Sebastian Nowak

Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?

Zastanawiasz się jaki kurs dla kobiet bądź szkolenia dla kobiet warto zrobić, aby móc liczyć na zatrudnienie? Jakie kursy zawodowe dla kobiet cieszą się popularnością w 2022 roku? Sprawdź nasz przegląd najbardziej wartościowych i opłacalnych kursów i szkoleń dla kobiet.

Spis treści:

 1. Kursy dla kobiet
 2. Jakie kursy warto zrobić kobiecie 2022?
 3. Kursy zawodowe dla kobiet
 4. Szkolenia dla kobiet
 5. Jakie kursy warto wybrać kobiecie?
Kursy dla kobiet

Jakie są polecane kursy dla kobiet? Warto pamiętać, że dzisiaj kobiety mogą pracować w każdym zawodzie. Na liście kursów dla kobiet mogą więc znajdować się również kursy, które do niedawna postrzegane były jako typowo męskie. Wciąż jednak kobiety decydują się na inne zawody czy zajęcia niż mężczyźni, dlatego w naszym artykule przedstawiamy listę popularnych kursów wybieranych przez kobiety.

Cechą charakterystyczną naszej listy jest fakt, że zawiera ona kursy, po których jest stosunkowo łatwo o pracę i dobre wynagrodzenie. Dlatego tam gdzie jest to możliwe podajemy również średnie zarobki oferowane w danym zawodzie. Istotne jest, aby wybierać zawody przyszłości dla kobiet i dziewczyn, chociaż opłacalność danego zawodu nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Chociaż najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet w Polsce są dobrze znane, to nie każda Pani się w nich odnajdzie. Wybierając więc zawód, kurs czy szkolenie warto kierować się również własnymi zainteresowaniami, predyspozycjami, a nie tylko pozycją na liście zawierającej najbardziej opłacalne zawody dla kobiet.

Wszystkie kursy dla kobiet omawiane w naszym artykule wzbogacamy linkiem do strony, na której można znaleźć szczegółowe informacje o kursie lub szkoleniu, ich cenach oraz zarejestrować się na zajęcia poprzez bezpłatne internetowe formularze zgłoszeniowe.

Jakie kursy warto zrobić kobiecie 2022?

Kursy zawodowe dla kobiet – w sekcji tej omawiamy jaki kurs zawodowy warto zrobić kobiecie w 2022 roku. W dalszej części artykułu przedstawiamy również szkolenia dla kobiet, które są na topie w 2022 roku! Kursy zawodowe dla kobiet wymagają większego nakładu pracy i czasu – ich ukończenie możliwe jest po kursie trwającym od kilku dni do czasami nawet kilku miesięcy. Szkolenia dla kobiet trwają natomiast z reguły kilka dni, a ich celem jest zapoznanie uczestniczek z najważniejszymi pojęciami i wyposażenie w kluczowe na danym stanowisku czy w danym obszarze umiejętności.

