Anna Franiak

Platformy do kursów online i szkoleń internetowych

Kursy i szkolenia online zdobywają coraz większą popularność, a wraz z nią rośnie zainteresowanie platformami do tworzenia, prowadzenia i promocji kursów online oraz szkoleń internetowych. Zarówno tych prowadzonych na żywo, jak i typowych kursów online w formie e-learningu. Sprawdźmy jakie platformy do kursów online cieszą się popularnością i czym się charakteryzują.

Co to jest platforma do kursów online?

Zanim przedstawimy naszą listę obejmującą platformy do kursów online, platformy do tworzenia i prowadzenia szkoleń online warto zdać sobie sprawę, że pod nazwą tą ukrywają się bardzo różne rozwiązania. Co do zasady możemy je podzielić na trzy typy:

 1. Platformy z kursami i szkoleniami online – rolą tego typu platformy do kursów online jest zebranie w jednym miejscu jak najszerszej oferty szkoleń, kursów, webinarów, seminariów czy warsztatów, tak aby użytkownik mógł łatwo znaleźć pozycję, która go interesuje. Platformy tego typu łączą profesjonalne firmy szkoleniowe oraz twórców szkoleń i kursów online z potencjalnymi uczestnikami tego typu szkoleń. Taką platformą jest między innymi serwis Eventis.pl.
 2. Platformy do prowadzenia szkoleń i kursów online – ich zadaniem jest udostępnić organizatorowi wirtualny pokój, w którym prelegent i uczestnicy mogą się spotkać na zajęcia prowadzone na żywo i umożliwić im sprawną komunikację, przeprowadzenie ćwiczeń itp. Są to platformy do prowadzenia wideokonferencji, spotkań zdalnych itp.
 3. Platformy do tworzenia szkoleń online – to narzędzia do przygotowywania kursów i szkoleń zdalnych, które nie są prowadzone na żywo, ale składają się z całego szeregu materiałów (prezentacji, nagrań, ćwiczeń…). Po stworzeniu szkolenia lub kursu przez autora ma on możliwość udostępnienia do użytkownikom online, którzy realizują program kursu zgodnie z założoną przez twórcę kolejnością. Najczęściej używaną nazwą do określenia tego typu jest platforma LMS (Learning Management System) lub platforma e-learningowa, ale tworzenie szkoleń i kursów online możliwe jest z użyciem również programów do tworzenia kursów online.
Platformy z kursami i szkoleniami online

Nie bylibyśmy obiektywni porównując serwis Eventis.pl z konkurentami, dlatego w kwestii platform z kursami i szkoleniami online ograniczymy się do wymienienia funkcjonalności jakie oferujemy użytkownikom, dużo więcej miejsca poświęcając omówieniu platform do prowadzenia i tworzenia szkoleń i kursów internetowych.

Jakie szkolenia można znaleźć na platformie?

Najważniejsze funkcjonalności dostępne na platformie Eventis.pl:

 • Wyszukiwanie szkoleń, kursów, webinarów, seminariów, warsztatów, konferencji i kongresów – realizowanych online na żywo, e-learningowych jak też stacjonarnych. Wyszukiwanie możliwe jest po tematyce, dacie, organizatorze, cenie, dostępności dofinansowania oraz zniżek grupowych.
 • Zapoznawanie się z programem zajęć, sylwetkami osób prowadzących zajęcia i autorami danego wydarzenia, sposobem wzięcia udziału, warunkami uczestnictwa, w tym z cenami.
 • Bezpłatne zgłaszanie udziału w wybranym szkoleniu czy też zamawianie kursu przez Internet.

Eventis

Platformy do prowadzenia szkoleń i kursów zdalnych na żywo

W tym rozdziale poświęcamy uwagę platformom, których celem jest umożliwienie spotkania się uczestnikom szkolenia czy kursu na żywo. Nie da się ukryć w kategorii tej królują narzędzia służące do codziennej komunikacji setkom milionów użytkowników każdego dnia. Nic dziwnego, że narzędzia te są równie chętnie wykorzystywane do prowadzenia kursów zdalnych, po prostu uczestnicy nie muszą się ich uczyć. Co więcej, najczęściej są one już zainstalowane na ich komputerach.

Jakie funkcjonalności powinna mieć platforma do prowadzenia szkoleń online na żywo?

 • Tworzenie pokojów o różnej wielkości, od 2 uczestników do nawet setek jednocześnie,
 • Możliwość udostępnienia pokoju każdemu kto ma link lub tylko zaproszonym użytkownikom,
 • Zarządzanie użytkownikami, a więc dzielenie na grupy i pokoje, wyciszanie itp.,
 • Narzędzia do komunikacji: czat, forum dyskusyjne, tablice do pracy zespołowej, funkcjonalność zabierania głosu/podnoszenia ręki…
 • Nagrywanie spotkania, udostępnianie ekranu i pulpitu, przeprowadzanie quizów i ankiet…

Top 3 najpopularniejsze platformy do prowadzania szkoleń online:

 1. Microsoft Teams – narzędzie do giganta z Kalifornii będące częścią pakietiu biurowego Office/Microsoft 365. Aktualnie użytkowane jest ono przez ponad miliard użytkowników na całym świecie, zwłaszcza użytkowników profesjonalnych. Teams działa na komputerach, telefonach komórkowych i tabletach poprzez specjalną aplikację, ale dostępny jest również przez przeglądarkę internetową dla każdego chętnego.

