Zadania związane z obróbką mechaniczną różnego rodzaju materiałów coraz częściej są zautomatyzowane. To rozwiązanie, które generuje korzyści na wielu płaszczyznach. Obsługa maszyn skrawających, frezujących czy toczących coraz częściej odbywa się z użyciem CNC. Dowiedz się, czym dokładnie jest obróbka CNC oraz jakie są wymogi dotyczące pracowników na tego stanowiskach związanych z obsługą maszyn sterowanych komputerowo.
Spis treści:
- CNC
- Obróbka CNC
- Operator CNC
- Kursy CNC, szkolenia CNC - jakie kursy CNC znajdziemy na rynku?
- Kurs na operatora CNC, kurs operator CNC
- Programista CNC
- Kurs programista CNC, Kurs programowania CNC
CNC
Co to jest CNC? CNC to skrót od angielskojęzycznego wyrażenia Computerized Numerical Control (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). W ten sposób określa się układ sterowania numerycznego, z mikrokomputerem podlegającym interaktywnemu programowaniu. W układy CNC najczęściej wyposażane są nowoczesne obrabiarki – m.in. frezarki czy tokarki. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest komputerowe sterowanie pracą maszyn, a to w ogólnym wymiarze oznacza zwiększenie efektywności produkcji. Zastosowanie technik CNC wpływa bowiem na:
- znacznie większą precyzję procesu obróbki,
- zwiększenie szybkości pracy,
- idealną powtarzalność wykonywania nawet skomplikowanych elementów,
- ograniczenie odpadów materiałowych.
Można więc stwierdzić, że inwestycja w systemy CNC niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa i jest nieodłączną częścią nowoczesnego zarządzania produkcją.
Obróbka CNC
Obrabiarki CNC są obsługiwane w zupełnie inny sposób niż tradycyjne urządzenia tego typu. Najważniejszym etapem produkcji jest w tym przypadku wprowadzenie parametrów pracy do urządzenia za pomocą specjalnego interfejsu. W związku z tym operator CNC musi mieć dogłębną wiedzę związaną z tego typu systemami komputerowymi. W sumie proces produkcji z użyciem technologii CNC składa się z trzech etapów:
- projektowania przedmiotu przy pomocy komputera – CAD (Computer Aided Design);
- przetworzenia projektu na plan sterowania maszyn – CAM (Computer Aided Manufacturing);
- ostatecznego wykonania produktu – CNC (Computerized Numerical Control).
Operator CNC
Operator CNC zajmuje się obrabianiem materiałów z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie, do których zaliczamy między innymi obrabiarki, frezarki, tokarki oraz inne elektronarzędzia. Umożliwiają one produkcję prototypów, pojedynczych egzemplarzy, krótkich serii produktów, a nawet produkcję masową.
Do zadań operatora CNC należy w zasadzie nadzorowanie niemal całego procesu produkcji. Zajmuje się on jednak nie tylko dobieraniem i ustawianiem odpowiednich parametrów pracy maszyn, ale również wyborem narzędzi i pomocy warsztatowych. Ponadto dba o jakość wykonywanych elementów, dokonuje ich pomiarów i koryguje ewentualne błędy. Dzięki temu, że systemy CNC dają możliwość śledzenia postępów oraz zmiany parametrów obróbki, bieżąca kontrola procesu produkcyjnego jest znacznie łatwiejsza. W zakres obowiązków operatora CNC może również wchodzić serwisowanie obrabiarki CNC, kompleksowe utrzymanie ruchu oraz jej diagnostyka.
Jakie są wymagania na stanowisku operator CNC? Wymagania wobec operatorów CNC są wysokie. Poza znajomością wymienionych wyżej procesów wskazana jest również umiejętność obsługi tradycyjnych obrabiarek. Niezbędna jest doskonała znajomość procesu produkcyjnego, a także materiałów i ich właściwości. Przyda się również dobre obeznanie z rysunkiem technicznym, ponieważ opracowania technologii obróbki wykonuje się przede wszystkim na podstawie tego rodzaju dokumentacji. Potwierdzeniem niezbędnych kwalifikacji są uprawnienia do obsługi obrabiarek CNC. Zdobywa się je poprzez ukończenie szkolenia CNC lub kursu operator CNC oraz zdanie egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności kandydata na stanowisko operatora CNC.
Kursy CNC, szkolenia CNC - jakie kursy CNC znajdziemy na rynku?
- Kurs CNC obsługa i programowanie obrabiarek CNC opartych o sterowniki FANUC, SINUMERIK, MAZATROL, OKUMA, HEIDENHAIN - kursy tego typu prowadzone są w laboratioriach wyposażonych w obrabiarki sterowane przy użyciu sterowników konkretnych producentów, co pozwala uczestnikom kursu skupić się na poznaniu zasad obsługi oraz programowania konkretnych producentów. Szkolenia CNC tego typu są najbardziej kompleksową ofertą z zakresu kursó CNC - obejmują programem zarówno zagadnienia przydatne w pracy operatora maszyn CNC, jak i programisty maszyn CNC.
- Kurs operatora CNC, kurs operator CNC - jest to ogólny kurs CNC skierowany do operatorów CNC, którzy odpowiedzialni są za ustawianie obrabiarek CNC, nadzorowanie pracy obrabiarek, frezarek, tokarek i innych elektronarzędzi, a także z zakresu podstawowego przenoszenia rysunku technicznego na polecenia wykonywane przez obrabiarkę, frezarkę, tokarę itp.
- Kurs programista CNC, kurs programowania CNC, programowanie CNC kurs - skupiają się one na przekazaniu wiedzy z zakresu programowania CNC oraz dobrych praktyk programowania, m.in. z zakresu uzyskania kodu NC w jak najkrótszym czasie (kod NC jest zapisem sekwencji czynności, które zostaną wykonane przez maszynę w celu dokonania obróbki CNC).
Kurs na operatora CNC, kurs operator CNC
Podstawowe szkolenie CNC obejmuje wszystkie zagadnienia wymagane na stanowisku operatora. Powinno ono obejmować część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje zapoznanie się z budową i zasadami działania obrabiarek CNC. Kurs powinien też przekazywać informacje na temat używanego przez operatorów oprogramowania oraz samego procesu obróbki skrawaniem.
Kurs CNC w części praktycznej powinien obejmować ćwiczenia ze specjalistycznymi obrabiarkami CNC i oprogramowaniem. Jego uczestnicy muszą posiąść umiejętności dotyczące:
- obsługi przemysłowych obrabiarek CNC opartych o najczęściej wykorzystywane w przemyśle sterowniki,
- samodzielnej pracy przy obsłudze i programowaniu obrabiarek,
- obróbki wyrobu zgodnie z dokumentacją technologiczną,
- kontroli wykonywanych wyrobów,
- doboru i ustawiania narzędzi oraz parametrów obrabiarek CNC,
- interpretacji istniejących programów oraz ich edytowania,
- wykonywania różnych części maszyn na obrabiarkach CNC w oparciu o samodzielnie utworzony program,
- prawidłowej interpretacji rysunków technicznych,
- korzystania z różnorakich narzędzi pomiarowych stosowanych przez operatorów CNC.
Dokładny program, intensywność i długość trwania kursu CNC zależą jednak od placówki szkoleniowej. Jego ukończenie daje uprawnienia do pracy na stanowisku operatora CNC, ale osoba je zajmująca powinna stale uzupełniać swoją wiedzę. Po ukończeniu podstawowego szkolenia CNC można udać się na kolejne, bardziej zaawansowane i pozwalające pogłębić umiejętności o kolejne obszary procesu obróbki czy też poznać inne systemy sterowania. Kursy CNC występują pod zaróżnicowanymi nazwami, m.in.: kurs obsługi maszyn CNC, kurs na obrabiarki CNC, kurs operator CNC, kurs na CNC, kurs maszyny CNC itp. W doskonaleniu umiejętności nieprzecenione jest też doświadczenie – praca przy różnorodnych projektach pozwala operatorom CNC w naturalny sposób poszerzać kompetencje.
Programista CNC
Kto to jest programista CNC? Programista CNC to specjalistą, którego zadaniem jest opracowywanie i uruchamianie programów sterujących maszynami CNC (obrabiarki, frezarki...). Praca na stanowisku programista CNC polega w dużej mierze na przełożeniu rysunku technicznego lub modelu 2D/3D na odpowiednią instrukcję dla maszyny sterowanej numerycznie. Z jej pomocą produkowane są części, podzespoły czy produkty wymagające precyzyjnego wykonania. Jak zostać programistą maszyn CNC? Podjęcie pracy na stanowisku programista CNC wymaga wykształcenia inżynierskiego, np. ukończenia uczelni technicznej na kierunku automatyka i robotyka bądź ukończenie specjalistycznego kursu programowania CNC bądź szkolenia CNC. Występują one również pod nazwami kurs programista CNC, kurs programowania CNC, programowanie CNC kurs itp. Praktyczne doświadczenie zdobywać można na stanowiskach operator tokarki, operator frezarki itp.
Kurs programista CNC, Kurs programowania CNC
Cena kursu programista CNC zależna jest od zakresu kursu, miejsca i terminu jego organizacji. Przeciętna cena 5-dniowego kursu programista CNC, który pozwala uzyskać certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności kształtuje się od 2 000 do 2 800 zł od osoby. Dłuższe kursy programowanie CNC, obejmujące często nawet do 10 dni szkoleniowych, mogą kosztować nawet do 4 000 zł brutto. Cena kursu zawiera udział w zajęciach, certyfikat ukończenia kursu (dostępny najczęściej w języku polskim oraz angielskim, a na życzenie lub za dodatkową opłatą również w językach takich jak niemiecki, norweski, holenderski czy szwedzki), materiały szkoleniowe (podręcznik/skrypt szkolenia), materiały piśmiennicze oraz przerwy kawowe i obiad. Do ceny kursu programista CNC należy doliczyć koszt zakwaterowania zależny od wybranej klasy hotelu oraz pokoju jednoosobowego lub dwuosobowego.