Znajdź szkolenie FMEA lub kurs FMEA online!

 • Sprawdź szkolenia FMEA oraz kursy PFMEA organizowane online i stacjonarnie
 • Poznaj program zajęć, ceny i zapisz się na zajęcia przez formularz rejestracji online!
szkolenia FMEA, kursy FMEA

Szkolenia FMEA: 9

 • już od 1 154 zł
1 154 zł
 • już od 1 490 zł
1 490 zł
2 000 zł
 • już od 2 347 zł
2 347 zł
 • już od 2 028 zł
2 028 zł
 • już od 2 388 zł
2 388 zł
 • już od 1 788 zł
1 788 zł
 • już od 2 600 zł
2 600 zł

FMEA

 • już od 1 480 zł
1 480 zł
Artykuł

Szkolenia FMEA: analiza rodzajów i skutków potencjalnych błędów.

FMEA to metodologia analizy rodzajów i skutków możliwych błędów, której celem jest regularna identyfikacja potencjalnych wad produktu lub procesu i ich konsekwentne eliminowanie. Sprawdź szkolenie FMEA, które przygotowuje do wdrożenia tej metody w przedsiębiorstwie realizowane zarówno online, jak i formule stacjonarnej. Dowiedz się do kogo kierowane są szkolenia FMEA i jakie korzyści wynikają z udziału w szkoleniu!

Spis treści:

 1. FMEA
 2. Do kogo kierowane są szkolenia FMEA?
 3. Gdzie znaleźć szkolenie FMEA?
 4. Jakie umiejętności można zdobyć w trakcie szkolenia FMEA?
 5. Korzyści wynikające ze szkolenia FMEA oraz wdrożenia analizy FMEA w przedsiębiorstwie
FMEA

Co to jest FMEA? FMEA (z angielskiego: Failure mode and effects analysis), czyli analiza rodzajów i skutków możliwych błędów. FMEA to metoda stawiająca sobie za cel zapobieganie skutkom wad, które mogą pojawić się w fazie projektowania oraz w fazie wytwarzania produktu. Jej historia sięga lat 60, gdy została po raz pierwszy zastosowana na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przy produkcji na potrzeby astronautyki. Metodą tą weryfikowano projekty elementów statków kosmicznych, a jej celem było wyeliminowanie potencjalnych usterek i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypraw kosmicznych. Osiągnięte wyniki sprawiły, że metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym, jądrowym, a później również chemicznym, elektrotechnicznym, maszynowym i przede wszystkim motoryzacji. Od lat 90 metoda jest częścią normy ISO 9000, a w szczególności normy QS-9000 przeznaczonej dla przemysłu samochodowego.

FMEA występuje również pod nazwami FMECA (Failure Mode and Criticality Analysis) oraz AMDEC (Analys des Modes de Defaillace et Leurs Effets).

Metoda FMEA opiera się o założenia, że blisko 75% błędów jest efektem nieprawidłowości w fazie przygotowania produkcji, a ich wykrywalność jest niewielka oraz że blisko 80% błędów wykrywanych jest w fazie produkcji i jej kontroli, a także w czasie eksploatacji produktu. Główne etapy prowadzenia i wdrażania analizy FMEA to:

 • Przeprowadzenie identyfikacji elementów wyrobu oraz procesu
 • Przygotowanie listy potencjalnych możliwych do wystąpienia wad wyrobu i/lub błędów w procesie
 • Przygotowanie listy prawdopodobnych skutków tych wad i błędów
 • Przygotowanie listy przyczyn prowadzących do postawania potencjalnych wad wyrobu
 • Analiza potencjalnych wad i błędów
 • Analiza ryzyka popełnienia wad i błędów
 • Przygotowanie planu działań zapobiegawczych
 • Wdrożenie przewidzianych planem działań zapobiegawczych oraz monitorowanie ich skuteczności.

Powyżej przedstawione kursy i szkolenia FMEA pomogą Ci wdrożyć metodologię w Twojej firmie. Często mówi się, że pierwszym etapem zastosowania FMEA w przedsiębiorstwie jest de facto szkolenie i nauczenie personelu jak wdrażać tą metodę redukcji błędów i usterek.

Do kogo kierowane są szkolenia FMEA?

Udział w szkoleniu z metodologii FMEA polecamy przede wszystkim inżynierom produkcji, a także inżynierom jakości, procesów, członkom zespołów do spraw FMEA oraz kadrze kierowniczej. Szkolenia i kursy z FMEA mogą być korzystne również dla pracowników firm, które już wykorzystują tę metodę w swoim funkcjonowaniu w celu odświeżenia i podniesienia poziomu wiedzy, a także rozwoju i nabycia praktycznych umiejętności z zakresu FMEA, co przełoży się efektywność i wydajność ich pracy oraz całego przedsiębiorstwa.

Gdzie znaleźć szkolenie FMEA?