Microsoft Teams

 1. Zoom – znacząca większość użytkowników korzysta z Zoom poprzez przeglądarkę internetową, a niewygórowane ceny i możliwość organizowania mniejszych spotkań całkowicie za darmo sprawiły, że Zoom stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu. Platforma ma też prosty interfejs co sprawia, że niemalże każdy użytkownik jest w stanie szybko poznać jej działanie.

Zoom

 1. Google Meet – rozwiązanie od firmy Google, które fabrycznie instalowane jest na wszystkich smartfonach z systemem Android, ale można z niego korzystać z dowolnego urządzenia poprzez przeglądarkę internetową. W podstawowej wersji i na potrzeby niewielkich spotkań Google Meet jest całkowicie darmowy.

Google Meet

Platformy do tworzenia szkoleń online

Platformy tego typu umożliwiają ułożenie materiału merytorycznego w kurs czy szkolenie, a więc większą i logiczną całość, a następnie udostępnienie go potencjalnym uczestnikom. Jakie funkcjonalności powinna mieć platforma lub program do tworzenia szkoleń online?

 • układanie kursu z wykorzystaniem małych fragmentów informacji: tekstu, obrazów, dźwięku, wideo, quizów itp.
 • udostępnianie materiału w formacie możliwym do odtworzenia na niemalże każdym urządzeniu,
 • zarządzanie użytkownikami i ich uprawnieniami w zakresie dostępu do poszczególnych szkoleń i kursów umieszczonych na platformie,
 • śledzenie postępów poszczególnych użytkowników oraz automatyczne generowanie certyfikatów potwierdzających ukończenie kursu.

Top 3 najpopularniejsze platformy do tworzenia szkoleń online:

 1. Moodle – to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-learningowa na świecie, udostępniana na licencji open-source i wspierana przez globalną społeczność programistów, co sprawia, że jest wysoce konfigurowalna. Pozwala na używanie bardzo różnorodnych treści od tekstów i artykułów poprzez obrazy, animacje i video. Oferuje rozbudowane możliwości prowadzenia testów, egzaminów i ankiet, a także różnorodne opcje komunikacji: czaty, fora, blogi, poczta.

Moodle

 1. Edmodo – to druga najbardziej popularna platforma edukacyjna LMS na świecie z liczbą ponad 10 milionów użytkowników. Interfejs Edmodo zorganizowany jest w sposób podobny do interfejsu Facebooka co sprawia, że wielu użytkownikom łatwiej jest odnaleźć się na platformie i zacząć korzystać z pierwszych kursów czy szkoleń. Komunikacja może odbywać się przez posty i wiadomości, a użytkownicy i trenerzy mogą tworzyć wspólne planery zajęć itp. Platforma jest chętnie wykorzystywana przez rozmaite szkoły i uczelnie wyższe.

Edmodo

 1. iSpring - to łatwy w użyciu LMS, który zawiera wszystkie niezbędne funkcje w dosyć przystępnej cenie. iSpring jest powszechnie wykorzystywany w korporacjach w celu uruchomienia programów szkoleniowych z zakresu onboardingu, szkoleń produktowych, sprzedażowych, prawnych (np. dotyczących ochrony danych osobowych, etyki itp.). Miesięczny okres próbny udostępniany zupełnie bezpłatnie pozwala przetestować platformę bez ryzyka.

iSpring

Anna Franiak

Anna Franiak

Rekator Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Piotr Zych Business Consulting

On-line Meetings Master 2.0 - Obsługa Klienta i sprzedaż on-line

 • już od 629 zł
 • już od 629 zł
Zapisz się
UNITYHUB LAWYERS sp. z o.o.

IT Poland Meeting

 • już od 436 zł
 • już od 436 zł
Zapisz się
J.G.Training

PUESC i SENT. Zasady obsługi platformy PUESC, dokonywanie zgłoszeń SENT

 • już od 690 zł
 • już od 690 zł
Zapisz się
PMB Envi Consulting

Zgłoszenia w SENT i obsługa platformy PUESC przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów

 • już od 490 zł
 • już od 490 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?
9 stycznia 2023
Win-win: czym są negocjacje win-win, jakie są ich etapy i zalety?

Dowiedz się czym są negocjacje win-win oraz jakie są zalety tego typu negocjacji? Poznaj etapy negocjacji win win oraz sposoby rozwijania wiedzy pracowników z prowadzenia negocjacji handlowych.

Czytaj więcej
Co to jest coaching i mentoring?
3 stycznia 2023
Co to jest coaching i mentoring?

Coaching i mentoring to popularne techniki stosowane w rozwoju osobistym i zawodowym. Warto poznać różnice między coachingiem i mentoringiem oraz dowiedzieć się jak rozpocząć pracę w charakterze coacha lub mentora.

Czytaj więcej
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?
16 grudnia 2022
Kompetencje menedżerskie – jak rozwijać umiejętności menedżerskie?

Umiejętności kadry menedżerskiej zatrudnionej w organizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności jej działania oraz wytworzonej kultury organizacyjnej. Dlatego warto poznać kluczowe kompetencje menedżerskie oraz sposoby ich rozwijania.

Czytaj więcej
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?
12 grudnia 2022
NLP: co to jest NLP i jakie są techniki NLP?

Dowiedz się czym jest NLP, jakie są najpopularniejsze techniki NLP i w jakich sytuacjach stosuje się najczęściej programowanie neurolingwistyczne. Poznaj argumenty za i przeciw stosowaniu technik NLP.

Czytaj więcej