Train the Trainer: znajdź szkolenia dla trenerów biznesu lub kurs trenera biznesu!

 • Wyszukaj szkolenie trenerskie, kurs trenera biznesu lub kurs trenerski
 • Poznaj program zajęć, ceny kursów i zapisz się online na wybrane szkolenie!
Rozwiń Interesuje Cię szkolenie trenerskie, kurs trenera biznesu, akademia szkolenia trenerów, kurs trenerski lub szkoła trenerska? Sprawdź szkolenia dla trenerów biznesu, trenerów wewnętrznych i szkoleniowców organizowane online oraz stacjonarnie w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Gdańsk oraz Łódź. Poznaj program szkolenia dla trenerów, ceny kursu trener biznesu i zgłoś swój udział w kursie lub szkoleniu za pośrednictwem naszego bezpłatnego formularza rejestracji online! Zwiń

szkolenia dla trenerów biznesu i trenerów wewnętrznych

Szkolenia Train the Trainer: 15

 • już od 2 890 zł
2 890 zł
 • już od 1 890 zł
1 890 zł
 • już od 1 518 zł
1 518 zł
 • już od 1 500 zł
1 500 zł
 • już od 1 940 zł
1 940 zł
 • już od 1 890 zł
1 890 zł

Train the Trainer

 • już od 7 900 zł
7 900 zł
 • już od 1 900 zł
1 900 zł
 • już od 7 100 zł
7 100 zł
 • już od 365 zł
365 zł
 • już od 1 940 zł
1 940 zł
 • już od 366 zł
366 zł
 • już od 5 723 zł
5 723 zł
 • już od 2 200 zł
2 200 zł
Artykuł

Train the Trainers: szkolenia trenerskie, kursy trener biznesu, trener wewnętrzny!

Na rozgrzanym rynku pracy pracodawcy zdają sobie sprawę, że inwestowanie w pracowników może być doskonałą alternatywą dla ich rekrutowania. Nic dziwnego, że popularność wszelkiego typu szkoleń i kursów rośnie, a wraz z nimi zapotrzebowanie na wykwalifikowanych trenerów biznesu i trenerów wewnętrznych. Jak zostać trenerem szkoleniowcem? Jak zadbać o rozwój trenerów wewnętrznych? Odpowiedzią może być metoda Train the Trainer, czyli rodzaj szkolenia dla trenerów biznesu przygotowujący do efektywnego przekazywania wiedzy. Sprawdź czym jest szkolenie trenerskie, jak przebiega kurs trenera biznesu oraz gdzie znajdziemy szkolenia dla trenerów wewnętrznych!

Spis treści:

 1. Train the Trainer
 2. Kompetencje trenera biznesu, trenera wewnętrznego, szkoleniowca
 3. Szkolenia Train The Trainers
 4. Gdzie szukać szkolenia dla trenera, kursu trener biznesu?
 5. Akademia Szkolenia Trenera, Szkoła Trenerska
 6. Baza szkoleń dla trenerów - jak to działa?
Train the Trainer

Znaczenie metody Train the Trainer (Training the Trainer) dobrze oddaje jej nazwa - jest to tak naprawdę trening dla trenerów i szkoleniowców wewnętrznych. Celem takiego treningu jest rozwój wiedzy i praktycznych umiejętności przekazywania wiedzy i wykorzystania metod szkoleniowych i coachingowych na potrzeby szkoleń wewnętrznych. Metoda ta polega na dogłębnym przygotowaniu trenera i szkoleniowca od strony merytorycznej, psychologicznej i interpersonalnej w oparciu o najlepsze wzorce dydaktyczne. Tego typu szkolenia mogą niemalże każdego zmienić w doskonałego trenera.

Kim jest trener biznesu, trener wewnętrzny bądź szkoleniowiec? Te bliskoznaczne nazwy używane są do określenia osoby w organizacji, której zadaniem jest dbać o rozwój kompetencji pracowników organizacji. Do najważniejszych obowiązków trenera wewnętrznego czy też szkoleniowca należą między innymi badanie potrzeb szkoleniowych, przygotowywanie programów rozwojowych i wdrożeniowych dla pracowników, prowadzenie szkoleń i instruktażu stanowiskowego oraz badanie efektywności szkoleń. 

