Anna Gajewska

Jakie kursy warto zrobić? Najbardziej opłacalne i wartościowe kursy.

Zastanawiasz się jakie kursy warto zrobić? Po których kursach jest praca i można liczyć na atrakcyjne zarobki? Zapraszamy do zapoznania się z listą obejmującą najbardziej opłacalne i wartościowe kursy zawodowe oraz specjalistyczne.

Wartościowe kursy zawodowe, opłacalne kursy specjalistyczne…

Rynek edukacyjny oferuje bardzo wiele możliwości rozwoju umiejętności i zdobywania kompetencji zawodowych, przydatnych w trakcie szukania pracy oraz specjalistycznych przydatnych, gdy poszukujemy możliwości awansu. Do naszej dyspozycji są zarówno zaawansowane kursy trwające wiele tygodni, jak i krótkie jedno czy dwudniowe kursy pozwalające zapoznać się z daną tematyką i zdobyć umiejętności cenione na rynku pracy.

W dzisiejszych czasach kursy, zarówno specjalistyczne, zawodowe, jak i branżowe dostępne są zarówno w formule kursów stacjonarnych, jak też kursów online. Kursy online oferowane są zarówno w formie zajęć na żywo, wówczas logujemy się w określonym czasie do wirtualnej sali szkoleniowej, aby wciąć udział w zajęciach, jak i w postaci kursów e-learning. Kurs e-learning pozwala nam samodzielnie realizować program kursu poprzez zapoznawanie się z materiałami merytorycznymi składającymi się na kurs (filmy wideo, teksty, materiały multimedialne, ćwiczenia, quizy…), które umieszczone są na platformie e-learning.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. W raz z tymi zmianami rośnie zapotrzebowanie na pracowników z konkretnymi umiejętnościami lub w konkretnych zawodach. Zanim zapiszemy się więc na dany kurs warto sprawdzić, czy cieszy się on popularnością i po jego ukończeniu możemy liczyć na zatrudnienie.

Przydatne kursy i ich rodzaje

Naszą analizę kursów, które warto zrobić podzieliliśmy na kilka kategorii:

  • Kursy zawodowe, a więc takie, które przygotowują do podjęcia pracy w danym zawodzie i kierowane są od osób niewykwalifikowanych, a chcących podjąć pracę fizyczną lub pracę umysłową na przykład w biurze.
  • Kursy specjalistyczne, mające na celu podnieść wiedzę i praktyczne kompetencje w wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, które nie wiążą się z konkretnym zawodem, ale mają zastosowanie w rozmaitych obszarach gospodarki czy życia.
  • Kursy biznesowe, kierowane głównie do osób już zatrudnionych, ale zainteresowanych rozwojem umiejętności zawodowych cenionych przez pracodawców i takich, których brakuje na rynku pracy.
  • Kursy rozwoju osobistego, a więc takie, który w ogólny sposób pozwalają nam się rozwijać i podnosić swoją atrakcyjność na rynku pracy bez względu na branżę czy dziedzinę, w której pracujemy.
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Wiele osób zastanawia się jakie są najbardziej opłacalne kursy zawodowe? Jaki kurs zawodowy opłaca się zrobić oraz po jakich kursach łatwiej nam będzie o zatrudnienie i dobre zarobki?

