Branża budowlana w Polsce należy do tych najbardziej dynamicznych i przyszłościowych – szacuje się bowiem, że inwestycje w najbliższych latach nie powinny znacząco zwalniać tempa, nawet mimo spowolnienia wzrostu gospodarczego. Budownictwo i architektura coraz częściej otwierają się też na najnowsze technologie i inne światowe trendy. Sprawdź charakterystykę i znaczenie sektora oraz jego prognozy na przyszłość.
Budownictwo oraz architektura – charakterystyka i znaczenie branży
Sektor architektoniczno-budowlany należał w ostatnich latach do tych najszybciej się rozwijających. Boom budowlany trwa w Polsce już co najmniej od dekady. Do tej pory co roku powstaje wiele budynków mieszkalnych i komercyjnych, rozwija się również infrastruktura. To z kolei oznacza dużo pracy dla budowlańców i architektów. Mimo niemożliwej do przewidzenia sytuacji gospodarczej w następnych latach szacuje się, że branża budowlana drastycznie nie zwolni. Przewiduje się raczej jej stabilizację i coraz obszerniejsze, stopniowe wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Do tej pory w rodzimej architekturze i budownictwie stawiano bowiem raczej na rozwiązania ekonomiczne, lecz niekoniecznie zgodne z najnowszymi światowymi trendami.Branża budowlana nie jest jednak pozbawiona wyzwań. To przede wszystkim:
- problemy kadrowe – w budownictwie brakuje zarówno wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak i kadry produkcyjnej;
- skomplikowane procedury administracyjne – zawiłości prawne nie ułatwiają realizacji inwestycji i opóźniają przebieg wielu procesów;
- stale rosnące koszty zatrudnienia;
- rosnące koszty materiałów i energii;
- brak środków własnych na inwestycje i rozwój;
- niska dostępność terenów inwestycyjnych;
- brak planów zagospodarowania przestrzennego.
Przyszłość branży budowlanej i architektonicznej
Jak więc wygląda przyszłość? Prognozy w tym zakresie nie są jednoznaczne, szczególnie w obliczu sporego spowolnienia gospodarczego, jednak najczęściej można spotkać się z opinią o wzrastającym znaczeniu nowoczesnej technologii oraz ekologii. W jaki sposób związane z nimi założenia będą wdrażane w życie?Prognozuje się, że w najbliższej przyszłości coraz częściej znaczenie będzie miało podnoszenie efektywności energetycznej budynków. Ten trend można zaobserwować już teraz, m.in. z uwagi na przepisy dotyczące zużycia energii przez nowo budowane obiekty. Prawdopodobnie jednak tendencja pójdzie znacznie dalej – branża zwróci się ku poszukiwaniu nowych materiałów i rozwiązań technologicznych. Optymalizacji powinien podlegać również sam proces budowlany. Bardzo możliwe, że coraz więcej firm będzie zwracać uwagę na redukcję wytwarzanych odpadów i minimalizowanie zużycia energii podczas wszystkich działań prowadzonych w ramach procesu budowlanego.
Ogromny wpływ na branżę może mieć też automatyzacja i cyfryzacja procesów w zakresie używanych narzędzi oraz kwestii administracyjnych – np. obrotu dokumentami. Obserwacja rynku pozwala zauważyć, że w budownictwie nie brakuje obszarów, które wymagają doskonalenia pod względem wydajności. Efektywniejsze budownictwo przyszłości z dużym prawdopodobieństwem będzie dążyło do:
- ograniczenia wykorzystania dokumentów papierowych,
- lepszej analizy danych,
- szerszego zastosowania BIM (Building Information Modeling),
- wykorzystania nowych materiałów,
- ściślejszej współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami działającymi na rynku, zwłaszcza w fazie planowania inwestycji.
Praca i rozwój w budownictwie i architekturze: szkolenia, kursy, konferencje
Pracę w „budowlance” lub architekturze nadal postrzega się jako prestiżową i dochodową. W praktyce zarobki zależą jednak przede wszystkim od stopnia wykwalifikowania i zapotrzebowania na konkretne umiejętności. Podstawą do pracy w tej branży jest oczywiście ukończenie kierunkowych studiów, jednak coraz częściej zdobywana na nich wiedza nie wystarcza, by zachować konkurencyjność na rynku pracy. Od kadry wymaga się również stałego podnoszenia kwalifikacji – szczególnie, że jest ona mocno regulowana przez przepisy prawa (w szczególności ustawy Prawo budowlane, ale również Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawa zamówień publicznych czy Prawa energetycznego). Dlatego szkolenia o tematyce prawnej cieszą się dużą popularnością wśród architektów i budowlańców.Przykładowe tematy szkoleń, kursów i konferencji popularnych w budownictwie i architekturze:
