Branża finansowa należy do najstarszych na rynku. Obecnie wraz z bankowością czy ubezpieczeniami przeżywa dość poważną rewolucję, m.in. za sprawą rozwoju nowoczesnych technologii. Z tego powodu rośnie jej znaczenie w gospodarce, a jednocześnie rosną wymagania dla pracowników tego sektora. Dowiedz się więcej o finansach, bankowości i ubezpieczeniach oraz sprawdź jak kurs bankowości, kurs ubezpieczenia oraz rozwite kursy, szkolenia i warsztaty dla ubezpieczeń i bankowości mogą pomóc Ci rozwijać się w tym sektorze.
Spis treści:
- Bankowość i ubezpieczenia
- Trendy w bankowości i finansach
- Jak zmienia się branża ubezpieczeniowa?
- Praca w bankowości, finansach, ubezpieczeniach
- Szkolenia dla bankowości, ubezpieczeń i instytucji finansowych
- Kursy bankowe, kursy bankowości
- Kursy ubezpieczenia, kurs na agenta ubezpieczeniowego
Bankowość i ubezpieczenia
Branża finansowa, bankowa i ubezpieczeniowa to trzy połączone ze sobą sektory, które odgrywają znaczące role we współczesnej gospodarce. Instytucje finansowe mają wpływ na rynki, kreując jednocześnie wiele trendów w zakresie technologii czy zatrudnienia. To właśnie ta branża jest jedną z najszybciej wdrażających innowacje i ciągle poszukujących nowych rozwiązań. Dotyczy to również polskiej gospodarki – to właśnie banki, fintechy, fundusze czy firmy ubezpieczeniowe należą do tych najnowocześniejszych w naszym kraju. Jednocześnie sektor wciąż bardzo szybko się rozwija, co oznacza duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów. Co jednak ważne, w związku z nieustającą wręcz transformacją sektora, wciąż pojawiają się nowe związane z nim zawody, a pewne przestarzałe profesje odchodzą w zapomnienie.
Trendy w bankowości i finansach
Obecnie finanse i bankowość to przede wszystkim rozwój związany z nowoczesnymi technologiami. Instytucje działające w tych branżach potrzebują nowoczesnych narzędzi do zarządzania danymi, analiz statystycznych, obliczeń i tym podobnych zadań. Pozyskiwana w ten sposób wiedza ma ogromne znaczenie. Wykonane analizy można bowiem wykorzystywać do oceny ryzyka czy też maksymalizacji wartości klienta banku. Dzięki dogłębnym działaniom w tym kierunku łatwiej jest ocenić, jakie produkty warto skierować do konkretnych klientów i którzy z nich są lojalni czy najbardziej dochodowi, a którzy mają problem z dotrzymywaniem zobowiązań lub wręcz nieuczciwością. Dlatego tego typu rozwiązania mają ogromne znaczenie dla skuteczności, ryzyka i wyników finansowych zarówno banków, jak i innych firm z sektora finansowego.
Z tego powodu na znaczeniu zyskują wszelkie stanowiska i zawody związane z zaawansowaną analityką czy zarządzaniem ryzykiem. Jednocześnie we współczesnej bankowości czy finansach stawia się na relacje z klientami. Według aktualnych badań to właśnie one odpowiadają w znacznej mierze za zwiększenie sprzedaży. Połączenie badań zachowań konsumentów i gromadzenia danych na ich temat z bezpośrednim kontaktem z klientem oraz budowaniem więzi pozwala na personalizowanie oferty zgodnie z potrzebami każdego z nich, a w efekcie na poprawienie wyników firmy.
Jak zmienia się branża ubezpieczeniowa?
Podobne zmiany dotyczą współczesnej branży ubezpieczeniowej. Rolę kluczową w tym przypadku odgrywa ocena ryzyka. Dzięki zaawansowanym analizom i modelom coraz częściej można również dopasować konkretne produkty do potrzeb każdego klienta. Ponadto sektor ubezpieczeniowy stawia na rozwiązania bazowane na sztucznej inteligencji. Coraz częściej stosuje się ją zarówno do opracowania profilu ryzyka klientów czy prognozowania jego zmian, jak i oszczędzaniu czasu i pieniędzy potrzebnych do organizacji pracy przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Klienci firm ubezpieczeniowych coraz częściej mogą również korzystać z wygodnych metod zakładania nowych polis czy zgłaszania szkód. Branża coraz częściej integruje się również z finansami, proponując różne modele oszczędzania i inwestowania.
