FMEA (z angielskiego: Failure mode and effects analysis), czyli analiza rodzajów i skutków możliwych błędów. Jest to metoda stawiająca sobie za cel zapobieganie skutkom wad, które mogą pojawić się w fazie projektowania oraz w fazie wytwarzania produktu. Jej historia sięga lat 60, gdy została po raz pierwszy zastosowana na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przy produkcji na potrzeby astronautyki. Metodą tą weryfikowano projekty elementów statków kosmicznych, a jej celem było wyeliminowanie potencjalnych usterek i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypraw kosmicznych. Osiągnięte wyniki sprawiły, że metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym, jądrowym, a później również chemicznym, elektrotechnicznym, maszynowym i przede wszystkim motoryzacji. Od lat 90 metoda jest częścią normy ISO 9000, a w szczególności normy QS-9000 przeznaczonej dla przemysłu samochodowego. Zobacz też szkolenia ISO.
Metoda FMEA opiera się o założenia, że blisko 75% błędów jest efektem nieprawidłowości w fazie przygotowania produkcji, a ich wykrywalność jest niewielka oraz że blisko 80% błędów wykrywanych jest w fazie produkcji i jej kontroli, a także w czasie eksploatacji produktu. Główne etapy prowadzenia i wdrażania analizy FMEA to:
- Przeprowadzenie identyfikacji elementów wyrobu oraz procesu
- Przygotowanie listy potencjalnych możliwych do wystąpienia wad wyrobu i/lub błędów w procesie
- Przygotowanie listy prawdopodobnych skutków tych wad i błędów
- Przygotowanie listy przyczyn prowadzących do postawania potencjalnych wad wyrobu
- Analiza potencjalnych wad i błędów
- Analiza ryzyka popełnienia wad i błędów
- Przygotowanie planu działań zapobiegawczych
- Wdrożenie przewidzianych planem działań zapobiegawczych oraz monitorowanie ich skuteczności.
Powyżej przedstawione kursy i szkolenia FMEA pomogą Ci wdrożyć metodologię w Twojej firmie. Często mówi się, że pierwszym etapem zastosowania FMEA w przedsiębiorstwie jest de facto szkolenie i nauczenie personelu jak wdrażać tą metodę redukcji błędów i usterek.
Inne szkolenia i kursy dla działów produkcji i zapewnienia jakości:
Polecamy również inne szkolenia dla działów produkcji i zapewnienia jakości: poczynając od lean manufacturing, poprzez PPAP APQP, szkolenia SMED, KANBAN, aż po zarządzanie produkcją i TPM (Total Productive Maintenance).Jakie umiejętności można zdobyć w trakcie szkolenia FMEA?
Szkolenia z FMEA pozwalają zdobyć umiejętność prawidłowego wykonywania Analizy Przyczyn i Skutków Wad procesu (z ang. Process Failure Mode and Effects Analysis – PFMEA) według wytycznych AIAG (FMEA 4th Edition 2008), które znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych. Pozwalają zbudować wiedzę dotyczącą zasad organizacji procesu wykonywania PFMEA, a także strategii planowania i poprawy jakości oraz zapoznają uczestników ze zmianami wprowadzonymi w związku ze wspólnym podejściem wypracowanym przez AIAG i VDA. W trakcie kursów z FMEA uczestnicy dowiadują się również w jaki sposób typować wady i analizować przyczyny oraz przeprowadzać analizę ryzyka z późniejszym zaplanowaniem i wdrożeniem działań doskonalących.Szkolenia takie mogą być szczególnie cenne dla właścicieli procesów, specjalistów i inżynierów jakości, pracowników odpowiedzialnych za jakość i produkcję, w tym członków zespołu ds. FMEA, pracowników firm z wdrożonym Systemem Zarządzania Jakością wg IATF 16949:2016. Przeczytaj również: szkolenia Six Sigma.
Korzyści związane z wdrożeniem analizy FMEA w przedsiębiorstwie:
- redukcja prawdopodobieństwa pojawienia się usterek w procesach produkcyjnych,
- zwiększona efektywność i wydajność pracy dzięki ograniczeniu kosztów i wzroście jakości wytwarzanych produktów,
- minimalizacja ryzyka związanego z wprowadzaniem na rynek nowego produktu,
- poprawa procesów produkcyjnych i procedur organizacyjnych,
- zwiększona satysfakcja i lojalność Klientów dzięki wyższemu zadowoleniu z produktu,
- budowa silnej marki firmy opartej o jakość.