Kursy zawodowe dla kobiet
 • Kurs księgowości - listę popularnych kursów dla kobiet otwiera kurs księgowości, który od lat przyciąga rzeszę Pań zainteresowanych podjęciem pracy w dziale księgowości. Wysokie zapotrzebowanie na samodzielne księgowe związane jest z licznymi zmianami w podatkach. W zawodzie tym wymagana jest sumienność, dokładność, chęć rozwoju i poznawania zmian w prawie. Osoby po kursie księgowości mogą liczyć na zatrudnienie i całkiem atrakcyjne zarobki. Nawet początkująca księgowa może liczyć na średnie zarobki w okolicach 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie, samodzielny księgowy to wynagrodzenie miesięczne w wysokości około 7 tysięcy złotych brutto, a główny księgowy może liczyć na pensję w wysokości od 8 do nawet 15 tysięcy złotych brutto. Aż 85% osób zatrudnionych w księgowości to kobiety.
 • Kurs Scrum Master – do niedawna w zawodach informatycznych spotykało się głównie mężczyzn. Dzisiaj jest to jednak branża otwarta dla każdego i wiele Pań decyduje się wejść do świata IT. Kobiety podejmują pracę w charakterze programistów, testerów, project managerów, jak też jako Scrum Master. Kim jest Scum Master? Jest to osoba odpowiedzialna za prawidłowy postęp prac nad projektami informatycznymi realizowanymi zgodnie z metodologią Scrum. Scrum Master dba o dobrą współpracę w zespole, odpowiedzialny jest za rozwiązywanie i łagodzenie konfliktów, udzielanie wsparcia członkom zespołu, zajmuje się tłumaczeniem jak powinien przebiegać projekt oraz jakie są role poszczególnych członków zespołu. Na stanowisku tym wymagana jest empatia, umiejętność słuchania i rozmawiania, chęć współpracy oraz pomagania innym. Są to więc cechy w sposób naturalny predysponujące kobiety do pracy w tym zawodzi i statystyki pokazują, że ponad połowa Scrum Masterów w polskich firmach to panie. Wynagrodzenie średnia na stanowisku Scrum Master wynosi 11 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jednocześnie rynek pracy zgłasza bardzo duże zapotrzebowanie na Scrum Masterów, więc nie trudno jest o pracę w tym zawodzie.
 • Kurs tatuażu – nie każda osoba chce pracować w biurze i ma ku temu predyspozycje. Panie z artystyczną duszą, zainteresowane pracą kreatywną, w bliskim kontakcie z ludźmi powinny zainteresować się kursem tatuażu. Popularność tatuowania w Polsce bardzo szybko rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na wykwalifikowanych tatuatorów i tatuatorki. Wynagrodzenia w zawodzie zaczynają się od 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie, ale osoby o uznanej renomie i wypracowanej popularności mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
 • Kurs kadry-płace – podobnie jak w przypadku księgowości, praca w kadrach i płacach cieszy się niesłabnącą popularnością. Blisko 80% pracowników zatrudnionych w działach wynagrodzeń to panie. Już krótki kurs kadrowo-płacowy pozwala rozpocząć pracę w zawodzie i zdobywać pierwsze doświadczenia. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr i płac jest spore, a ostatnio wzrosło z powodu licznych zmian w prawie określanych jako tzw. Polski Ład. Co ważne, zatrudnienie na stanowisku specjalista ds. kadr i płac znajdziemy niemalże w każdym zakątku kraju. Wynagrodzenia w zawodzie zaczynają się od 3 tys. złotych brutto miesięcznie w przypadku początkujących pracowników do nawet 10 tys. złotych brutto w przypadku menedżerów ds. kadr i płac.
 • Kurs grafiki komputerowej – coraz więcej kobiet decyduje się na kurs grafiki, zwłaszcza jeśli mamy duszę artysty i dobre poczucie estetyki. Nauczenie się obsługi programów graficznych nie nastręcza dużych trudności i już po kilkudniowym kursie grafiki komputerowej możemy zacząć przygotowywać pierwsze, proste materiały graficzne. Popularność zawodu grafik komputerowy wśród kobiet stale rośnie – dzisiaj już blisko 30% osób zatrudnionych w zawodzie to dziewczyny. Wynagrodzenie? Od 3 tysięcy złotych brutto do nawet 9 000 zł brutto w przypadku dużego doświadczenia i zmysłu estetycznego.
 • Kursy kosmetologiczne – kosmetyczka to typowo kobiecy zawód, którego zdobycie możliwe jest poprzez ukończenie kursu kosmetologii I stopnia. Oczywiście kurs na kosmetyczkę to tylko pierwszy stopień do zostania profesjonalną kosmetyczką. Wraz z doświadczeniem oraz chęcią rozwoju w zawodzie na kosmetyczki czeka cały szereg kursów zawodowych niezbędnych do odniesienia sukcesu w tym zawodzie. Wykwalifikowana kosmetyczka może liczyć na dobre wynagrodzenie uzależnione od znajomości poszczególnych technik oraz posiadanych uprawnień. Statystyki pokazują, że kosmetolog zarabia średnio 3 500 zł brutto, ale wynagrodzenie jest zmienne i zależne również od liczby wykonywanych zabiegów.
 • Kurs groomerski - zawód groomera, czyli fryzjera psów i innych zwierząt domowych zyskuje na popularności. Również zarobi w tym zawodzie cechują się wysoką atrakcyjnością i stale rosną, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na otworzenie własnego salonu groomerskiego. Nic dziwnego, że panie corac chętniej wybierają ten zawód, zwłaszcza że wrodzona cierpliwość i troska predysponują panie do pracy w tym zawodzie.
Szkolenia dla kobiet

Żeby znaleźć dobrze płatną pracę nie zawsze trzeba uczestniczyć w kursach. Do podjęcia zatrudnienia na niektórych stanowiskach wystarczą dobre szkolenia. Jakie szkolenia dla kobiet cieszą się popularnością i pomagają w uzyskaniu pracy?