  • Kurs tatuażysty – tatuowanie ciała z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Wraz z popularnością tatuażu rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych tatuażystów, którzy mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Dobry tatuażysta, wyróżniający się profesjonalnym podejściem do zawodu oraz dobrze rozwiniętym warsztatem artystycznym może liczyć na zarobki przekraczające nawet 15 tys. złotych miesięcznie.
  • Kurs programisty – wzrost znaczenia technologii informatycznych powoduje ogromne zapotrzebowanie na programistów posługujących się biegle rozmaitymi językami programowania i dobrze znających nowoczesne technologie. Ocenia się, że aktualnie w Polsce brakuje ponad 50 tysięcy programistów, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie od średnio 6-8 tys. miesięcznie w przypadku początkujących programistów, do nawet ponad 30 tysięcy miesięcznie w przypadku rzadkich języków programowania i dużego doświadczenia zawodowego. Pracę w zawodzie programisty można zacząć kończąc kilkutygodniowy kurs programowania.
  • Kurs logistyka – rozwój handlu internetowego oraz międzynarodowego obrotu towarowego pociąga za sobą ogromy wzrost w branży logistycznej. Polska jest jednym z europejskich liderów tego sektora, a w związku z powyższym rośnie zapotrzebowanie na logistyków zajmujących się planowaniem transportu, optymalizacją łańcuchów dostaw itp. Pracę w tym sektorze można rozpocząć po ukończeniu kursu logistyka. Aktualne średnie wynagrodzenie logistyka to blisko 6 tysięcy złotych miesięcznie.
  • Kurs tester oprogramowania – branża IT zgłasza zapotrzebowanie nie tylko na developerów, ale również na testerów oprogramowania, zarówno testerów manualnych, jak i automatyzujących. Ich zadaniem jest weryfikowanie poprawności działania oprogramowania i wspieranie procesu wytwarzania oprogramowania. Aktualnie na polskim rynku pracy brakuje kilku tysięcy wykwalifikowanych testerów. Jednocześnie zawód testera jest jednym z zawodów IT, do których najłatwiej wejść bez specjalistycznego wykształcenia. Kilkutygodniowy kurs pozwala z powodzeniem rozpocząć pracę w charakterze testera i liczyć na zarobki od 4-5 tysięcy złotych miesięcznie do nawet kilkunastu tysięcy w przypadku doświadczonych pracowników.
  • Kurs księgowości – zapotrzebowanie na samodzielnych księgowych od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, co wynika między innymi z mocno złożonego systemu podatkowo-rachunkowego w Polsce. Kurs księgowości pozwala przygotować się do pracy w charakterze młodszego księgowego, który może liczyć na wynagrodzenie około 4-5 tysięcy złotych miesięcznie.

To oczywiście tylko najbardziej opłacalne, popularne i przydatne kursy zawodowe, których zrobienie niemalże gwarantuje pracę ze względu na wysokie zapotrzebowanie na wymienione zawody. Warto przyjrzeć się bliżej wartościowym kursom zawodowym, bo w kategorii tej dostępnych jest znacznie więcej tematów.

Najbardziej wartościowe kursy specjalistyczne

Kursy specjalistyczne, po których zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie to między innymi:

  • Kursy lider, brygadzista, mistrz produkcji – skierowane są one do osób zarządzających małymi zespołami produkcyjnymi, montażowymi itp. Osoba zatrudniona na stanowisku brygadzisty, mistrza czy lidera produkcji może liczyć na zarobki od 4 do nawet 12 tysięcy złotych w zależności od branży, doświadczenia i wielkości zarządzanego zespołu.
  • Kursy językowe – coraz więcej firm prowadzi działalność międzynarodową czy to obsługując firmy zagraniczne, czy też prowadząc sprzedaż na rynkach zagranicznych chociażby za pomocą platform e-commerce. Wszystkie te firmy wymagają znajomości języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego.
  • Kurs trenera wewnętrznego i trenera biznesu – są to kursy skierowane do osób, których zadaniem jest uczyć innych pracowników danej organizacji. Ze względu na brak rąk do pracy firmy coraz częściej zatrudniają pracowników niewykwalifikowanych z zamiarem przyuczenia ich do zawodu, a to zadanie dla trenera wewnętrznego.
  • Kurs zarządzania projektami – projekty są wszędzie, zarówno w firmach z sektora IT, jak też w każdej innej dziedzinie. Dlatego firmy zgłaszają zapotrzebowanie na kierowników projektów potrafiących zarządzać nawet najbardziej złożonymi przedsięwzięciami i kierować pracą zespołów projektowych.
  • Kurs grafika komputerowego – ogromy wzrost znaczenia marketingu, reklamy oraz Internetu pociągają za sobą zapotrzebowanie na grafików komputerowych. Jeśli posiadamy zmysł estetyczny to już po kilkutygodniowym kursie możemy rozpocząć pracę jako grafik komputerowy z wynagrodzeniem średnim przekraczającym 8 tysięcy złotych miesięcznie.
Jakie są ciekawe kursy biznesowe?

Również biznes, zwłaszcza duże korporacje, zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w wielu obszarach. Do najbardziej popularnych kursów biznesowych należą:

  • Kurs marketingu internetowego – zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu internetowego potrafiących prowadzić działania promocyjne przez Internet jest ogromne. To ciekawa i dobrze płatna praca. Przeciętny specjalista ds. marketingu internetowego zarabia blisko 6 tysięcy złotych, a najlepsi i najbardziej doświadczeni nawet powyżej 15 tys. zł.
  • Kurs SEO – pozycjonowanie stron internetowych to jedna z metod marketingu internetowego ciesząca się ogromnym powodzeniem. Po ukończeniu kursu SEO możemy liczyć na zatrudnienie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność przez Internet, sklepach internetowych, ale też w agencjach SEO.
  • Kurs copywritingu – tworzenie treści reklamowych na potrzeby Internetu i innych form reklamy jest dzisiaj niezwykle popularne. Copywritingiem można zajmować się z domu, pracując dla firm z całego świata. Start w tej dziedzinie możliwy jest po kursie copywitingu, a zarobki zaczynają się od 3 tysięcy złotych miesięcznie.
  • Kurs rekrutacji i selekcji pracowników – brak rąk do pracy powoduje, że firmy zatrudniają coraz więcej rekruterów, których zadaniem jest wyszukiwanie pracowników. Po kursie rekrutacji i selekcji pracowników możemy liczyć na zatrudnienie również w agencji pracy.
  • Kurs kadry-płace – zmiany w ubezpieczaniach społecznych i podatkach nastręczają dużo trudności zarówno przedsiębiorstwom, jak i rozmaitym innym organizacjom. Stąd mocne zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr i płac, którym można zostać po kursie kadrowo-płacowym.
Przydatne kursy rozwoju osobistego

Kursy rozwoju osobistego są przydatne w pracy bez względu na to w jakiej dziedzinie czy branży pracujemy. Jeśli więc poszukujemy możliwości rozwoju zawodowego warto zwrócić uwagę na między innymi:

  • Kursy zarządzania sobą i czasem pracy – pozwalające lepiej wyznaczać priorytety i organizować swój czas pracy oraz radzić sobie z natłokiem zadań.
  • Kurs pewności siebie – spotykany też pod nazwą trening pewności siebie, który ma na celu wzmocnić nasze poczucie własnej wartości, a dzięki temu lepiej funkcjonować w otoczeniu.
  • Kurs radzenia sobie ze stresem – pozwalający zrozumieć psychologię stresu i w adekwatny sposób reagować na stresowy pojawiające z otoczenia, zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy.
  • Kurs efektywnej komunikacji interpersonalnej – pozwalający lepiej komunikować się z otoczeniem, nawiązywać relacje i sprawniej współpracować z osobami o różnych i często odmiennych typach charakteru i stylach komunikacji.
  • Kurs wywierania wpływu i perswazji – czyli kurs rozwijający nasze umiejętności przekonywania innych, argumentowania i uczestniczenia w dyskusji, który przydatny jest w każdej dziedzinie życia osobistego i zawodowego.

Nasza lista wartościowych kursów nie wyczerpuje oczywiście katalogu najbardziej opłacalnych kursów i szkoleń. Kursy zawodowe, kursy specjalistyczne, branżowe, biznesowe oraz przydatne kursy z zakresu rozwoju osobistego mogą bez wątpienia pomóc nam w trakcie szukania pracy, jak też w trakcie poszukiwania awansu w obecnym miejscu zatrudnienia. Świat zmienia się tak szybko, że czasami warto również rozważyć przebranżowienie, aby podjąć pracę w sektorze, który dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie oferuje też lepsze możliwości rozwoju zawodowego i finansowego.

