O szkoleniu
Cel szkolenia
Wskazanie przepisów prawa związanych z utrzymaniem nieruchomości i obiektu budowlanego w należytym stanie faktycznym, prawnym i technicznym przez podmioty odpowiedzialne z uwzględnieniem skutków prawnych i faktycznych wynikających z obowiązujących przepisów prawa, przedstawienie regulacji zawartych w prawie budowlanym związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych i kar wynikających z nienależytego utrzymania nieruchomości i obiektów budowlanych, skutków wynikających z regulacji kodeksu cywilnego związanych z wadami fizycznymi i prawnymi nieruchomości i obiektu, a także odpowiedzialności podmiotów dysponujących nieruchomościami oraz zarządzających nieruchomościami. Szkolenie obejmuje również zagadnienie samowoli budowlanej i jej legalizacji oraz inne aspekty prawne i faktyczne występujące na obiektach budowlanych i nieruchomościach.
Korzyści dla uczestników
Pogłębienie wiedzy z zakresu prawa budowlanego i prawa związanego z utrzymaniem obiektów budowlanych i nieruchomości w należytym stanie technicznym i prawnym, wskazanie poprzez przykłady praktyczne stosowania właściwych przepisów prawa i konsekwencji prawnych wynikających z braku należytej staranności przy wykonywaniu czynności związanych z bieżącą eksploatacją nieruchomości oraz innych przepisów prawa regulujących materię utrzymania obiektów i nieruchomości w stanie zgodnym z przepisami prawa, liczne przykłady case study - szkolenie obejmuje część teoretyczną i praktyczną.
Grupa docelowa
Podmioty zajmujące się bieżącym utrzymaniem nieruchomości - zarządcy, administratorzy, jednostki samorządu terytorialnego, pracownicy administracji publicznej, osoby prawne i fizyczne zajmujące się gospodarką nieruchomościami i utrzymaniem obiektów budowlanych, deweloperzy i pracownicy działów inwestycyjnych firm budowlanych oraz inne osoby związane z utrzymaniem obiektów budowlanych i nieruchomości w należytym stanie.
Program szkolenia
1. Dostępne rejestry publiczne i dokumenty związane ustaleniem stanu prawnego i faktycznego nieruchomości w systemie prawa polskiego.
2. Przeznaczenie nieruchomości – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – akt prawa miejscowego, lub wydana decyzja o warunkach zabudowy dla nieruchomości, decyzja o pozwoleniu na budowę, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia inwestycji.
3. Wady prawne i fizyczne występujące w obrocie nieruchomościami zgodnie z dyspozycją art. 556 kodeksu cywilnego i następnymi.
4. Roszczenia wobec podmiotów związane ze stanem faktycznym nieruchomości za nienależyte wykonywanie zobowiązań z tytułu utrzymania obiektu budowlanego i nieruchomości na podstawie art. 415 i 471 kodeksu cywilnego.
5. Czynności zmierzające do uregulowania stanu prawnego nieruchomości i stanu faktycznego – katalog, przykłady faktyczne, case study.
6. Zagadnienie ujawnienia w umowach zawieranych z kontrahentami wad prawnych i fizycznych nieruchomości a zasada należytej staranności przy wykonywaniu czynności zarządu i administracji obiektem budowlanym – pojęcie zarządcy w systemie prawa polskiego, rodzaje zarządu i odpowiedzialność zarządcy.
7. Problematyka nakładów na obiekty i nieruchomości dokonanych przez najemców i dzierżawców a zasady ich rozliczania zgodnie z kodeksem cywilnym i postanowieniami umów.
8. Prawo budowlane a kategorie, wymagania i zgodność istniejących obiektów budowlanych z obowiązującymi przepisami prawa.
9. Legalizacja obiektów budowlanych w całości lub części w przypadku stwierdzenia samowoli budowlanej – zasady, tryb i koszty postępowań legalizacyjnych.
10. Orzecznictwo sądowe w sprawach związanych z odpowiedzialnością podmiotów publicznoprawnych związane z obiektem budowlanym i nieruchomością gruntową.
Czas trwania
Prelegenci

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik, ze specjalizacją w zakresie prawa związanego z nieruchomościami z ponad 20-letnim stażem zawodowym, doświadczony trener i wykładowca dla grup zawodowych związanych z rynkiem nieruchomości; były członek Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministerstwie Infrastruktury, członek Komisji Prawnej przy PFRN w Warszawie; specjalizacja w zakresie umów: sprzedaży, najmu, dzierżawy i innych związanych z obrotem nieruchomościami, postępowań prawnych związanych z regulacją stanów prawnych nieruchomości i innych zagadnień z dziedziny nieruchomości z uwzględnieniem zagadnień służebności gruntowych oraz obsługi firm deweloperskich i zagranicznych inwestorów i podmiotów zarządzających nieruchomościami, ekspert z dziedziny prawa budowlanego i postępowań związanych z inwestycjami. Ekspert w zakresie zagadnień związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem przepisów prawa miejscowego, prawa budowlanego, ustawy o gospodarce nieruchomościami, kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania administracyjnego i innych aktów prawnych stosowanych przez podmioty publicznoprawne, związany z rynkiem nieruchomości od 1994 r., autor publikacji prasowych i licznych opinii i komentarzy z branży nieruchomości. Prowadzący szkolenia dla pracowników administracji publicznej, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Stowarzyszeń Zarządców, Pośredników, Rzeczoznawców, Spółdzielni Mieszkaniowych, Miast i Gmin, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie i ośrodkach zamiejscowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność edukacyjną i szkoleniową oraz podmiotów komercyjnych w zakresie całości zagadnień prawnych i faktycznych związanych z nieruchomościami.
Program szkolenia
Rejestracja
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 1 290 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- Rozwiń
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
- Zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 1 190 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Po otrzymaniu przez nas zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych w celu potwierdzenia rezerwacji.
- Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas! lub zadzwoń!
Masz pytania? Napisz do nas