Praca w bankowości, finansach, ubezpieczeniach
Rozwój omawianych branż sprawia, że otwierają się one na specjalistów spoza sektora finansów, bankowości czy ubezpieczeń w tradycyjnym ich pojmowaniu. Popyt na pracowników jest duży i coraz częściej dotyczy osób o wykształceniu i umiejętnościach związanych z analityką, statystyką czy informatyką. Przydatna okazuje się praktyczna wiedza z zakresu narzędzi coraz częściej stosowanych w branży finansowej i pokrewnych, ale jeszcze ważniejsze coraz częściej są umiejętności miękkie. U pracowników sektora ceni się przede wszystkim:
- zdolność do szybkiej adaptacji do nowych warunków, chęć i możliwość zmiany stanowiska czy przekwalifikowania się zgodnie z potrzebami,
- zorientowanie na wyniki,
- umiejętność analitycznego myślenia,
- kreatywność,
- odporność na stres,
- wysokie zdolności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
Szkolenia dla bankowości, ubezpieczeń i instytucji finansowych
Zdolności te można rozwijać m.in. poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach oraz konferencjach branżowych dla bankowców, ubezpieczeniowców oraz pracowników instytucji finansowych. Pracownikom sektora bankowego, finansowego czy ubezpieczeniowego dedykowanych jest też wiele szkoleń i kursów dotyczących takich praktycznych umiejętności i wiedzy, jak np. te dotyczące windykacji, compliance, AML (Anti-Money Laundering), ochrony danych osobowych (w tym RODO), zarządzania projektami i wielu innych. Aktualnie zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza szkolenia AML, które zyskują popularność na bazie nowych regulacji prawnych. Również epidemia koronawirusa wzmaga zapotrzebowanie na odpowiednie szkolenia dotyczące umiejętności z zakresu marketingu internetowego, zarządzania własnym czasem pracy czy komunikacją na odległość. Oferta szkoleń dla bankowości, ubezpieczeń i finansów jest na szczęście bogata, więc każdy znajdzie ciekawe pozycje dostosowane do potrzeb szkoleniowych i budżetu rozwojowego jakim dysponuje bank, ubezpieczyciel, fundusz inwestycyjny czy firma leasingowa. Coraz więcej kursów ubezpieczeniowych, szkoleń i kursów z bankowości oraz szkoleń i kursów poświęconych działaniu rynku finansowego realizowanych jest online, co znacznie ułatwia podnoszenie wiedzy i umiejętności bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Kurs bankowości jest dzisiaj zatem łatwiej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej.
Warto również uczestniczyć w konferencjach dla bankowości oraz kongresach dla branży ubezpieczeniowej i finansowej – pozwalają one nie tylko zdobyć wiedzę i zapoznać się z trendami w branży, ale również nawiązać cenne kontakty, które w tej branży stanowią podstawę rozwoju osobistego i zawodowego. Listę tego typu konferencji i kongresów znajdą Państwo na górze strony - w jednym miejscu staraliśmy się zebrać informacje o terminach i miejscu organizacji szkoleń, kursów i konferencji ubezpieczeniowych i bankowych, a także przedstawić szczegółowy program merytoryczny tych wydarzeń, sylwetki osób prowadzących zajęcia i prelekcje oraz dostarczyć wiedzę dotyczącą warunków przyjmowania zgłoszeń. Decyzując się na udział w wybranym wydarzeniu mogą Państwo zarejestrować się poprzez formularz zgłoszenia online.
Kursy bankowe, kursy bankowości
Jakie są popularne kursy bankowe oraz kursy dla bankowości?
- kurs bankowości od podstaw online i stacjonarny,
- kursy bankowe: bankowość skarbowa, analityk kredytowy, kurs analityk finansowy,
- szkolenie Europejski Standard Kwalifikacji Bankowych,
- szkolenie wycena przedsiębiorstw,
- szkolenie regulacje ESG dla instytucji finansowych,
- Banking Forum & Insurance Forum,
- regulacje FATCA w bankowości i ubezpieczeniach,
- Certyfikowany Konsultant ds. Finansowych,
- Dyplomowany Pracownik Bankowy,
Kursy ubezpieczenia, kurs na agenta ubezpieczeniowego
Popularne kursy dla ubezpieczeń to między innymi:
- kurs ubezpieczenia majątkowe i życiowe, kurs ubezpieczenia od A do Z,
- kurs na agenta ubezpieczeniowego, szkolenie na agenta ubezpieczeniowego, kurs multiagenta ubezpieczeniowego, kurs przygotowujący do egzaminu na agenta ubezpieczeniowego, kurs przygotowujący do egzaminu na brokera ubezpieczeniowego,
- Ubezpieczenia komunikacyjne w teorii i praktyce,
- Likwidacja szkód z ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej oraz ubezpieczeń komunikacyjnych, Kurs Likwidator szkód komunikacyjnych, Zmiany w OC komunikacyjnym: orzecznictwo i rekomendacje KNF z zakresu likwidacji szkód z OC ppm, Prawne problemy likwidacji szkód,
- Ubezpieczenie D&O w praktyce,
- Zasady i zakres kontroli KNF w działalności brokerskiej (ustawa o dystrybucji ubezpieczeń),
- Rola brokera w postępowaniu likwidacyjnym i reklamacyjnym,
- Roszczenia odszkodowawcze bezpośrednio poszkodowanych – zasady ustalania, wysokość, orzecznictwo sądowe,
- Ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w ubezpieczeniach majątkowych,