Podsumowanie

Jakie kursy warto zrobić w 2023 roku? Kursy które warto zrobić to między innymi programowanie, marketing internetowy, księgowość, logistyka, SEO oraz grafika komputerowa. Są to kursy niemalże gwarantujące pracę. Jakie są najbardziej opłacalne kursy zawodowe? Programista, tester oprogramowania, tatuażysta, logistyk i księgowy to najbardziej opłacalne kursy zawodowe. Jakie są kursy, po których jest praca? Kursy, po których możemy liczyć na zatrudnienie to między innymi: programowanie, grafika komputerowa, testowanie oprogramowania, rekrutacja i selekcja pracowników czy zarządzanie projektami. Jakie są inne kursy przydatne do pracy? W każdej pracy przydają się kursy zarządzania własnym czasem pracy, radzenia sobie ze stresem oraz komunikacji międzyludzkiej.

Jakie kursy warto zrobić?

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego i menedżerskiego. Piszę o efektywnej komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, radzeniu sobie ze stresem, organizacji pracy własnej oraz innych umiejętnościach miękkich. W swoich artykułach zajmuję się również przywództwem i wyzwaniami w pracy menedżerskiej, od budowania zespołów, poprzez motywowanie pracowników, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itp.

Polecane wydarzenia

Szkolenie podstawowe z warsztatami praktycznymi dla kierowników kancelarii tajnych i niejawnych - kurs kierowników kancelarii tajnych

  • już od 2 150 zł
  • od 2 150 zł
Zapisz się

Język angielski dla dzieci

  • już od 50 zł
  • od 50 zł
Zapisz się
SEDNO Training Dorota Bieńkowska

Wypalenie zawodowe: Jak Odzyskać Energię i Pasję w Pracy

  • już od 549 zł
  • od 549 zł
Zapisz się

Szczęśliwa kobieta – w drodze do dobrostanu w życiu prywatnym i zawodowym. Szkolenie stacjonarne lub online.

  • już od 882 zł
  • od 882 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Informatyk na etacie czy może outsourcing IT – co wybrać?
24 kwietnia 2025
Informatyk na etacie czy może outsourcing IT – co wybrać?

Zatrudnienie informatyka na etacie daje wiele możliwości, ale też jest kosztowne i ma swoje ograniczenia. Alternatywą może być outsourcing IT, który również ma swoje zalety i wady. Co przemawia za jednym i drugim — oraz co finalnie lepiej sprawdza s

Czytaj więcej
Przepis na szczęście według Agnieszki Maciąg – sprawdź, jak go wykorzystać!
16 kwietnia 2025
Przepis na szczęście według Agnieszki Maciąg – sprawdź, jak go wykorzystać!

Ceniona pisarka i dziennikarka Agnieszka Maciąg, zabiera nas w swoich książkach w podróż w poszukiwaniu harmonijnego życia, pełnego wewnętrznego spokoju. To nie tylko zbiór porad, ale też zaproszenie do odkrywania osobistych zasobów energii.

Czytaj więcej
Twoja profesjonalna wizytówka w sieci — dlaczego warto zainwestować w projektowanie stron internetowych?
9 kwietnia 2025
Twoja profesjonalna wizytówka w sieci — dlaczego warto zainwestować w projektowanie stron internetowych?

Posiadanie strony internetowej jest dzisiaj pewnego rodzaju standardem bez względu na branżę. Sama strona nie może jednak być standardowa, jeśli chcemy, aby odniosła sukces na wysoko konkurencyjnym rynku.

Czytaj więcej
Jakie studia wybrać w 2025 roku?
7 kwietnia 2025
Jakie studia wybrać w 2025 roku?

Studia z psychologii uchodzą za kierunek nie tylko ciekawy, ale też stwarzający możliwość pomagania innym osobom. Co warto wiedzieć o tym kierunku studiów? Jak wyglądają zajęcia na studiach z psychologii?

Czytaj więcej