Arkadiusz Maraski

Branża eCommerce – jakie umiejętności rozwijać, aby znaleźć pracę w eCommerce?

Branża eCommerce to jeden z niewielu „wygranych” okresu pandemii, która przyspieszyła jej i tak bardzo dynamiczny rozwój. Sprawia to, że coraz więcej osób interesuje się pracą w tej dziedzinie. Czy eCommerce jest dla każdego? Co trzeba umieć lub wiedzieć, by zajmować się sprzedażą przez Internet? W jaki sposób się rozwijać, by odnieść sukces w tej branży?

Spis treści:

 1. Branża eCommerce
 2. Branża e-Commerce – dlaczego warto?
 3. Praca w eCommerce – czy to coś dla Ciebie?
 4. Co warto umieć, by pracować w e-Commerce?
Branża eCommerce

Co to jest branża eCommerce? Branża eCommerce to inaczej handel internetowy. W skład branży eCommerce wchodzą sklepy internetowe, a także platformy marketplace, portale aukcyjne, platformy do organizacji przetargów online, serwisy ogłoszeniowe, internetowe kluby zakupowe, porównywarki internetowe, serwisu zakupów grupowych, a także aplikacje do sprzedaży przez telefon itp. W skład branży e-commerce wchodzą wszystkie rodzaje działalności, w których sprzedaż oraz zamówienie towarów i usług odbywa się online, przez Internet. Sama płatność, dostawa towaru bądź realizacja usługi nie muszą, ale mogą odbyć się online. 

Pojęcie e-commerce pochodzi od angielskiego zwrotu "electronic commerce", czyli właśnie handel elektroniczny. Zamiennie stosuje się też nazwy e-handel, e-biznes oraz rozmaite formy zapisu, takie jak eCommerce, e-commerce itp.

Branża e-Commerce – dlaczego warto?

Dynamiczny rozwój branży eCommerce jest niezaprzeczalny. W ostatnich latach branża e-commerce sukcesywnie się powiększa na całym świecie, również w Polsce. W 2004 roku zaledwie 5% Polaków dokonało przynajmniej jednego zakupu w Internecie. W 2019 roku odsetek ten wynosił już ponad 50%. Przez ten czas znacząco zmieniło się również postrzeganie internetowego handlu. Zaczął być uważany za bezpieczny i wygodny. Wiele osób docenia też możliwość łatwego wyszukania najatrakcyjniejszych ofert, a więc realnej oszczędności pieniędzy.

Wraz z nadejściem pandemii branża eCommerce poczyniła ogromny skok rozwojowy. Zgodnie z danymi GUS sprzedaż detaliczna przez Internet wzrosła w marcu i kwietniu 2020 roku o kilkadziesiąt procent względem lutego tego samego roku, a istotny wzrost dynamiki sprzedaży można było zaobserwować w większości gałęzi e-handlu. Nic więc dziwnego, że obecnie da się zauważyć duże zapotrzebowanie na specjalistów eCommerce. Co więcej, nie ma podstaw, by sądzić, że obecna tendencja jest jedynie chwilowa – najprawdopodobniej wielu konsumentów na stałe zmieni sposób robienia zakupów i zostanie stałymi klientami internetowych sklepów czy te sieci handlowych.

Sprawdż kursy i szkolenia eCommerce

Praca w eCommerce – czy to coś dla Ciebie?

Handel internetowy jest zajęciem dość uniwersalnym. W przeciwieństwie do niektórych zawodów nie wymaga specjalnych uprawnień czy wyjątkowo skomplikowanej wiedzy technicznej. Teoretycznie częścią branży eCommerce może się stać każdy, kto ma dostęp do komputera z Internetem i umie się nimi posługiwać. Natomiast nie każdy sprawdzi się w tej dziedzinie. Najlepsi specjaliści eCommerce nie tylko niezwykle sprawnie poruszają się w internecie, ale również cechują się znajomością marketingu czy konkretnych systemów komputerowych. Pracownikowi tej branży z pewnością przydadzą się predyspozycje takie jak:

 • komunikatywność,
 • zdolność do rozwiązywania konfliktów,
 • umiejętność pracy pod presją,
 • zdolności analityczne,
 • chęć do ciągłego uzupełniania swojej wiedzy i poszerzania horyzontów,
 • zainteresowania związane z informatyką, nowymi technologiami, marketingiem internetowym, obsługą klienta, rozwojem produktów cyfrowych itp.
Co warto umieć, by pracować w e-Commerce?

