Baza szkoleń i kursów z FMEA w całej Polsce!

 • FMEA - znajdź szkolenia i kursy organizowane przez ponad 20 firm szkoleniowych
 • Sprawdź program zajęć, poznaj prelegentów i ceny uczestnictwa
 • Zgłoś się poprzez nasz formularz rejestracji online
szkolenia FMEA, kursy FMEA
Przewiń stronę

Szkolenia FMEA: 27

 • Częstochowa, 17 - 18 listopada 2021
 • już od 1290 PLN
już od 1290 PLN
 • Katowice, 4 - 5 listopada 2021
 • już od 1406.5 PLN
już od 1406.5 PLN

DFMEA

 • Poznań, 20 - 21 października 2021
 • już od 1590 PLN
już od 1590 PLN
 • Częstochowa, 20 - 21 października 2021
 • już od 1390 PLN
już od 1390 PLN
Artykuł

FMEA - analiza rodzajów i skutków potencjalnych błędów

FMEA (z angielskiego: Failure mode and effects analysis), czyli analiza rodzajów i skutków możliwych błędów. Jest to metoda stawiająca sobie za cel zapobieganie skutkom wad, które mogą pojawić się w fazie projektowania oraz w fazie wytwarzania produktu. Jej historia sięga lat 60, gdy została po raz pierwszy zastosowana na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przy produkcji na potrzeby astronautyki. Metodą tą weryfikowano projekty elementów statków kosmicznych, a jej celem było wyeliminowanie potencjalnych usterek i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypraw kosmicznych. Osiągnięte wyniki sprawiły, że metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym, jądrowym, a później również chemicznym, elektrotechnicznym, maszynowym i przede wszystkim motoryzacji. Od lat 90 metoda jest częścią normy ISO 9000, a w szczególności normy QS-9000 przeznaczonej dla przemysłu samochodowego. Zobacz też szkolenia ISO.

FMEA występuje również pod nazwami FMECA (Failure Mode and Criticality Analysis) oraz AMDEC (Analys des Modes de Defaillace et Leurs Effets).

Metoda FMEA opiera się o założenia, że blisko 75% błędów jest efektem nieprawidłowości w fazie przygotowania produkcji, a ich wykrywalność jest niewielka oraz że blisko 80% błędów wykrywanych jest w fazie produkcji i jej kontroli, a także w czasie eksploatacji produktu. Główne etapy prowadzenia i wdrażania analizy FMEA to:

 • Przeprowadzenie identyfikacji elementów wyrobu oraz procesu
 • Przygotowanie listy potencjalnych możliwych do wystąpienia wad wyrobu i/lub błędów w procesie
 • Przygotowanie listy prawdopodobnych skutków tych wad i błędów
 • Przygotowanie listy przyczyn prowadzących do postawania potencjalnych wad wyrobu
 • Analiza potencjalnych wad i błędów
 • Analiza ryzyka popełnienia wad i błędów
 • Przygotowanie planu działań zapobiegawczych
 • Wdrożenie przewidzianych planem działań zapobiegawczych oraz monitorowanie ich skuteczności.

Powyżej przedstawione kursy i szkolenia FMEA pomogą Ci wdrożyć metodologię w Twojej firmie. Często mówi się, że pierwszym etapem zastosowania FMEA w przedsiębiorstwie jest de facto szkolenie i nauczenie personelu jak wdrażać tą metodę redukcji błędów i usterek.

Kto powinien wiąć udział w szkoleniu FMEA?

Udział w szkoleniu z metodologii FMEA polecamy przede wszystkim inżynierom produkcji, a także inżynierom jakości, procesów, członkom zespołów do spraw FMEA oraz kadrze kierowniczej. Szkolenia i kursy z FMEA mogą być korzystne również dla pracowników firm, które już wykorzystują tę metodę w swoim funkcjonowaniu w celu odświeżenia i podniesienia poziomu wiedzy, a także rozwoju i nabycia praktycznych umiejętności z zakresu FMEA, co przełoży się efektywność i wydajność ich pracy oraz całego przedsiębiorstwa.

Gdzie szukać kursów i szkoleń FMEA?

Listę nadchodzących szkoleń i kursów poświęconych FMEA można znaleźć na górze strony. Zebranie ofert kursów FMEA od całego szeregu firm szkoleniowych w jednym miejscu pozwala łatwo porównać program zajęć orac ceny szkoleń, warsztatów i kursów i wybrać wydarzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Szkolenia FMEA dostępne są zarówno w postaci tradycyjnych, stacjonarnych szkoleń otwartych w sali szkoleniowej, jak i szkoleń i kursów online. Szkole stacjonarne znajdziemy głównie w dużych miastach, prym w tym względzie wiodą Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Częstochowa i oczywiście Warszawa.

Inne szkolenia i kursy dla działów produkcji i zapewnienia jakości:

Polecamy również inne szkolenia dla działów produkcji i zapewnienia jakości: poczynając od lean manufacturing, poprzez PPAP APQPszkolenia SMEDKANBAN, aż po zarządzanie produkcją i TPM (Total Productive Maintenance).

Jakie umiejętności można zdobyć w trakcie szkolenia FMEA?

Szkolenia z FMEA pozwalają zdobyć umiejętność prawidłowego wykonywania Analizy Przyczyn i Skutków Wad procesu (z ang. Process Failure Mode and Effects Analysis – PFMEA) według wytycznych AIAG (FMEA 4th Edition 2008), które znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych. Pozwalają zbudować wiedzę dotyczącą zasad organizacji procesu wykonywania PFMEA, a także strategii planowania i poprawy jakości oraz zapoznają uczestników ze zmianami wprowadzonymi w związku ze wspólnym podejściem wypracowanym przez AIAG i VDA. W trakcie kursów z FMEA uczestnicy dowiadują się również w jaki sposób typować wady i analizować przyczyny oraz przeprowadzać analizę ryzyka z późniejszym zaplanowaniem i wdrożeniem działań doskonalących.

Szkolenia takie mogą być szczególnie cenne dla właścicieli procesów, specjalistów i inżynierów jakości, pracowników odpowiedzialnych za jakość i produkcję, w tym członków zespołu ds. FMEA, pracowników firm z wdrożonym Systemem Zarządzania Jakością wg IATF 16949:2016. Przeczytaj również: szkolenia Six Sigma. Istnieje cały szereg odmian analizy FMEA ukierunkowanych na wykrywanie wad w różnych obszarach. Główne rodzaje analizy FMEA to:

 • analiza koncepcji (CFMEA - Concept FMEA) - analiza koncepcji na początkowych etapach,
 • analiza systemu (SFMEA - Software FMEA) - analiza wad oprogramowania i ich skutków,
 • analiza projektu (DFMEA - Design FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad wyrobu,
 • analiza procesu (PFMEA - Proces FMEA) -analiza przyczyn i skutków wad procesów wytwórczych lub realizacji usług,
 • analiza maszyny (MFMEA - Machine FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad działania maszyn,
 • analiza odwrotna (RFMEA – Reveres FMEA) - weryfikacja FMEA w miejscu realizacji procesu,
 • analiza logistyki (LFMEA – Logistic FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad w procesach logistycznych.
Korzyści związane z uczestnictwem w kursach i szkoleniach FMEA oraz wdrożeniem analizy FMEA w przedsiębiorstwie:
 • redukcja prawdopodobieństwa pojawienia się usterek w procesach produkcyjnych,
 • zwiększona efektywność i wydajność pracy dzięki ograniczeniu kosztów i wzroście jakości wytwarzanych produktów,
 • minimalizacja ryzyka związanego z wprowadzaniem na rynek nowego produktu,
 • poprawa procesów produkcyjnych i procedur organizacyjnych,
 • zwiększona satysfakcja i lojalność Klientów dzięki wyższemu zadowoleniu z produktu,
 • budowa silnej marki firmy opartej o jakość.

FMEA - analiza rodzajów i skutków potencjalnych błędów
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Szkolenia i kursy FMEA i PFMEA

Dowiedz się jak działa baza szkoleń i kursów poświęconych FMEA!
Dowiedz się czym jest baza szkoleń, kursów i konferencji biznesowych Eventis.pl

Naszą misją jest zebranie w jednym miejscu wszystkich szkoleń i kursów poświęconych FMEA organizowanych w Polsce, zarówno w postaci szkoleń stacjonarnych, jak i szkoleń online FMEA.
Dzięki temu szybciej możesz znaleźć najlepsze szkolenie dla siebie, a także porównać jego program i ceny z ofertami konkurencyjnych firm szkoleniowych.

To bardzo proste, znajdź szkolenie lub kurs najlepiej spełniające twoje potrzeby, a następnie wypełnij formularz elektronicznej rejestracji dostępny na stronie szkolenia. Trafi on natychmiast do organizatora szkolenia, a ten skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić rejestrację, przyjąć płatność i przekazać informacje organizacyjne.

Pamiętaj, nasze usługi są całkowicie bezpłatne! Płacisz tylko organizatorowi szkolenia lub kursu cenę uczestnictwa w zajęciach.

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przedstawimy zasady współpracy z bazą szkoleń i kursów FMEA, a także założymy Ci konto umożliwiające dodawanie i edycję informacji o organizowanych szkoleniach!

Oczywiście! Możesz wysłać zapytanie do organizatora szkolenia o podanie nowych terminów albo napisać do nas poprzez formularz kontaktowy, do którego link znajdziesz w stopce serwisu. Znajdziemy nowy termin szkolenia lub kursu dla Ciebie!