O szkoleniu
W związku z implementacją do polskiego prawa dyrektywy unijnej zwanej Dyrektywą ECN+, zmieni się ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Celem ma być zwiększenie skuteczności ochrony konkurencji w krajach członkowskich, m.in. poprzez zwiększenie uprawnień organów kontrolnych. Zmiany dotyczą zarówno samego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jego organizacji, jak i postępowania przed Prezesem UOKiK (np. trybu przeprowadzania przeszukania), a także kar nakładanych przez Prezesa Urzędu.
Cel szkolenia:
Kompleksowe, szczegółowe i praktyczne omówienie zmian, które wejdą w życie w roku 2023 w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, w tym rozszerzenie odpowiedzialności przedsiębiorców za naruszenia prawa konkurencji i wzmocnienie uprawnień organu antymonopolowego, w szczególności w obszarze konsumenckim, przeszukania UOKiK w firmach.
Omówimy: nowe rodzaje kar, odpowiedzialność związków przedsiębiorców oraz grup kapitałowych za naruszenie prawa konkurencji, nowe uprawnienia Prezesa UOKiK w obszarze konsumenckim: zakup kontrolowany, blokowanie stron internetowych, przeszukanie.
Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zmieniających się regulacji prawnych, co pozwoli podjąć odpowiednie kroki w celu przygotowania się do zmian, zwiększy bezpieczeństwo firmy, jej kadry zarządzającej i pracowników oraz zapewni prawne wsparcie w strategicznych i codziennych działaniach biznesowych, w szczególności z udziałem konsumentów.
Uczestnicy dowiedzą się:
- jakie zmiany zostaną wprowadzone w 2022 roku w polskim prawie ochrony konkurencji w wyniku implementacji Dyrektywy ECN+ oraz Rozporządzenia UE CPC (Consumer Protection Cooperation),
- jak zostanie poszerzony katalog kar pieniężnych, które na przedsiębiorców będzie mógł nakładać UOKiK w sprawach antymonopolowych i konsumenckich,
- jakie będą nowe zasady nakładania kar na związki przedsiębiorców a także jakie ryzyka powoduje uczestnictwo w związkach przedsiębiorców oraz jaki jest zakres odpowiedzialności przedsiębiorców wchodzących w skład grupy kapitałowej, za naruszenie prawa konkurencji,
- jakie nowe narzędzia będzie mógł wykorzystać UOKiK w celu ochrony konsumentów, w tym kiedy i na jakich zasadach pracownicy organu będą mogli dokonać zakupu kontrolowanego,
- w jaki sposób Prezes UOKiK będzie mógł ingerować w treść strony internetowej przedsiębiorcy, w tym kiedy będzie mógł ją całkowicie zablokować,
- jakie są prawa i obowiązki przedsiębiorcy w sytuacji przeszukania przez UOKiK w sprawach konsumenckich - szczegółowe i praktyczne omówienie.
Kadra zarządzająca, kierownicy działów sprzedaży, marketingu, zakupów, prawnicy wewnętrzni oraz oficerowie compliance.
Program szkolenia
- Rodzaje kar pieniężnych nakładanych przez Prezesa UOKiK w sprawach antymonopolowych i konsumenckich oraz sposoby odpowiedniego zabezpieczenia dla:
- firm,
- osób zarządzających.
- Nowe obowiązki i rodzaje kar pieniężnych nakładanych przez Prezesa UOKiK w sprawach antymonopolowych i konsumenckich:
- okresowe,
- proceduralne na osoby fizyczne,
- nakładane na związki przedsiębiorców za naruszenie prawa konkurencji.
- Nowa odpowiedzialność przedsiębiorców wywierających decydujący wpływ za naruszenie prawa konkurencji, a dotychczasowa praktyka i orzecznictwo:
- zasady odpowiedzialności,
- sposoby zabezpieczenia.
- Sprawy konsumenckie - zakup kontrolowany a tajemniczy klient – zasady stosowania obu instytucji.
- Sposoby, zasady i skutki ingerencji, w tym blokowania stron internetowych przez UOKiK.
- Przeszukanie UOKiK w siedzibie przedsiębiorcy w sprawach konsumenckich:
- przebieg przeszukania krok po kroku,
- jak odpowiednio się przygotować.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
Ostatnia godzina szkolenia jest przeznaczona na indywidualne konsultacje, odpowiedzi na pytania, wyjaśnianie wątpliwości, pomoc w rozwiązaniu sytuacji z praktyki uczestników szkolenia.
Czas trwania
Prelegenci
Ekspert w dziedzinie prawa ochrony konkurencji, nieuczciwej konkurencji, compliance a także gospodarczych sporów sądowych, w tym spraw karno-gospodarczych.
Wieloletnie doświadczenie zdobył we współpracy z wiodącymi zagranicznymi i polskimi kancelariami prawnymi. Doradza podmiotom polskim i międzynarodowym z różnych sektorów, m.in. FMCG, farmaceutycznego, IT oraz mediów.
Tworzy dla klientów skuteczne programy compliance oraz regularnie prowadzi szkolenia w tym zakresie. Reprezentuje klientów w postępowaniach administracyjnych (wyjaśniających i antymonopolowych) przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przed Komisją Europejską oraz w postępowaniach sądowych przed sądami powszechnymi, Sądem Najwyższym oraz Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek OIRP w Warszawie, członek Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Bierze udział w pracach legislacyjnych w zakresie polskiego prawa ochrony konkurencji.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
W trakcie szkolenia uczestnicy będą korzystać z własnego konta na platformie PUESC. Będzie konieczne zalogowanie się na konto przy wykorzystaniu aktualnego hasła (prosimy, by uczestnicy znali hasło i login umożliwiające zalogowanie się do obu platform). Osoby, które nie posiadają konta na obu platformach, prosimy o ich założenie przed szkoleniem - czas oczekiwania na aktywowanie konta wynosi obecnie do 24 h.
Masz pytania? Napisz do nas