Listę nadchodzących szkoleń i kursów poświęconych FMEA można znaleźć na górze strony. Zebranie ofert kursów FMEA od całego szeregu firm szkoleniowych w jednym miejscu pozwala łatwo porównać program zajęć orac ceny szkoleń, warsztatów i kursów i wybrać wydarzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Szkolenia FMEA dostępne są zarówno w postaci tradycyjnych, stacjonarnych szkoleń otwartych w sali szkoleniowej, jak i szkoleń i kursów online. Szkole stacjonarne znajdziemy głównie w dużych miastach, prym w tym względzie wiodą Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Częstochowa i oczywiście Warszawa. Warto rozważyć również inne szkolenia i kursy dla działów produkcji i zapewnienia jakości:

Jakie umiejętności można zdobyć w trakcie szkolenia FMEA?

Szkolenia z FMEA pozwalają zdobyć umiejętność prawidłowego wykonywania Analizy Przyczyn i Skutków Wad procesu (z ang. Process Failure Mode and Effects Analysis – PFMEA) według wytycznych AIAG (FMEA 4th Edition 2008), które znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych. Pozwalają zbudować wiedzę dotyczącą zasad organizacji procesu wykonywania PFMEA, a także strategii planowania i poprawy jakości oraz zapoznają uczestników ze zmianami wprowadzonymi w związku ze wspólnym podejściem wypracowanym przez AIAG i VDA. W trakcie kursów z FMEA uczestnicy dowiadują się również w jaki sposób typować wady i analizować przyczyny oraz przeprowadzać analizę ryzyka z późniejszym zaplanowaniem i wdrożeniem działań doskonalących.

Szkolenia takie mogą być szczególnie cenne dla właścicieli procesów, specjalistów i inżynierów jakości, pracowników odpowiedzialnych za jakość i produkcję, w tym członków zespołu ds. FMEA, pracowników firm z wdrożonym Systemem Zarządzania Jakością wg IATF 16949:2016. Przeczytaj również: szkolenia Six Sigma. Istnieje cały szereg odmian analizy FMEA ukierunkowanych na wykrywanie wad w różnych obszarach. Główne rodzaje analizy FMEA to:

 • analiza koncepcji (CFMEA - Concept FMEA) - analiza koncepcji na początkowych etapach,
 • analiza systemu (SFMEA - Software FMEA) - analiza wad oprogramowania i ich skutków,
 • analiza projektu (DFMEA - Design FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad wyrobu,
 • analiza procesu (PFMEA - Proces FMEA) -analiza przyczyn i skutków wad procesów wytwórczych lub realizacji usług,
 • analiza maszyny (MFMEA - Machine FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad działania maszyn,
 • analiza odwrotna (RFMEA – Reveres FMEA) - weryfikacja FMEA w miejscu realizacji procesu,
 • analiza logistyki (LFMEA – Logistic FMEA) - analiza przyczyn i skutków wad w procesach logistycznych.
Korzyści wynikające ze szkolenia FMEA oraz wdrożenia analizy FMEA w przedsiębiorstwie
 • redukcja prawdopodobieństwa pojawienia się usterek w procesach produkcyjnych,
 • zwiększona efektywność i wydajność pracy dzięki ograniczeniu kosztów i wzroście jakości wytwarzanych produktów,
 • minimalizacja ryzyka związanego z wprowadzaniem na rynek nowego produktu,
 • poprawa procesów produkcyjnych i procedur organizacyjnych,
 • zwiększona satysfakcja i lojalność Klientów dzięki wyższemu zadowoleniu z produktu,
 • budowa silnej marki firmy opartej o jakość.
Szkolenia FMEA: analiza rodzajów i skutków potencjalnych błędów.
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Szkolenia FMEA, kursy PFMEA

Dowiedz się jak działa baza szkoleń i kursów poświęconych FMEA!
Dowiedz się czym jest baza szkoleń, kursów i konferencji biznesowych Eventis.pl

Naszą misją jest zebranie w jednym miejscu wszystkich szkoleń i kursów poświęconych FMEA organizowanych w Polsce, zarówno w postaci szkoleń stacjonarnych, jak i szkoleń online FMEA.
Dzięki temu szybciej możesz znaleźć najlepsze szkolenie dla siebie, a także porównać jego program i ceny z ofertami konkurencyjnych firm szkoleniowych.

To bardzo proste, znajdź szkolenie lub kurs najlepiej spełniające twoje potrzeby, a następnie wypełnij formularz elektronicznej rejestracji dostępny na stronie szkolenia. Trafi on natychmiast do organizatora szkolenia, a ten skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić rejestrację, przyjąć płatność i przekazać informacje organizacyjne.

Pamiętaj, nasze usługi są całkowicie bezpłatne! Płacisz tylko organizatorowi szkolenia lub kursu cenę uczestnictwa w zajęciach.

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przedstawimy zasady współpracy z bazą szkoleń i kursów FMEA, a także założymy Ci konto umożliwiające dodawanie i edycję informacji o organizowanych szkoleniach!

Oczywiście! Możesz wysłać zapytanie do organizatora szkolenia o podanie nowych terminów albo napisać do nas poprzez formularz kontaktowy, do którego link znajdziesz w stopce serwisu. Znajdziemy nowy termin szkolenia lub kursu dla Ciebie!
Szkolenia FMEA procesu, kursy FMEA, DFMEA

Zostaw e-mail i otrzymuj powiadomienia, gdy pojawi się nowe szkolenie FMEA lub kurs FMEA online!