Zapisz się na kurs barmański online lub stacjonarny!

  • Sprawdź terminy kursów barmańskich online i stacjonarnych
  • Poznaj program kursu barmańskiego oraz jego ceny
  • Wybierz kurs dla siebie i zapisz się przez Internet!
kursy barmańskie

Kursy barmańskie: 3

  • już od 650 zł
650 zł
  • już od 1 220 zł
1 220 zł
  • już od 1 211 zł
1 211 zł
Artykuł

Kurs barmański, czyli jak zostać zawodowym barmanem!

Zastanawiasz się na czym polega praca barmana oraz jakie umiejętności warto posiadać chcąc rozpocząć pracę za barem? Sprawdź nasze kompendium wiedzy obejmujące kursy barmańskie i szkolenia na barmana: poznaj ich ceny, miejsce organizacji i czas trwania.

Kim jest barman?

Barman to osoba odpowiedzialna za przygotowywanie i podawanie alkoholi w barze, restauracji lub innym miejscu sprzedaży napojów alkoholowych. Barmani mogą również przygotowywać koktajle i inne napoje bezalkoholowe, a także doradzać klientom w wyborze odpowiednich trunków. Zatrudnienie znajdują zarówno w restauracjach i barach, ale też w hotelach, na statkach wycieczkowych oraz w branży eventowej. Chociaż do zostania barmanem nie jest wymagane formalne wykształcenie, to coraz częściej przepustką do zawodu jest ukończony kurs barmański lub certyfikowane szkolenie barmańskie, a nawet szkoła barmańska.

Jakie kompetencje powinien posiadać zawodowy barman?

Chcąc być zawodowym barmanem, należy posiadać szereg umiejętności i cech:

  • Znajomość różnych rodzajów alkoholi: barman powinien znać różne rodzaje alkoholi, w tym wina, piwa, koktajle, whiskey i inne. Ważna jest również znajomość dodatków do alkoholi oraz wysokie poczucie smaku.

  • Umiejętność przygotowywania koktajli: barman powinien być w stanie przygotować różne rodzaje koktajli, od klasycznych po nowoczesne i dostosowywać je do preferencji klientów. W dzisiejszych czasach w umiejętności tej liczy się nie tylko smak, ale też wygląd drinków i koktajli.

  • Umiejętność obsługi klienta: barman powinien być przyjazny, komunikatywny i umieć obsługiwać klientów z różnych środowisk. Tolerancja i wysoka kultura osobista oraz znajomość savoir-vivre są absolutnie konieczne w tym zawodzie.

  • Umiejętności sprzedażowe: barman powinien być zdolny do promowania i sprzedawania produktów, zarówno alkoholi, jak i innych produktów oferowanych przez bar. Umiejętność zachęcenia do spróbowania nowości znacznie pomaga w osiąganiu dobrych wyników.

  • Umiejętności kreatywne: barman powinien być kreatywny w przygotowywaniu koktajli i być otwarty na nowe pomysły i trendy. Dotyczą one nie tylko smaku i wyglądu, ale też atrakcyjnego procesu przygotowania drinków.

  • Umiejętności organizacyjne: barman powinien być w stanie zorganizować i zarządzać barem, zarówno pod względem zaopatrzenia, jak i obsługi klientów. Utrzymanie czystości i porządku na stanowisku pracy są równie ważne, gdyż bar jest nie tylko miejscem przygotowania napojów, ale też miejscem spędzania czasu przez klientów.

  • Umiejętności z zakresu rachunkowości: barman powinien być w stanie dokonać prostych obliczeń, takich jak rozliczanie kosztów i przychodów, oraz rozliczanie należności. Dobra pamięć, umiejętność policzenia cen przygotowywanych niestandardowych napojów są wysoko cenione przez klientów i pracodawców.

  • Umiejętności obsługi wyposażenia i urządzeń barowych: barman powinien być w stanie obsługiwać maszyny i urządzenia, takie jak ekspresy do kawy, blender itp.
Jak zostać barmanem? Jak nauczyć się barmaństwa?

Jeśli chcemy zostać barmanem, należy przejść przez kilka kluczowych etapów:

  • Edukacja: nie jest konieczne posiadanie specjalnego wykształcenia, jednakże istnieją szkoły, kursy barmańskie i szkolenia, których zadaniem jest przygotować do wysokiej jakości pracy za barem. Ich celem jest rozwijanie umiejętności praktycznych oraz wiedzy potrzebnej do pracy w tym zawodzie.

  • Doświadczenie: praca jako barista lub pomoc barmana pozwala zdobyć doświadczenie i nauczyć się podstaw obsługi klienta, przygotowywania napojów oraz zarządzania strefą barową. Z czasem pozwala też nauczyć się przygotowywania coraz bardziej złożonych drinków czy koktajli.

  • Certyfikaty: istnieją różne certyfikaty, takie jak Bar Smarts, BarReady oraz Bar Institute, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności i wiedzy niezbędnej do pracy jako barman. Zdobycie takiego certyfikatu wymaga ukończenia kursu barmana lub specjalistycznego szkolenia barmańskiego. Certyfikaty takie poświadczają wysokie kompetencje barmańskie, a najbardziej prestiżowe lokale wymagają ich posiadania, aby móc ubiegać się o zatrudnienie.

  • Praktyka: praktyka jest niezbędna do nauki barmaństwa, dlatego warto poświęcić czas na przygotowywanie różnych koktajli w rozmaitych okolicznościach, aby rozwinąć swoje umiejętności i doskonalić techniki. Co więcej barmaństwo jest branżą ciągle się zmieniającą, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z nowymi trendami i produktami, by móc oferować klientom to, czego chcą.

