Kursy i szkolenia podatkowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Nic dziwnego - prawo podatkowe jest jedną z najczęściej nowelizowanych dziedzin prawa w Polsce, a liczne punktowe zmiany oraz rozbieżności interpretacyjne, w połączeniu ze znacznymi sankcjami w przypadku stwierdzenia niezgodności działania firmy z prawem podatkowym, powodują że służby podatkowe stale zmuszone są podnościć poziom wiedzy i umiejętności praktyczne. Sprawdźmy jakie szkolenia z podatków cieszą się aktualnie największą popularnością?
Spis treści:
- Popularne szkolenia podatkowe i kursy z podatków
- Szkolenia podatkowe - dla kogo, online czy stacjonarnie?
- Ile powinno kosztować dobre szkolenie z podatków?
- Jak wybrać szkolenie podatkowe?
- Gdzie znaleźć szkolenie podatkowe?
Popularne szkolenia podatkowe i kursy z podatków
Najczęściej spotykane na rynku szkolenia podatkowe dotyczą przede wszystkim podatku VAT, optymalizacji podatkowej, podatku dochodowego PIT, podatku, cen transferowych czy też zasad prowadzenia kontroli podatkowej. W segmencie tym spotkamy również wiele kursów np. dla samodzielnych księgowych, specjalistów ds. podatków czy z tematów takich jak prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Coraz większą popularnością cieszą się również szkolenia dotyczące podatkowych aspektów leasingu, rozliczania różnic kursowych, podatku odroczonego, wartości niematerialnych i prawnych, audytu podatkowego, akcyzy czy podatkowych aspektów fuzji i przejęć. Ze względu na liczne zmiany w podatkach ciągłe podnoszenie wiedzy w tym obszarze wymaga ustawicznego kształcenia - również w tym roku pojawił się szereg zmian w prawie podatkowym wymagających ich poznania i wdrożenia w codziennej pracy.
Najczęstsze szkolenia i kursy podatkowe to między innymi:
- kurs podatkowy dla samodzielnych księgowych,
- kurs online na doradcę podatkowego,
- kurs podatkowy – obrót międzynarodowy i ceny transferowe,
- szkolenia z podatku VAT: VAT w obrocie międzynarodowym, SLIM VAT, pakiet VAT e-commerce, nowelizacja JPK_VAT, faktura i korekta faktury VAT, mechanizm podzielonej płatności: prawa i obowiązki podatników, ulga na złe długi w podatku od towarów i usług,
- szkolenia z podatku CIT: aktualne problemy CIT i planowana nowelizacja ustaw podatkowych, estoński CIT,
- szkolenia ceny transferowe: dokumentacja cen transferowych,
- szkolenia i kursy z podatku akcyzowego,
- kurs zmiany podatkowe, kurs doradecy podatkowego itp.,
- akademia podatkowa: cykl szkoleń z podatków od podstaw, aż po zaawansowane zagadnienia z zakresu podatkowości,
- inne szkolenia i kursy podatkowe: spółka komandytowa a podatki, Krajowy System e-Faktur, podatek akcyzowy od podstaw, Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Polska Strefa Inwestycji (SSE/PSI), raportowanie schematów podatkowych MDR, strategia podatkowa i zarządzanie ryzykiem podatkowym, kasy fiskalne, ochrona przed wyłudzeniami i obowiązki podatników i płatników.
Szkolenia podatkowe - dla kogo, online czy stacjonarnie?
Szkolenia ze zmian w podatkach skierowane są głównie do samodzielnych i głównych księgowych, dyrektorów finansowych w przedsiębiorstwach, pracowników i właścicieli biur rachunkowych oraz biegłych rewidentów i doradców podatkowych. Prowadzone są one zarówno stacjonarnie, jak i online. Szkolenia online realizowane są poprzez popularne platformy do wideokonferencji, takie jak Microsoft Teams, Clickmeeting czy Zoom, które nie wymagają instalowania oprogramowania na komputerze (dostęp możliwy jest z poziomu przeglądarki internetowej). Szkolenia stacjonarne z podatków znajdziemy we wszystkich dużych miastach w Polsce, prym w tym względzie wiodą Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Opole, Radom, Częstochowa oraz Gorzów Wielkopolski. Dostępne są również szkolenia podatkowe realizowane w formule wyjazdowej, które organizowane są w atrakcyjnych turystycznie miastach w Polsce (głównie Zakopane, Kudowa Zdrój, Karpacz, Koszalin, Międzyzdroje, Sopot), a nawet za granicą. Największą popularnością cieszę jednak obecnie szkolenia podatkowe prowadzone przez Internet - możliwość wzięcia udziału w zajęciach online znacznie poprawia dostęp do aktualnej wiedzy podatkowej, bez względu na miejsce zamieszkania czy też zatrudnienia.
