Anna Gajewska

Jakie kursy doszkalające warto zrobić?

Wiele osób poszukujących możliwości rozwoju kariery zawodowej zastanawia się jakie kursy doszkalające warto zrobić, aby łatwiej awansować, uzyskać lepszą ocenę pracy u pracodawcy, a co za tym idzie móc liczyć na podwyżkę i dobre zarobki. W naszym artykule omawiamy kilka rodzajów kursów doszkalających, które sprawdzą się w niemalże każdym zawodzie i każdym miejscu pracy.

Kursy z obsługi różnorodnych aplikacji komputerowych

Dlaczego warto zrobić kursy z obsługi aplikacji komputerowych? Zdobywanie umiejętności korzystania z różnorodnych aplikacji komputerowych jest kluczowe w wielu zawodach, co poprawia kompetencje zawodowe i zwiększa atrakcyjność na rynku pracy. Znajomość narzędzi komputerowych ułatwia i przyspiesza realizację różnych zadań, od komunikacji po analizę danych, dlatego wiedza ta jest bardzo ceniona przez pracodawców.

Umiejętność wykorzystania przydatnych aplikacji, pozwala na automatyzację wielu zadań, co przekłada się na zwiększenie produktywności. W obecnych czasach umiejętność korzystania z aplikacji wspomagających pracę zdalną jest wręcz niezbędna, aby uzyskać zatrudnienie.

Jakie więc kursy doszkalające z obsługi różnych programów warto zrobić?

 • Microsoft Office: kursy doszkalające z obsługi pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) są niezbędne dla pracowników biurowych i administracyjnych. Są to narzędzia powszechnie wykorzystywane zarówno w firmach prywatnych, jak też instytucjach publicznych. Uzyskanie zatrudnienia w biurze bez znajomości tych programów może okazać się wręcz niemożliwe.

 • Google Workspace: kursy te pozwalają nauczyć się korzystania z narzędzi takich jak Google Docs, Sheets, oraz Gmail. Coraz więcej firm korzysta z tych programów jako alternatywy dla pakietu Office 365, więc ich znajomość jest konieczna, aby sprawnie pracować i wykonywać zadania. Kurs doszkalający poświęcony tym aplikacjom trawa najczęściej kilka godzin, więc w krótkim czasie możemy zdobyć potrzebne nam umiejętności.

 • Programy z pakietu Adobe Creative Cloud: Kursy poświęcone aplikacjom przygotowanym przez firmę Adobe pozwalają opanować umiejętności związane z tworzeniem różnorodnych materiałów kreatywnych, od ulotek, poprzez grafiki, prezentacje, strony internetowe itp. Znajomość pakietu Adobe Creative Cloud jest konieczna, gdy myślimy o pracy w charakterze grafika czy filmowca, ale jest również bardzo ceniona, gdy chcemy pracować w marketingu czy mediach społecznościowych.

 • Aplikacje wspomagające analizę danych i ich wizualizację: kursy poświęcone takim narzędziom jak PowerBI, Tableau czy nawet zaawansowany Excel pozwalają przyśpieszyć pracę z danymi, przygotowywanie rozmaitych analiz i wyciąganie na ich podstawie wniosków, których wdrożenie pomaga lepiej zarządzać danym obszarem. Umiejętność analizy danych potrzebna jest dzisiaj niemalże w każdym zawodzie, od sprzedaży i marketingu, poprzez HR i administrację biurową, aż po zarządzanie strategiczne. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy potrafią analizować dane i wyciągać na ich podstawie trafne wnioski, dlatego kursy doszkalające w tym obszarze są doskonałym pomysłem na rozwój kariery zawodowej.

Kursy doszkalające rozwijające umiejętności miękkie

Pracodawcy coraz bardziej cenią umiejętności miękkie, ponieważ są one kluczowe dla budowania zdrowej kultury organizacyjnej i efektywnego zespołu. Umiejętności miękkie, takie jak komunikacja czy praca zespołowa, przyczyniają się do lepszego funkcjonowania w grupie i osiągania wspólnych celów. Wysoko rozwinięte umiejętności miękkie pozwalają również na nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami, współpracownikami i przełożonymi jest kluczowe dla sukcesu w biznesie.

Rozwój pracownika

Jakie kursy doszkalające z umiejętności miękkich warto więc zrobić?

 • Kurs efektywnej komunikacji interpersonalnej: pozwala on rozwijać umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć w sposób jasny i przystępny, jak również usprawnia słuchanie innych i zrozumienie ich przekazu.

 • Kurs rozwoju inteligencji emocjonalnej: inteligencja emocjonalna to umiejętność rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz empatii wobec uczuć innych. Wysoko rozwinięte umiejętności w tym obszarze pozwalają nam lepiej radzić sobie ze stresem, unikać sytuacji konfliktowych, lepiej rozumieć innych i móc im efektywnie pomagać w codziennej pracy. Dlatego kursy doszkalające w tym obszarze są szczególnie cenione przez osoby myślące o podjęciu pracy w roli menedżera i kierownika zespołu.

 • Kurs zarządzanie czasem i wyznaczanie priorytetów: efektywne planowanie, ustalanie priorytetów i organizowanie pracy tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępny czas są niezwykle ważne zarówno, gdy pracujemy w firmie prywatnej, jak też, jeśli zdecydowaliśmy się na pracę w administracji publicznej czy samorządowej. Przełożeni cenią wysokie umiejętności zarządzania czasem, bo wiedzą, że jest to klucz do efektywności pracownika.

Kursy doszkalające pozwalające na efektywne wykorzystanie współczesnych technologii

Zainwestowanie w kursy doszkalające związane z nowoczesnymi technologiami pozwala nie tylko na zdobycie nowych umiejętności, ale także na zdobycie przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie pracy. Nowoczesne technologie potrafią znacząco przyspieszyć i ułatwić wiele procesów w pracy, a posiadanie kompetencji związanych z nowymi technologiami zwiększa atrakcyjność zawodową i otwiera drzwi do lepszych ofert pracy.

Jakie kursy doszkalające poświęcone nowej technologii warto zrobić?

 • Kurs korzystania ze sztucznej inteligencji (AI) w pracy: AI jest technologią przyszłości i nabieranie kompetencji związanych z jej wykorzystaniem przygotowuje do pracy w zawodach przyszłości, ale też pozwala na automatyzację wielu procesów, co pozwala oszczędzać czas i zasoby. Umiejętność obsługi takich narzędzi jak ChatGPT czy Google Bard może uczynić pracownika bardziej atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Pracodawcy doskonale rozumieją, że nie tylko szybciej wykona on pewne zadania, ale też będzie w stanie efektywnej zdobywać informacje i wiedzę niezbędne do podejmowania lepszych decyzji w codziennej pracy.

 • Kursy doszkalające rozwijające umiejętność programowania: np. kursy Pythona, JavaScript czy kursy związane z technologiami webowymi. Umiejętność programowania staje się jednym z kluczowych narzędzi w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie. Kursy doszkalające w zakresie programowania pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do tworzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu można aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości wielu branż, od IT po medycynę, finanse czy edukację. W środowisku biznesowym, gdzie automatyzacja i cyfryzacja odgrywają coraz większą rolę, umiejętność tworzenia i modyfikowania oprogramowania jest niezwykle ceniona. Osoby posiadające takie kompetencje często są postrzegane jako innowatorzy i rozwiązujący kluczowe problemy. W związku z tym, inwestycja w kursy rozwijające umiejętność programowania może znacząco zwiększyć atrakcyjność na rynku pracy, oferując dostęp do szerokiej gamy możliwości zawodowych i perspektyw rozwoju.

 • Kursy doszkalające SQL: znajomość SQL, czyli języka zapytań do baz danych, staje się coraz bardziej cenna w dzisiejszym świecie, gdzie dane odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji biznesowych. Umiejętność efektywnego pozyskiwania, analizowania i manipulowania danymi jest niezbędna w wielu branżach, od finansów po marketing. Kursy SQL dostarczają solidnych podstaw do pracy z bazami danych, co umożliwia lepsze zrozumienie i wykorzystanie zgromadzonych informacji. Dla wielu pracodawców znajomość SQL jest nie tylko dodatkowym atutem, ale często podstawowym wymogiem, zwłaszcza w stanowiskach związanych z analizą danych, zarządzaniem bazami czy rozwojem aplikacji. Inwestycja w kursy SQL może znacząco podnieść atrakcyjność kandydata na rynku pracy, otwierając drzwi do wielu interesujących i dobrze płatnych stanowisk.

Podsumowanie

Inwestycja w własny rozwój przez uczestniczenie w kursach doszkalających to klucz do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Doszkalanie się nie tylko poszerza naszą wiedzę i umiejętności, ale również zwiększa naszą atrakcyjność jako kandydata do pracy, otwierając przed nami drzwi do licznych możliwości zawodowych. Czy to programowanie, umiejętności miękkie, czy obsługa nowoczesnych technologii - każda zdobyta kompetencja przekłada się na lepsze perspektywy zawodowe. W świecie, gdzie ciągłe uczenie się stało się normą, kursy doszkalające stają się nie tyle luksusem, co koniecznością dla każdego, kto chce być krok przed innymi na rynku pracy. Dlatego warto regularnie inwestować w siebie, poszerzać horyzonty i nieustannie doskonalić swoje umiejętności.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego, budowania kompetencji z zakresu budowania zespołów, motywowania pracowników, efektywnej komunikacji, rozwoju inteligencji emocjonalnej i treningu asertywności, a także tematami radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, organizacją czasu pracy i pokrewnymi tematami.

Polecane wydarzenia

Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji

CBAM - graniczny podatek węglowy: nowy obowiązek importerów, na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych

 • już od 1 490 zł
 • już od 1 490 zł
Zapisz się

ABC stylu męskiego - szkolenie ze stylistą

 • już od 377 zł
 • już od 377 zł
Zapisz się

Profesjonalny Trener Wewnętrzny w pigułce

 • już od 1 940 zł
 • już od 1 940 zł
Zapisz się

ChatGPT i sztuczna inteligencja w służbie Twojego biznesu

 • już od 766 zł
 • już od 766 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?
28 listopada 2023
Jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne?

Chcesz zorganizować konferencję i poszukujesz sprawdzonej sali konferencyjnej, która zapewni odpowiednią wygodę i oprawę dla twojego wydarzenia? Sprawdź jak znaleźć najlepsze sale konferencyjne.

Czytaj więcej
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
20 listopada 2023
Jak otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Dowiedz się w jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową oraz jak można poprawić swoją zdolność kredytową poprzez długoterminowe planowanie finansów, co pomoże uzyskać pożyczkę.

Czytaj więcej
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?
17 listopada 2023
Zawody przyszłości: jakie kursy i szkolenia zrobić, aby znaleźć pracę?

Rynek pracy ulega szybkim zmianom, w wyniku których powstają zawody przyszłości. Warto dowiedzieć się na jakie zawody zapotrzebowanie rośnie oraz sprawdzić jak można znaleźć zatrudnienie w przyszłościowym zawodzie.

Czytaj więcej
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?
9 listopada 2023
Jak efektywnie promować stowarzyszenie i fundację w Internecie?

Prowadzenie fundacji lub stowarzyszenia przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga też wiedzy i zaangażowania. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych darczyńców i wolontariuszy w zatłoczonym cyfrowym świecie?

Czytaj więcej