Co różni trenera biznesu od trenera wewnętrznego? Zarówno trener biznesu, jak i trener wewnętrzny są szkoleniowcami, a ich zadaniem jest rozwijanie wiedzy i umiejętności określonej grupy osób. Trener biznesu to jednak najczęściej osoba pracująca poza organizacją, specjalizująca się w danej dziedzinie biznesu i prowadząca programy rozwojowe na zlecenie firm i instytucji. Może on specjalizować się w danej tematyce, tak jak np. trener umiejętności miękkich, trener rozwoju osobistego itp. Trener wewnętrzny wywodzi się natomiast z wewnątrz organizacji, jest jej częścią, i poza posiadaniem umiejętności trenerskich powinien rozumieć również organizację, jej sposób funkcjonowania czy specyfikę branży, w której działa. Trener wewnętrzny z reguły zna silne i słabe strony organizacji, jej produkty i usługi, potrafi dobrze diagnozować potrzeby rozwojowe oraz dostarczać kontekst branżowy. Co ważne, rolę trenera wewnętrznego może pełnić niemalże każdy, po odpowiednim przeszkoleniu. Wielu trenerów wewnętrznych jest po prostu pracownikami merytorycznymi w danym obszarze wyznaczonymi do prowadzenia szkoleń czy instruktażu dla innych, mniej zaawansowanych pracowników tej samej organizacji.

Jak zostać trenerem? Jak zostać szkoleniowcem? Między innymi poprzez rozwój kompetencji trenera i szkoleniowca, co jest możliwe zarówno poprzez samokształcenie, jak i specjalistyczne szkolenia trenerski czy kurs trenera..

Kompetencje trenera biznesu, trenera wewnętrznego, szkoleniowca

Jakie cechy powinien mieć dobry trener? Jakie kompetencje trenerskie są najważniejsze? Czy pracy trenera można się nauczyć, czy też niezbędne są do jej wykonywania wrodzone predyspozycje lub talenty? Zanim odpowiemy warto prześledzić jakie kompetencje są oczekiwane od trenera biznesu. Są to między innymi:

 • umiejętności interpersonalne – takie jak efektywna komunikacja, umiejętność przekazywania informacji zwrotnej, nawiązywania porozumienia i budowania zaangażowania,
 • znajomość procesów uczenia się i przekazywania wiedzy - od świadomości co do poziomu własnych kompetencji i wiedzy, poprzez budowanie motywacji do zmiany i poznania nowej wiedzy, aż po dobór metod nauczania i szkolenia,
 • wiedza merytoryczna - bez znajomości danego tematu zbudowanie autorytetu trenera jest bardzo trudne, powinien on być partnerem dla uczestnika szkolenia i móc dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego ważne jest aby uczyć innych zagadnień, w kórych się specjalizujemy.

Zarówno skutecznej komunikacji interpersonalnej, jak też znajomości metodyk dydaktycznych bez wątpienia możemy się nauczyć dzięki odpowiednim szkoleniom, warsztatom i kursom. Talenty i naturalne predyspozycje mogą pomóc w skutecznym wykonywaniu zawodu trenera wewnętrznego i szkoleniowca, jednakże nigdy nie zastąpią dobrego przygotowania metodologicznego i merytorycznego. Wybierając zawód trenera bez wątpienia powinniśmy dysponować inteligencją emocjonalną, asertywnością i umiejętnością zrozumienia sytuacji i doświadczeń innych osób, ale umiejętności te stanowią jedynie podstawę warsztatu trenerskiego i powinniśmy stale rozwijać kompetencje trenerskie.