Predyspozycje to oczywiście zaledwie początek. Nie ma możliwości, by zostać specjalistą eCommerce bez pewnych konkretnych umiejętności. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko w dowolnej firmie zajmującej się handlem internetowym, warto przede wszystkim:

 • zaznajomić się z obszarem eCommerce – znać rynek i trendy, mieć doświadczenie w sprzedaży internetowej;
 • znać najważniejsze platformy handlowe typu marketplace – np. Allegro, Amazon, OLX i inne;
 • znać główne niezależne platformy sprzedażowe takie jak Woocomerce, Prestashop, Magento i inne – jeśli sklep pracuje w oparciu o jedną z nich, będzie konieczna jej gruntowna znajomość;
 • umieć posługiwać się narzędziami analitycznymi dla eCommerce, np. Google Analytics itp.;
 • znać pakiet Office, a szczególności obsługę arkuszy kalkulacyjnych Excel;
 • znać przynajmniej w podstawowym stopniu HTML, zasady budowania i działania stron internetowych;
 • mieć doświadczenie z systemami CMS, chociażby z Wordpress;
 • mieć podstawowe umiejętności związane z tworzeniem czy obróbką grafiki, a także rozumieć zasady copywritingu i webwritingu;
 • orientować się w zagadnieniach związanych z SEO i SEM, w tym rozumieć zasady działania programów reklamowych takich jak Google Ads, Facebook Ads itp.;
 • znać się na marketingu internetowym i umieć korzystać z najpopularniejszych narzędzi pozwalających oceniać ruch na stronie internetowej, ścieżki konwersji, a także szacować wielkość rynku;
 • mieć doświadczenie w pracy z systemami i strategiami CRM (Customer Relationship Management);
 • znać przynajmniej podstawowe zagadnienia z obszaru UX i CX, jak również umieć współpracować bądź prowadzić warsztaty Design Thinking itp.;
 • znać sposoby mierzenia i kontroli satysfakcji klientów;
 • wiedzieć jak wygląda proces tworzenia produktów cyfrowych oraz posiadać umiejętność zarządzania projektami zgodnie z nowoczesnymi metodykami Agile;
 • znać język angielski (a najlepiej również inne języki obce).

Jak widać, jest tego całkiem dużo. To dlatego, że w konkurencyjnej branży wcale nie tak łatwo odnieść sukces. Oczywiście zaczynając pracę w eCommerce, nie trzeba się wykazywać wszystkimi z powyższych umiejętności, natomiast każda z nich na pewno będzie dużym atutem. Jak je rozwijać? Możesz samodzielnie ćwiczyć, czytać, interesować się nowinkami z branży. Kompleksowe przeszkolenie zapewnią Ci zaś kursy skierowane do obecnych i potencjalnych pracowników branży eCommerce. Programów tego typu jest naprawdę dużo i dotyczą w zasadzie wszystkich aspektów działalności w handlu internetowym. Może to być świetna inwestycja, która pomoże Ci zdobyć pracę w perspektywicznej branży.

Arkadiusz Maraski

Arkadiusz Maraski

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w obszarach marketingu, reklamy i promocji, sprzedaży, obsługi klienta i e-commerce. Piszę na tematy związane z negocjacjami, technikami sprzedaży, marketingiem internetowym (SEM, SEO, Social Media, CRM), CX i UX. Obszary mojej specjalizacji wynikają zarówno z mojego zainteresowania trendami w tych silnie zmieniających się branżach, jak umiejętnością łączenia kreatywności z analizą danych, które są szczególnie ważne w nowoczesnym marketingu i sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Akademia Marketingu ATRIUM

Content marketing i SEO copywriting

 • już od 1 503 zł
 • od 1 503 zł
Zapisz się

SEO e-commerce. Pozycjonowanie sklepu internetowego. Szkolenie dla managerów i specjalistów e-commerce

 • już od 550 zł
 • od 550 zł
Zapisz się
KM Studio

Pozycjonowanie stron www / SEO

 • już od 1 300 zł
 • od 1 300 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Cechy nauczania języka angielskiego w szkole Novakid
19 czerwca 2024
Cechy nauczania języka angielskiego w szkole Novakid

Nauka języka angielskiego może być nie tylko skuteczna, ale też ciekawa i przyjemna. Warto jednak wybrać szkołę języka angielskiego, która przykłada szczególną uwagę do metodologii nauczania.

Czytaj więcej
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?
4 czerwca 2024
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?

Zakup followersów na Instagramie to coraz popularniejsza strategia wśród osób pragnących szybko zwiększyć swoją widoczność na tej platformie. Czy warto to robić?

Czytaj więcej
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?
4 czerwca 2024
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?

Relacje interpersonalne odgrywają ogromną rolę w życiu prywatnym i w biznesie. Studia Psychologia w biznesie pozwalają zbudować kompetencje niezbędne do skutecznego zarządzania.

Czytaj więcej
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej