Znajdź kurs dietetyki oraz szkolenia i kursy dietetyczne!

 • Sprawdź terminy kursów i szkoleń online i stacjonarnych
 • Poznaj program zajęć oraz koszty uczestnictwa w kursach
 • Wybierz kurs dietetyka i zapisz się na zajęcia przez Internet!

Kursy dietetyki: 16

 • już od 890 zł
890 zł
 • już od 224 zł
224 zł
 • już od 224 zł
224 zł
 • już od 224 zł
224 zł
 • już od 224 zł
224 zł
 • już od 494 zł
494 zł
 • już od 269 zł
269 zł
 • już od 431 zł
431 zł
 • już od 1 300 zł
1 300 zł
 • już od 1 395 zł
1 395 zł
 • już od 590 zł
590 zł
Artykuł

Poznaj zasady zdrowego żywienia, czyli kursy dietetyki oraz kursy dietetyczne

Zastanawiasz się do kogo skierowane są kurs dietetyki lub kurs dietetyczny? Jakie umiejętności możesz zdobyć uczestnicząc w kursie oraz jakie zagadnienia znajdziesz w jego programie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym kursów i szkoleń poświęconym dietetyce.

Kursy dietetyki, kursy dietetyczne – dla kogo?

Kursy dietetyki oraz kursy dietetyczne mają na celu wyposażyć uczestników w wiedzę z zakresu dietetyki, zasadami zdrowego odżywania i budowania zdrowych nawyków żywieniowych, a także zagadnieniami z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Kursy takie mogą być skierowane do różnych grup odbiorców:

 • Kursy dietetyki, od podstawowego do zaawansowanego, skierowane są głównie do osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z dietetyką i profilaktyką zdrowia. Mogą to być zarówno profesjonalni dietetycy, jak też lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, trenerzy personalni czy też opiekunowie osób starszych, chorych itp.
 • Kursy dietetyczne mogą być również kierowane do osób prywatnych, które są zainteresowanie profilaktyką zdrowia, utratą lub utrzymaniem wagi, osiągnięciem lepszych wyników sportowych czy też przygotowaniem bardziej zbilansowanych posiłków oraz dopasowanych do różnych potrzeb domowników, takich jak dzieci, młodzież, seniorzy itp. Występuje one często również pod nazwą kurs zdrowego odżywania, kurs zdrowego żywienia itp.
Kim jest dietetyk?

Dietetyk to inaczej ekspert w dziedzinie żywienia i diety człowieka. Dietetycy łączą badania naukowe, wiedzę o żywności i odżywianiu, aby oceniać, diagnozować i leczyć problemy dietetyczne i żywieniowe. Oferują porady dotyczące żywności i żywienia, aby pomóc ludziom poprawić ich zdrowie i samopoczucie, zajmują się profilaktyką zdrowotną oraz prowadzeniem terapii dietetycznej. Dietetyk powinien posiadać wiedzę nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale również medycyny, anatomii, biochemii oraz psychologii.

Zawód dietetyk został sklasyfikowany pod numerem 322001 w Klasyfikacji zawodów i specjalności przygotowanej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010 r. Do uzyskania dyplomu dietetyka niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu, a następnie pozytywne zaliczenie egzaminu, który potwierdza przygotowanie do wykonywania zawodu dietetyka.

Jak wygląda kurs dietetyki dla profesjonalistów?

Przede wszystkim kursy dietetyki dla profesjonalistów powinny być przygotowywane przez dietetyków z wieloletnią praktyką w zawodzie. Trenerzy prowadzący zajęcia czy też autorzy kursu powinni mieć przygotowanie medyczne, a sam kurs musi opierać się tylko i wyłącznie na sprawdzonej wiedzy popartej badaniami naukowymi. Ukończenie kursu powinno wiązać się z uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do podjęcia pracy jako specjalista żywienia, doradca żywieniowy itp.

W programie kursu dietetyki omawiane są między innymi:

 • podstawy żywienia człowieka: normy żywienia, tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy, woda, składniki mineralne, cholesterol, składniki nie odżywcze,
 • podstawy funkcjonowania narządów człowieka, przemiana materii, wydatek energetyczny, określanie zapotrzebowania na składniki odżywcze, określanie poziomu aktywności fizycznej, określanie stanu odżywienia, badanie sposobu odżywiania,
 • rodzaje i charakterystyka diet: podstawowa, diety lekkostrawne, bogatoresztkowa, ubogo i bogatobiałkowe, ubogoenergetyczna, z ograniczeniem cukrów, bezglutenowa,
 • diety alternatywne: Dukan, Montignac, Cambridge, VLCD, kopenhaska, Atkins, grejfrutowa,
 • żywność funkcjonalna, prebiotyki, probiotyki,
 • metody i zasady prowadzenia wywiadu żywieniowego, teoria i praktyka prowadzenia gabinetu dietetyka, zasady prowadzenia edukacji żywieniowej oraz poradnictwa żywieniowego,
 • zasady sporządzania jadłospisów i diety, planów żywieniowych i programów żywieniowych, zarówno indywidualnych oraz dla konkretnych grup czy też nastawionych na osiągniecie konkretnego celu (np.: dieta odchudzająca, jadłospis szkolny, diety dla osób uprawiających sport i sportowców, dieta dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących, jadłospisy dla dzieci i nastolatków, dieta osób starszych…),
 • postępowanie dietetyczne w chorobach przewodu pokarmowego, w chorobach układu krążenia, w otyłości i cukrzycy,
 • dobre praktyki przygotowania i prowadzenia programów motywacyjnych dla pacjentów,
 • omówienie narzędzi wykorzystywanych w pracy dietetyka oraz w programach żywieniowych (np. normy żywienia, kalkulatory zapotrzebowania energetycznego, BMI, współczynnika HOMA IR itp., zamienniki produktów, tabele kaloryczne, tabele glikemiczne, programy Dietic, Kcalmar, Dietetyk pro),

Zadaniem tego typu kursu dietetyki jest przygotowanie uczestników do egzaminu na dietetyka oraz profesjonalnego wykonywania pracy w zawodzie dietetyk. Egzamin ma charakter państwowy i uprawnia do uzyskania dyplomu czy też certyfikatu potwierdzającego przygotowanie zawodowe.

Kurs dietetyczny może być realizowany zarówno w formule stacjonarnej (dziennie, wieczorowo lub weekendowo), jak też w postaci kursu dietetyki online. Zajęcia w trakcie kursu dietetyki online mogą być realizowane zarówno na żywo w programach takich jak Microsoft Teams czy Zoom, jak też w postaci kursów e-learning. Kurs dietetyki e-learningowy umożliwia uczestnikom dostęp do materiałów szkoleniowych na platformie szkoleniowej przez Internet. Materiały mają postać prezentacji, filmów wideo, podcastów, tekstów do samodzielnego przerobienia, ćwiczeń, pytań i odpowiedzi, testów, sprawdzianów i tym podobnych materiałów.

Kursy dietetyczne, kursy zdrowego żywienia dla osób indywidualnych

Kursy dietetyczne i kursy zdrowego żywienia dla osób prywatnych skierowane są do osób, które chcą wprowadzić zmiany w swojej diecie w celu poprawy stanu zdrowia oraz najczęściej utraty lub utrzymania wagi. Kursy dietetyczne zazwyczaj obejmują takie tematy, jak zrozumienie podstaw żywienia i tworzenie zbilansowanej diety, a także jak modyfikować nawyki żywieniowe, aby osiągnąć cele zdrowotne i wagowe oraz jak czytać etykiety żywieniowe. Kursy te mogą być też przygotowane z myślą o konkretnych grupach czy celach dietetycznych, takich jak zbudowanie masy mięśniowej dla osób ćwiczących, czy też zapewnienie suplementacji dla osób amatorsko uprawiających sport itp. Uczestnictwo w kursie dietetycznym jest korzystne, ponieważ może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących tego, co jeść i pozwala zdobyć podstawową wiedzę niezbędną w do stworzenia zdrowego, zrównoważonego stylu życia.

Specjalistyczne kursy i szkolenia dietetyczne

Na rynku dostępnych jest również cały szereg specjalistycznych kursów i szkoleń z zakresu diety i postępowania dietetycznego. Najczęściej spotykane to między innymi:

 • kurs dietetyki klinicznej EBM,
 • kurs dietetyka sportowa dla amatorów i zawodowców, dietetyka w sportach ciężarowych i siłowych, dieta w sportach wysiłkowych, suplementacja w sporcie, dieta na redukcję,
 • szkolenie dietoterapia w Zespole Jelita Drażliwego (IBS),
 • kursy dotyczące: dieta ketogeniczna, dieta wegańska, dieta wegetariańska,
Poznaj zasady zdrowego żywienia, czyli kursy dietetyki oraz kursy dietetyczne
Kurs dietetyki online, kurs dietetyka z certyfikatem

Zostaw swój e-mail, aby otrzymywać powiadomienia, gdy pojawi się nowy kurs dietetyka lub szkolenie dietetyczne!