Szkolenia Train The Trainers

Train the trainers to specjalistyczne szkolenie, którego zadaniem jest kompleksowe omówienie zasad i dobrych praktyk planowania i prowadzenia szkoleń. Dobrym trenerem czy szkoleniowcem nie zostaje się z dnia na dzień, a do osiągnięcia wysokiego poziomu wykonywanej pracy niezbędne jest ciągłe zdobywanie kompetencji trenerskich oraz rozwijanie warsztatu trenerskiego. Szkolenia dla trenerów występują pod zróżnicowanymi nazwami, takimi jak szkolenie Train the Trainser, Akademia Trenera, kurs trenera biznesu, Szkoła Trenera itp. Najważniejsze zagadnienia, które możemy poznać w trakcie szkolenia Train the Trainers oraz Akademii Szkolenia Trenerów czy w Szkole Trenera to między innymi:

 • style uczenia się, metodyka nauczania dzieci, młodzieży i dorosłych,
 • jak uczyć skutecznie, czyli cykl uczenia się Kolba,
 • badanie potrzeb szkoleniowych i rozwojowych oraz planowanie szkoleń i szkolenia (zobacz też zarządzanie szkoleniami),
 • warsztat trenera: autoprezentacja, motywowanie i angażowanie, budowanie autorytetu trenera,
 • narzędzia w pracy trenera: prezentacja, ćwiczenia, sprzęt audiowizualny, tablica/flipchart, inne przybory,
 • radzenie sobie z sytuacjami trudnymi: trema, rozwiązywanie konfliktów i budowanie porozumienia, emisja głosu
 • feedback, czyli informacja zwrotna i ewaluacja szkoleń.
Gdzie szukać szkolenia dla trenera, kursu trener biznesu?

Szkolenia trenerskie, kursy i warsztaty dla trenerów wewnętrznych i trenerów biznesu oraz szkoleniowców (training the trainer) znajdziemy zarówno online, jak też w większości dużych miast w Polsce. Prym w szkoleniach Train the Trainer wiodą Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Łódź, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń oraz Gdańsk. W miastach tych znajdziemy zarówno kilkudniowe szkolenia rozwijające warsztat trenera, jak też cykliczne kursy obejmujące wiele zjazdów i sesji przygotowujących do wykonywania pracy w zawodzie trenera biznesu. Szkolenia trenerskie online oraz kursy online dostępne są zarówno jako zajęcia prowadzone na żywo, w wirtualnej sali szkoleniowej, jak też jako kursy multimedialne dostępne na platformach e-learningowych. Ich zaletą jest niższa cena, jednakże efektywny trening szkoleniowca prawie zawsze wymaga praktyki w prawdziwej sali szkoleniowej, wielu ćwiczeń i zachowania formy warsztatowej - stąd tradycyjne szkolenia trenerskie w tzw. realu wciąż cieszą się największym powodzeniem.

Akademia Szkolenia Trenera, Szkoła Trenerska

Osobną kategorię stanowią programy rozwojowe występujące pod nazwami takimi jak Akademia Szkolenia Trenerów, Szkoła Trenerów Biznesu czy Szkoła Trenerska. Są to długotrwałe i etapowe programy mające na celu przygotować uczestników do pracy w roli profesjonalnego trenera biznesu i szkoleniowca. Akademia Szkolenia Trenerów czy Szkoła Trenerska lub Szkoła Trenerów Biznesu służą więc przedstawieniu roli i zadań trenera, rozwojowi warsztatu trenera, przedstawieniu narzędzi przydatnych w pracy trenera oraz umiejętności ciągłego rozwoju kompetencji trenerskich wraz ze zmieniającymi się potrzebami biznesowymi organizacji.

Baza szkoleń dla trenerów - jak to działa?

Nasza baza zawiera szkolenia trenerskie, szkolenia dla trenera i szkoleniowca, szkolenie trenerskie - czyli z angielskiego Train the Trainer, kursy trenera biznesu oraz rozmaite warsztaty i webinary dla trenerów wewnętrznych oraz szkoleniowców. Listę i terminarz szkoleń dla trenerów znaleźć można na górze strony wraz z informacjami o programie zajęć, prelegentach i trenerach prowadzących zajęcia, organizatorach oraz cenach kursów i szkoleń dla trenerów. Po znalezieniu i wybraniu szkolenia dla trenerów najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb i zainteresowań możemy bezpłatnie zarejestrować się na dany kurs lub szkolenie poprzez formularz  rejestracji online.

Train the Trainers: szkolenia trenerskie, kursy trener biznesu, trener wewnętrzny!
Szkolenie trenerów, Szkolenie trenerskie

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia, gdy pojawi się nowe szkolenie trenerskie lub kurs trener biznesu!