Ile powinno kosztować dobre szkolenie z podatków?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, zwłaszcza że rozpiętość cen szkoleń z podatków jest wyjątkowo duża. Najtańsze znajdziemy już za około 200 zł za dzień, gdy najdroższe potrafią kosztować nawet 3 tysiące złotych. Skąd takie różnice i ile warto zapłacić za szkolenie podatkowe?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że na cenę szkolenia składa się wiele elementów, poczynając od takich jak wynajęcie sali szkoleniowej z wyposażeniem czy serwis kawowy i obiadowy, aż po wynagrodzenie prelegentów, materiały szkoleniowe oraz co istotne, marketing szkolenia i wynagrodzenie dla jego organizatora. Gdy podsumujemy wszystkie te elementy łatwo zrozumiemy, że zorganizowanie dobrego kursu czy szkolenia nie może kosztować 200 zł za dzień, a organizator, który podeją się takiego zadania prawdopodobnie musiał pójść na wiele kompromisów przy zatrudnianiu prowadzących itp. Może się to bardzo istotnie odbić na jakości zajęć, przygotowanych materiałów szkoleniowych itp. Najatrakcyjniejszą ceną charakteryzują się szkolenia podatkowe online. Droższe są stacjonarne szkolenia z podatków, a najwyższą cenę, ale jednocześnie wysoką efektywność oferują szkolenia podatkowe wyjazdowe, które łączą przyjemne z pożytecznym. Szkolenia podatkowe wyjazdowe organizowane są z reguły w miejscowościach takich jak Zakopane, Karpacz, Szczyrk, Kołobrzeg, Międzyzdroje oraz Sopot.
Jak wybrać szkolenie podatkowe?
Standardowo zwracamy uwagę na to czy ogólna tematyka szkolenia podatkowego zgadza się z naszymi potrzebami, sprawdzamy również czy miejsce oraz termin szkolenia są dogodne oraz czy cena szkolenia mieści się w naszym budżecie. Poświęćmy jednak dużo więcej czasu na zapoznanie się z programem szkolenia i przede wszystkim porównajmy go z ofertami od innych firm szkoleniowych – bardzo szybko zauważymy różnice w agendzie, zorientujemy się czy szkolenie zostało przygotowane zgodnie z aktualnym stanem prawa podatkowego itp. Koniecznie sprawdźmy również czy organizator publikuje sylwetki prelegentów czy prowadzących – ich wiedza, umiejętności i praktyczne doświadczenie w obszarze podatków będą miały ogromne znaczenie dla zapewnienia jakości zajęć. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to metodologia szkoleniowa, czy zajęcia będą miały charakter teoretyczny czy praktyczny, czy będą to wykłady, a może ćwiczenia bądź warsztaty ukierunkowane na nabycie praktycznych umiejętności i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Zwróćmy uwagę również do kogo organizator kieruje szkolenie – jeśli w opisie szkolenia podane jest, że jego odbiorcami są przede wszystkim dyrektorzy finansowi bądź główni księgowi, może okazać że będąc specjalistą ds. podatków mamy za małą wiedzę, aby w pełni wykorzystać zajęcia. Nie bez powodu wiele firm szkoleniowych dzieli wybrane kursy czy szkolenia na wersję od podstaw dla początkujących i rozbudowaną dla zaawansowanych – pozwala to lepiej dostosować program do poziomu uczestników.
Gdzie znaleźć szkolenie podatkowe?
Szkolenia podatkowe, kursy podatkowe i warsztaty z podatków znajdą Państwo na górze strony. Lista zawiera szkolenia przygotowane przez ponad 80 różnych firm szkoleniowych specjalizujących się w tematyce podatkowej, a same spotkania odbywają się w całej Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Toruń, Lublin, Białystok, Rzeszów, Łódź, Katowice. Polecamy również szkolenia wyjazdowe w Szczyrku czy Zakopanem pozwalające połączyć intensywne zajęcia z odpoczynkiem i networkingiem. Należy pamiętać, że możliwość wymiany praktycznych doświadczeń z innymi osobami odpowiadającymi za tematy podatków, księgowości i rachunkowości w firmach może okazać się równie cenne, jak same zajęcia.
Podatki dochodowe
- PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych
- CIT - podatek dochodowy od osób prawnych
Opodatkowanie własności
- Podatki od nieruchomości
- Podatek od spadków i darowizn
Podatki od towarów i usług
- VAT - Podatek od wartości dodanej towarów i usług
- Akcyza (podatek akcyzowy): podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów (pobierany od producenta).
- Cło (prawo i przepisy celne): podatek graniczny od towarów.