Znajdź szkolenie Triz lub zdalny kurs Triz!

  • Poznaj terminy szkoleń z metody TRIZ organizowanych w całej Polsce
  • Sprawdź program, informacje o prelegentach i warunkach uczestnictwa
  • Zgłoś swój udział wypełniając formularz rejestracji online
szkolenia TRIZ
Artykuł

Szkolenia TRIZ: biznes na sterydach.

Jakie jest najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo na rynku urządzeń mobilnych? Zanim odpowiesz „Apple”, zastanów się jeszcze raz. W ostatnich latach coraz szersze grono ekspertów mówi, że na polu kreatywności koncern z Cupertino wyprzedza Samsung. I rzeczywiście, gdy przyjrzeć się nowym rozwiązaniom przedstawianym przez koncern, można skłaniać się ku potwierdzeniu tej opinii. Jaka była recepta na sukces Koreańczyków? Ważną rolę odegrało wprowadzenie TRIZ, czyli nietuzinkowego sposobu rozwiązywania problemów. Zobacz, na czym polega metoda Triz i poznaj szkolenia Triz.

Czym jest metoda TRIZ?

Często zdarza się, że w procesie tworzenia nowych rozwiązań technologicznych pojawia się poważna blokada. Zespół inżynierów dostrzega problem, który wymaga podjęcia działania – np. zbyt wolną pracę maszyny pakującej czy brak możliwości implementacji nowych technologii na linii fabrycznej – ale ma wrażenie, że jest on nierozwiązywalny. To właśnie w takich sytuacjach potrzebne jest nowe, bardziej kreatywne spojrzenie. Pytanie zatem, czy zwykła burza mózgów nie wystarczy? Owszem, może ona wiele wnieść w proces tworzenia, także zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Ale tu również pojawia się ryzyko utknięcia w „martwym punkcie”. Właśnie dlatego pojawia się potrzeba ustrukturyzowania procesu wynalazczego. Z pomocą przychodzi metoda TRIZ.

TRIZ to metoda, która po raz pierwszy pojawiła się w publikacjach Rosjanina, Henryka Altszullera w latach 40-tych ubiegłego wieku. Skrótowiec można przetłumaczyć na język polski jako Teorię Rozwiązywania Innowacyjnych Zagadnień. Chodzi o metodologię i powiązany z nią zestaw narzędzi, które zwiększają skuteczność innowacyjnego myślenia przy realizacji projektów inżynierskich poprzez przełamywanie barier psychologicznych. Najważniejsze jest to, że jest to systematyczne podejście do procesu twórczego, które krok po kroku prowadzi od problemu do jego efektywnego i nieszablonowego rozwiązania. Właśnie tak powstają innowacje, które rewolucjonizują rynek – zarówno na wielką, jak i mniejszą skalę. Dlatego z TRIZ, poza Samsungiem, korzystają inni „wielcy” – np. GE, Intel, Rolls-Royce, Siemens, Hyundai czy LG.

TRIZ to metoda na kanalizację myślenia twórczego i przełamanie niemocy

Metoda TRIZ zasadza się na koncepcie, że każdy trudny do rozwiązania problem wiąże się z wewnętrzną sprzecznością. Zazwyczaj pojawia się alternatywa, z której – jak może się wydawać – nie ma żadnego wyjścia. Okazuje się jednak, że sięgając po nieintuicyjne, ale usystematyzowane narzędzia, można te sprzeczności przełamać i obejść – i to bez konieczności chadzania na kompromisy.

Przykład? W literaturze fachowej często sięga się po historię bezpiecznych zakrętek do butelek – tych, które są umieszczane np. w opakowaniach środków do dezynfekcji toalety. Dawniej jedynym zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem niebezpiecznych, ale potrzebnych w domu chemikaliów było bardzo mocne zakręcenie opakowania. Problem w tym, że zbyt mocno dokręcona zakrętka stwarzała problem również dorosłym, a poza tym bywała nieefektywna. To właśnie sprzeczność wewnętrzna, o jakiej była mowa wcześniej. Rozwiązanie okazało się proste, ale i nieszablonowe – była nim zakrętka, którą przed rozpoczęciem otwierania trzeba nacisnąć.

Na czym polega rozwiązywanie problemów inżynieryjnych metodą TRIZ?

Sama metoda TRIZ, choć wysoce skuteczna, wymaga stopniowego wdrożenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: nie chodzi o wprowadzenie „twardych” procedur, a o zmianę sposobu myślenia o problemach. A zmiany postaw i przekonań, które leżą u podstawy zachowań, są najtrudniejsze i trwają najdłużej. Jednak warto, ponieważ rezultaty mogą doprowadzić do realnego usprawnienia pracy i wdrożenia innowacji. Podstawowe założenia metody TRIZ są takie, że:

  • każdy zaistniały problem w procesie projektowania wykazuje analogię do podobnych trudności, na jakie napotkali już inni wynalazcy (chodzi o charakter napotkanych przeszkód), a co za tym idzie – istnieją analogiczne rozwiązania, którymi można się zainspirować,
  • proces wypracowywania idealnego rozwiązania powinien przebiegać wieloetapowo, najogólniej: od określenia konkretnego problemu, przez jego uogólnienie, znalezienie rozwiązania ogólnego, po opracowanie w efekcie odpowiedzi na powstałe trudności.

Trzeba jednak pamiętać, że implementacja tych założeń może być już trudniejsza – zwłaszcza, że wykorzystuje się w niej metody ściśle matematyczne. Dlatego zespoły inżynierów, które chcą samodzielnie rozpocząć pracę metodą TRIZ, mogą napotkać poważne wyzwanie, choćby związane ze zbyt teoretycznymi materiałami o tym systemie, jakie są dostępne w języku polskim. Może się też pojawić kłopot z przełożeniem teorii na praktykę. Dlatego warto rozważyć skorzystanie ze szkolenia Triz lub wsparcia konsultingowego, które pozwoli krok po kroku przejść na nowe – bardziej efektywne i pobudzające kreatywność zasady.

Szkolenia TRIZ, kursy TRIZ

Szkolenia z metody TRIZ można znaleźć na górze strony. Wszystkie szkolenia Triz i kursy Triz zamieszczone w bazie zawierają informacje o programie szkoleń, sylwetki osób prowadzących wykłady, a także informacje o cenach. Rejestracja na wybrane szkolenie Triz lub kurs odbywa się online poprzez formularz elektronicznego zgłoszenia. W przypadku braku dogodnych terminów zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego.

Szkolenia TRIZ: biznes na sterydach.
Triz szkolenia

Zostaw swój e-mail, aby otrzymywać powiadomienia, gdy w ofercie pojawi się nowe szkolenie Triz!