  • Networking: barmani mają własne stowarzyszenia zawodowe, które organizują konkursy i mistrzostwa skierowane do osób zawodowo pracujących w roli barmana. Będąc członkiem stowarzyszenia branżowego możesz poznać innych profesjonalistów w branży, co może przynieść wiele korzyści w przyszłości, w tym łatwiejszy dostęp do najbardziej prestiżowych miejsc pracy. Udział w wydarzeniach branżowych to również ważne źródło docenienia i satysfakcji w pracy barmana.
Jak wyglądają kursy i szkolenia barmańskie?

Kursy i szkolenia barmańskie różnią się od siebie zakresem i poziomem zaawansowania, ale znaczna część kursów barmańskich obejmuje zagadnienia takie jak:

  • Teoria: kursy obejmują wiedzę teoretyczną na temat różnych rodzajów alkoholi, ich historii, produkcji, degustacji oraz przygotowywania koktajli, w tym towaroznawstwa. Bogactwo rozmaitych alkoholi sprawia, że część teoretyczna wbrew pozorom może zajmować istotną część kursu barmańskiego czy szkolenia. Ważne jest również poznanie stowarzyszeń zawodowych i branżowych dla barmanów i ich roli w rozwoju zawodowym barmana.

  • Praktyka: kursy zazwyczaj obejmują praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy mogą poćwiczyć przygotowywanie różnych koktajli i udoskonalić swoje umiejętności oraz poznać techniki mieszania napojów zimnych i gorących. Zajęcia te obejmują komponowanie najpopularniejszych drinków i koktajli, ale też opracowywanie własnych receptur, uczenie się smaków i zapachów oraz umiejętności ich łączenia.

  • Obsługa klienta: kursy często zawierają elementy dotyczące obsługi klienta, takie jak komunikacja z klientem, rozwiązywanie problemów i upselling. Rozwijanie naturalnej umiejętności tzw. smalltalk, a więc luźnej rozmowy z klientem, której celem jest okazanie mu zainteresowania i wprawienie w dobry nastrój jest niezwykle ceniona przez najbardziej uznanych restauratorów czy hotelarzy.

  • Bezpieczeństwo i higiena: ważnym elementem kursów jest BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, takie jak przestrzeganie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu i utrzymanie czystości. Osoby pracujące przy przygotowywaniu żywności powinny również znać zasady funkcjonowania systemu HACCP, stąd też często przed podjęciem pracy zobowiązane są do ukończenia szkolenia HACCP.

  • Organizacja strefy barowej: w części tej omawiane są zagadnienia takie jak typy barów, zasady organizacji pracy za barem, urządzenia i sprzęt na wyposażeniu baru czy też miary barowe.

  • Egzamin i certyfikacja: wybrane szkolenia barmańskie kończą się uzyskaniem certyfikatów, które potwierdzają posiadany poziom wiedzy i umiejętności. Warto przy tym wybierać szkolenia i kursy barmańskie od uznanych organizatorów, których certyfikaty cieszą się wysoką renomą na rynku, rozpoznawalnością wśród restauratorów i osób prowadzących hotele, bary czy kluby.
Kurs barmana, szkolenie barmana – ceny, miejsca, czas trwania

Jaka jest cena kursu barmańskiego? Nie sposób podać jednej prawidłowej ceny, ale przyjmuje się, że średni koszt szkolenia barmańskiego I stopnia to od 400 do 1 000 zł za kurs od osoby. Cena zależna jest od programu, organizatora, miejsca czy czasu trwania wybranego szkolenia barmańskiego.

Gdzie znaleźć kurs barmana? Kursy barmana i szkolenia barmańskie znajdziemy na górze strony. Organizowane są one przede wszystkim w dużych miastach. Prym wiodą Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, Wrocław, Łódź i Lublin. Co ciekawe, dostępne są również kursy barmańskie online, które koncentrują się na przekazaniu podstawowej wiedzy z zakresu barmaństwa, w tym poznaniu receptur najpopularniejszych napojów przygotowywanych w barze.

Ile trwa szkolenie barmana? Podstawowy kurs czy szkolenie barmańskie I stopnia trwa z reguły 2 dni, jednak z łatwością znajdziemy kursy barmańskie trwające nawet 5 dni i dłużej. Czas trwania kursu zależny jest od tego czy chcemy zapoznać się z podstawami, czy też może zależy nam na kompleksowym przygotowywaniu do pracy w charakterze barmana.

Ile zarabia barman?

Wiele osób zastanawia się jakie są zarobki barmana i na jakie wynagrodzenie podstawowe może liczyć aktualnie barman. Opracowania i raporty płacowe pokazują, że średnie wynagrodzenie barmana (tzw. mediana) w 2022 roku wynosiła 4 900 zł brutto miesięcznie. Oczywiście na zarobki barmana składają się też napiwki, których wysokość zależy od miejsca pracy, stopnia zadowolenia z wykonanej pracy ze strony klientów i innych czynników. Znane są przypadki, gdy napiwki stanowią nawet połowę podstawowego wynagrodzenia barmana.

Wiele osób rozważających szkolenia barmańskie czy kurs barmana zastanawia się czy praca barmana jest ciężka. Jak podkreślają sami barmani jest to praca wymagająca silnego charakteru i odporności na stres, a także niejednokrotnie pracy po kilkanaście godzin dziennie, jak też w godzinach nocnych. Barman powinien posiadać również odpowiednią osobowość, być otwarty i czerpać satysfakcję z możliwości pracy z ludźmi. Barmani podkreślają, że pomimo że jest to praca ciężka, to również często bardzo satysfakcjonująca i przynosząca dużo radości.

Kurs barmański, czyli jak zostać zawodowym barmanem!
Kurs barmański online, kurs barmański Warszawa...

Zostaw swój e-mail, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy kurs barmański na stronie!