Prowadzisz działalność w dziedzinie budownictwa bądź zarządzania nieruchomościami? Zastanawiasz się jak zapewnić sobie dostęp do sprawdzonej wiedzy z zakresu prawa budowlanego i rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu prowadzenia inwestycji budowlanych? Sprawdź w jaki sposób mogą pomóc Ci profesjonalne szkolenia prawo budowlane oraz kursy na uprawnienia budowlane.
Spis treści:
- Prawo budowlane
- Szkolenia prawo budowlane
- Kto powinien rozważyć szkolenie prawo budowlane?
- Szkolenia prawo budowlane: online i stacjonarnie
- Gdzie znaleźć szkolenia prawo budowlane?
Prawo budowlane
Jakie są najważniejsze katy prawne z zakresu prawa budowlanego? Podstawowymi aktami regulującymi kwestie projektowania, budowy, nadzoru, utrzymania oraz rozbiórki obiektów budowlanych, a także określająca sposoby i zakres działania organów administracji publicznej w powyższym zakresie w Polsce są:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2018 r. poz. 1202) - tekst jednolity został wprowadzony Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. 2018 poz. 1202),
- liczne nowelizacje ww. Ustawy, które wprowadzane są każdego roku,
- akty wykonawcze do Ustawy.
Akty te tworzą polskie prawo budowlane, a więc dział prawa administracyjnego zajmujący się regulowaniem zagadnień związanych ze wszystkimi etapami budowy budynków i budowli. Głównym celem istnienia przepisów budowlanych jest zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona zdrowia publicznego, ochrona praw i interesów konsumentów, uregulowanie zasad prowadzenia procesu budowlanego.
Szkolenia prawo budowlane
Najważniejsze tematy omawiane w programie szkoleń z prawa budowlanego to między innymi:
- prawo budowlane od A do Z: ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414), zmiany i nowelizacje prawa budowalnego, przepisy przejściowe, zmiany w aktach wykonawczych, procedury poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych…
- Książka Obiektu Budowlanego (KOB): odpowiedzialność właściciela i zarządcy za prawidłowe użytkowanie obiektu, obowiązkowe kontrole obiektu budowlanego, kto ma obowiązek zakładania i prowadzenia KOB; kiedy zakładać, dla jakich budynków oraz jak prowadzić wpisy w książce…
- księgi wieczyste: znaczenie i zasady funkcjonowania ksiąg wieczystych, struktura ksiąg wieczystych, ustalenie stanu prawnego nieruchomości na podstawie księgi wieczystej, wpisy i wypisy, ograniczone prawa rzeczowe i prawa osobiste w księdze wieczystej…
- proces budowlany i inwestycyjny od A do Z: planowanie procesu inwestycyjnego, budżetowanie, kontrola efektywności działań, analiza opłacalności projektu, określenie horyzontu inwestycji budowalnych, planowanie finansowe, zarządzane ryzykiem…
- umowy o roboty budowlane: podstawy prawne, określenie stron i przedmiotu umowy, rodzaje umów, specyfika umów o roboty budowlane (umowy w zamówieniach publicznych, warunki kontraktowe FIDIC a umowa), podział obowiązków i praw, odpowiedzialność i terminy, wynagrodzenie w umowie o roboty budowlane...
- umowy o prace projektowe: charakter umowy o prace projektowe, specyfika umów o prace projektowe w ramach zamówień publicznych, warunki kontraktowe FIDIC w umowach o prace projektowe, prawa autorskie i nadzór autorski; terminy, odpowiedzialność i wynagrodzenie w umowie…
Inne tematy szkoleń z prawa budowlanego i tematów pokrewnych to między innymi:
- Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jaki powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Efektywny proces budowlany krok po kroku.
- Pozwolenia na budowę i wyjątki od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
- Orzeczenia sądowe do wybranych norm Prawa Budowlanego.
- Realizacja inwestycji drogowych w trybie specustawy oraz ustawy o drogach publicznych.
- Kosztorysowanie w procesie budowlanym.
- Kurs na uprawnienia budowlane, kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane.
- Służebność przesyłu i podziały nieruchomości.
- Gospodarka nieruchomościami.
- Specjalista ds. realizacji procesu inwestycyjnego.
- Odpady budowlane - obowiązki branży budowlanej wynikające z przepisów o ochronie środowiska.
- Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
- Umowy deweloperskie – ochrona praw nabywców.
- Planowanie przestrzenne w myśl przepisów prawa budowlanego.
- Podatek od nieruchomości.
- Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych.
- Specustawa drogowa a ustalanie odszkodowań za nieruchomości przejęte pod budownictwo drogowe.
- Obowiązki i prawa producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych.
Kto powinien rozważyć szkolenie prawo budowlane?
Szkolenia w tej kategorii polecamy szczególnie dla:
- pracowników firm i instytucji, które zajmują się planowaniem, a także nadzorem nad wykonywaniem inwestycji budowlanych i projektowych,
- właścicieli i pracowników firm budowlanych i deweloperskich, projektantów i kierowników budowy,
- zarządców i administratorów nieruchomości, w tym ze spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych,
- przedstawicieli biur projektowych oraz architektów,
- pracowników administracji publicznej zajmujących się wydawaniem pozwoleń na budowę, planowaniem przestrzennym i tematami pokrewnymi,
- inżynierów i kontrolerów prowadzących kontrole techniczne i okresowe utrzymania budynków, a także pracowników nadzoru technicznego.
- rzeczoznawców.
Szkolenia prawo budowlane: online i stacjonarnie
Szkolenia prawo budowlane oraz kursy dotyczące prawa budowlanego realizowane są w formule stacjonarnej w większości dużych miast w Polsce. Prym w tym względzie wiodą: Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Białystok, Łódź oraz Kraków.
Wiele szkoleń i kursów jest jednak obecnie realizowana również online, w formule zajęć na żywo. Pozwala to podnosić wiedzę i kompetencje z zakresu stosowania prawa budowalnego bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Realizacja szkolenia online z prawa budowlanego formule zajęć na żywo oznacza możliwość zadawania pytań prowadzącemu i wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia czy kursu. Dostępne są jednak również szkolenia i kursy online w postaci nagrań video oraz e-learningu, które dotyczą z reguły podstawowych zagadnień z zakresu prawa budowlanego i realizacji inwestycji budowlanych. Ich zaletą są przystępne ceny oraz możliwość realizacji zajęć w dogodnym dla uczestnika tempie i terminie. Szkolenia stacjonarne cechują się najwyższymi cenami, ze względu na konieczność zapewnienia sali szkoleniowej czy też wyżywienia uczestnikom wydarzenia.
Gdzie znaleźć szkolenia prawo budowlane?
Kalendarz obejmujący terminy i miejsce organizacji szkoleń i warsztatów z prawa budowlanego znaleźć można na górze strony. Pozwala on dużo szybciej znaleźć interesujące nas szkolenie prawo budowlane, porównać zarówno program zajęć, jak i ceny poszczególnych szkoleń, a następnie wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Rejestracja na szkolenia i kursy odbywa się poprzez wypełnienie bezpłatnego formularza zgłoszeniowego, który trafia do organizatora. Organizator kontaktuje się, aby potwierdzić rejestrację i dopełnić wszelkich niezbędnych formalności, pomóc w uzyskaniu dofinansowania itp.