Windykacja (z łaciny vindicatio) to zgodnie z pierwotną definicją dochodzenie roszczeń, obrona konieczna, a nawet zemsta. Jest to też instytucja prawna rei vindicatio, której sensem jest dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. W dzisiejszych czasach jako windykację nazywamy dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub do zapłaty oraz całokształt działań podejmowanych w tym obszarze. Składa się na nie szereg czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które prowadzą do wykonania przez dłużnika zobowiązania wobec wierzyciela. Szkolenia z windykacji pomagają firmom zbudować efektywny proces monitorowania płatności oraz dochodzenia należności.
Spis treści:
- Windykacja
- Windykacja należności w firmie
- Szkolenie z windykacji, szkolenie windykacja
- Program szkolenia z windykacji
Windykacja
Co to jest windykacja? Windykacja to proces dochodzenia należności za pomocą środków określonych w przepisach prawa. Windykacja jest w pełni legalna i dopuszcza wszelkie działania niełamiące obowiązującego stanu prawnego. Wyróżniamy wiele rodzajów windykacji i postępowań windykacyjnych, m.in.:
- windykacja sądowa, czyli dochodzenie zapłaty należności na drodze postępowania sądowego, prowadząca z reguły do uzyskania wyroku sądowego bądź nakazu zapłaty, które po uzyskaniu klauzuli wykonalności są podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej,
- windykacja pozasądowa (windykacja polubowna) polegająca na działaniach takich jak wezwanie do zapłaty czy upomnienie.
W praktyce rynkowej doszło również do wyróżnienia pojęć takich jak:
- windykacja twarda – de facto zbliżona pod względem podejmowanych działań do windykacji sądowej, zakłada występowanie na drogę prawną w procesie dochodzenia roszczeń,
- windykacja miękka – obejmująca szereg działań niejako zachęcających dłużnika do uregulowania zobowiązań oraz przypominających o płatności, np. poprzez monity, informacje o współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami windykacyjnymi itp.
Windykacja należności w firmie
Większość dużych podmiotów, w tym przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą posiada wyspecjalizowane działy zajmujące się ściąganiem należności z reguły stanowiące część działów finansowych. Osobą w firmie odpowiedzialną za funkcjonowanie działów windykacji jest z reguły dyrektor finansowy, również ze względu na jego odpowiedzialność za cash flow. Pomimo tego rozwinął się szeroki rynek podmiotów zewnętrznych, które dostarczają rozmaite usługi z zakresu windykacji i wywiadu gospodarczego, np.:
- biura informacji kredytowej,
- kancelarie prawne,
- biura detektywistyczne,
- firmy windykacyjne,
- giełdy wierzytelności itp.
Windykacja może być prowadzona w oparciu o bardzo różnorodny zestaw działań, przykładowo w przypadku windykacji miękkiej/polubownej stosuje się działania zdalne (telefony, wysyłka sms-ów z przypomnieniami o płatności, listy wzywające do zapłaty…) oraz bezpośrednie (mediacja, spotkania z dłużnikiem). Również w windykacji twardej możemy wyróżnić różne działania i etapy działań, poczynając na uzyskaniu tytułu egzekucyjnego (pozew sądowy, nakaz zapłaty, klauzula wykonalności) poprzez windykację komorniczą (przekazanie długu do egzekucji, poszukiwanie majątku), aż po windykację karną (jeśli doszło do uniemożliwienia egzekucji w wyniku działań o charakterze kryminalnym/karnym).
Szkolenie z windykacji, szkolenie windykacja
Na rynku podmiotów wspierających wierzycieli występują również firmy szkoleniowe dostarczające wiedzę dotyczącą prowadzenia procesów windykacyjnych. Wiedza ta może być szczególnie cenna na etapie windykacji miękkiej oraz organizacji działań przedsiębiorstwa w taki sposób, aby zapewnić możliwie sprawne przyjmowanie płatności od klientów oraz ich rozliczanie i ewentualne kierowanie na drogę windykacji (controlling płatności, controlling finansowy). Każda firma, która boryka się problemem płatności powinna prześledzić cały proces sprzedaży, aby móc sprawnie przeciwdziałać zjawisku nie regulowania należności przez klientów i kontrahentów. Warto zacząć od wdrożenia sprawnego systemu kontroli płatności, który pozwoli zrozumieć skalę problemu oraz wychwycić najczęstsze miejsca jego powstawania. Tego typu analiza finansowa pozwala zgomadzić wiedzę niezbędną, aby przedsiębiorstwo mogło przystąpić do prac nad optymalizacją systemu płatności i windykacji należności.
Zasady organizacji procesu windykacji w przedsiębiorstwie, windykacji miękkiej, w tym tele-windykacji, podstaw windykacji dla księgowych, jak też windykacji twardej od zapoznania z podstawowymi procedurami i narzędziami prawnymi, poprzez postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające, a nawet windykację międzynarodową omawiane są w trakcie szkolenia windykacja oraz kursów z windykacji należności.
Nasza analiza pokazuje, że przeciętne szkolenie z windykacji trwa 2 dni robocze i obejmuje około 14 godzin zajęć merytorycznych. Koszt kursu windykacja oscyluje od 400 do 1 200 zł za dzień kursu, szkolenia bądź warsztatów. Oferta szkoleń oraz kursów dotyczących windykacji należności i organizowania procesów windykacyjnych w przedsiębiorstwie najszersza jest w dużych miastach, prym wiodą przede wszystkim: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin i Rzeszów. Dynamicznie rozwijają się również szkolenia windykacja online, zarówno te prowadzone na żywo, jak i multimedialne kursy z podstaw windykacji online, w których to uczestnik decyduje o godzinie i czasie trwania zajęć. Coraz częściej dostępne są też kursy specjalista ds. windykacji czy kurs specjalista ds. należności.
Program szkolenia z windykacji
W zależności od dokładniego tematu szkolenia czy kursu poświęconego windykowaniu należności, a także organizatora i czasu trwania szkolenia jego program może się znacząco różnić. W kalendarzu szkoleń z windykacji dostępnym na górze strony istnieje możliwość zapoznania się ze szczegółowym programem szkoleń windykacyjnych. Najczęściej pojawiające się zagadnienia w trakcie kursów windykacyjnych to między innymi:
- zobowiązania umowne i skutki ich niewykonania
- typologia dłużników i przyczyny niepłacenia
- podstawowe regulacje prawne w windykacji: odsetki ustawowe i maksymalne, terminy zapłaty w transakcjach handlowych, przedawnienie roszczeń, uznanie długu, potrącenie zobowiązań
- zabezpieczenie należności: zabezpieczenia osobowe i rzeczowe, weksel in blanco i poręcznie wekslowe, poręczenie cywilne, dobrowolne poddanie się egzekucji, kaucja, gwarancja bankowa, zastaw i zastaw rejestrowy, hipoteka
- windykacja na drodze procedur cywilnych: wezwanie do zapłaty, negocjacje z dłużnikiem uznanie długu, wpis do BIK, postępowanie nakazowe i upominawcze...
- upadłość i restrukturyzacja dłużnika: pojęcia prawne, upadłość a egzekucja i postępowanie sądowe, upadłość a zabezpieczenia, zgłoszenie wierzytelności, wierzyciel w postępowaniu restrukturyzacyjnym
- prawo karne a windykacja: przestępstwa na szkodę wierzycieli, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
- proces negocjacji windykacyjnych i typy negocjacji
- zasady prowadzenia rozmowy z dłużnikiem i struktura rozmowy
- komunikacja z dłużnikiem: telefonicznie, mailowo, osobiście, listownie, sms
- psychologia windykacji
- diagnozowanie gier i wymówek dłużnika wraz z typologią odpowiedzi na wymówki
- presja i sankcje w rozmowie z dłużnikiem
- asertywność w windykacji
- zawieranie ugody i egzekwowanie ustaleń