z systemem Android, ale można z niego korzystać z dowolnego urządzenia poprzez przeglądarkę internetową. W podstawowej wersji i na potrzeby niewielkich spotkań Google Meet jest całkowicie darmowy.

Google Meet

Platformy do tworzenia szkoleń online

Platformy tego typu umożliwiają ułożenie materiału merytorycznego w kurs czy szkolenie, a więc większą i logiczną całość, a następnie udostępnienie go potencjalnym uczestnikom. Jakie funkcjonalności powinna mieć platforma lub program do tworzenia szkoleń online?

 • układanie kursu z wykorzystaniem małych fragmentów informacji: tekstu, obrazów, dźwięku, wideo, quizów itp.
 • udostępnianie materiału w formacie możliwym do odtworzenia na niemalże każdym urządzeniu,
 • zarządzanie użytkownikami i ich uprawnieniami w zakresie dostępu do poszczególnych szkoleń i kursów umieszczonych na platformie,
 • śledzenie postępów poszczególnych użytkowników oraz automatyczne generowanie certyfikatów potwierdzających ukończenie kursu.

Top 3 najpopularniejsze platformy do tworzenia szkoleń online:

 1. Moodle – to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-learningowa na świecie, udostępniana na licencji open-source i wspierana przez globalną społeczność programistów, co sprawia, że jest wysoce konfigurowalna. Pozwala na używanie bardzo różnorodnych treści od tekstów i artykułów poprzez obrazy, animacje i video. Oferuje rozbudowane możliwości prowadzenia testów, egzaminów i ankiet, a także różnorodne opcje komunikacji: czaty, fora, blogi, poczta.

Moodle

 1. Edmodo – to druga najbardziej popularna platforma edukacyjna LMS na świecie z liczbą ponad 10 milionów użytkowników. Interfejs Edmodo zorganizowany jest w sposób podobny do interfejsu Facebooka co sprawia, że wielu użytkownikom łatwiej jest odnaleźć się na platformie i zacząć korzystać z pierwszych kursów czy szkoleń. Komunikacja może odbywać się przez posty i wiadomości, a użytkownicy i trenerzy mogą tworzyć wspólne planery zajęć itp. Platforma jest chętnie wykorzystywana przez rozmaite szkoły i uczelnie wyższe.

Edmodo

 1. iSpring - to łatwy w użyciu LMS, który zawiera wszystkie niezbędne funkcje w dosyć przystępnej cenie. iSpring jest powszechnie wykorzystywany w korporacjach w celu uruchomienia programów szkoleniowych z zakresu onboardingu, szkoleń produktowych, sprzedażowych, prawnych (np. dotyczących ochrony danych osobowych, etyki itp.). Miesięczny okres próbny udostępniany zupełnie bezpłatnie pozwala przetestować platformę bez ryzyka.

iSpring

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Rekator Eventis.pl

Specjalizuję się w tematyce zarządzania i rozwoju z naciskiem na obszary Learning & Development (L&D) oraz lifelong learning. Posiadam bogate doświadczenie w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych, które inspirują do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Wspieram czytelników w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu się w pracy i osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym. Poszukuję najnowszych trendów i narzędzi z obszaru zarządzania, by dostarczać wiedzę i inspirację.

Polecane wydarzenia

Szkolenie Google Ads - 2 dniowe warsztaty Online

 • już od 811 zł
 • od 811 zł
Zapisz się

Reklama Google Ads dla biznesów lokalnych - jak uruchomić skuteczną kampanię reklamową w Google

 • już od 324 zł
 • od 324 zł
Zapisz się

Zoom dla nauczycieli, rodziców i uczniów

 • już od 1 300 zł
 • od 1 300 zł
Zapisz się

Zoom - instrukcja obsługi krok po kroku

 • już od 1 590 zł
 • od 1 590 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?
10 maja 2024
Brygadzista – kto to jest brygadzista, jaki ma zakres obowiązków i ile zarabia?

Brygadzista to popularne stanowisko w budownictwie czy produkcji. Dowiedz się kim jest brygadzista, na czym polega jego rola i jaki jest zakres obowiązków. Poznaj zarobki brygadzistów pracujących w różnych branżach w Polsce.

Czytaj więcej