 • Szkolenie sekretarka, asystentka – sekretarka lub asystentka to osoba zatrudniona w biurze, zajmująca się wykonywaniem bardzo szeroko pojętych zadań administracyjnych, najczęściej związanych z pracą przełożonego – np. prezesa, dyrektora, zarządu czy kierownika działu. Zakres wykonywanych zadań jest zależny od specyfiki funkcjonowania organizacji, jednakże samo stanowisko istnieje w większości dużych firm na rynku. Do podjęcia pracy w charakterze sekretarki czy asystentki niezbędne jest profesjonalne szkolenie dla sekretarek. Przeciętne wynagrodzenie sekretarki w 2022 roku wynosi 4 000 zł brutto.
 • Szkolenia copywriting – praca copywriterki polega na opracowywaniu treści reklamowych bądź informacyjnych na potrzeby marketingu, stron internetowych, magazynów, newsletterów itp. Jest to praca możliwa do wykonywania całkowicie zdalnie, w tym na własny rachunek dzięki istnieniu dużej liczby giełd, na których copywriterzy mogą oferować swoje usługi. Już 2-dniowe szkolenie z copywritingu może osobie sprawnie posługującej się piórem oraz potrafiącej prowadzić reasearch pomóc w przygotowaniu się do podjęcia pracy w zawodzie. Ze względu na rozwój firm działających w Internecie, w tym sklepów internetowych, zapotrzebowanie na usługi copywriterskie jest bardzo duże. Dobry copywriter pracując z domu może liczyć nawet na 5 000 zł miesięcznego wynagrodzenia.
 • Szkolenia rekrutacja pracowników – bardzo niskie bezrobocie powoduje, że firmy prześcigają się w metodach rekrutacji i selekcji pracowników. Procesem tym w firmach oraz agencjach pracy zajmują się specjaliści ds. rekrutacji i selekcji od których wymagana jest wiedza z zakresu technik i metod rekrutacji. Wiedzę tą oraz praktyczne umiejętności można zdobyć na szkoleniu z rekrutacji pracowników. Specjalista ds. rekrutacji może liczyć na zarobki od 4 000 zł brutto miesięcznie do nawet 12 000 zł brutto w przypadku specjalistów zajmujących się rekrutowaniem pracowników do IT oraz na stanowiska menedżerskie.
 • Szkolenia social media – kobiety coraz częściej decydują się na podjęcie pracy również w marketingu, zwłaszcza w tych jego częściach, które wymagają dobrego rozumienia użytkowników. Nic dziwnego, że kobiety stanowią dzisiaj blisko połowę specjalistów ds. social media. Średnie zarobki na tym stanowisku sięgają 5 tys. złotych brutto miesięcznie, a pensja najlepszych specjalistów w branży przekracza nawet 10 tys. złotych brutto.
 • Szkolenie train the trainer – kobiety ze względu na swoje naturalne predyspozycje bardzo często podejmują się pracy w charakterze trenera biznesu, trenera wewnętrznego itp. Do pracy w zawodzie przygotowują szkolenia train the trainer, które są niezbędne do nabycia wiedzy i umiejętności z zakresu prowadzenia szkoleń. Doświadczony trener biznesu może liczyć na zarobki od 5 tys. złotych brutto w przypadku zatrudnienia w mniejszych firmach do nawet 12 000 zł brutto w międzynarodowych korporacjach. Zawód trenera pozwala też dorabiać poprzez podejmowanie się roli prelegenta i trenera na różnych szkoleniach, warsztatach i konferencjach.
Jakie kursy warto wybrać kobiecie?

To oczywiście tylko wybrane kursy i szkolenia dla kobiet z listy obejmującej najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn i kobiet. Wszystkie wymienione zawody można z powodzeniem traktować jako zawody przyszłości dla kobiet – przewiduje się, że w najbliższych latach będą się one cieszyły stałą popularnością i dobrymi możliwościami rozwoju zawodowego. Czym kierować się wybierając kurs dla kobiety? Warto sprawdzać czy kurs przygotowuje do pracy w zawodzie, na których jest zapotrzebowanie na rynku pracy, ale nie powinno to być jedyne kryterium wyboru kursu. Praca w zawodzie, który jest niezgodny z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami nie będzie sprawiała nam przyjemności. Może okazać się, że jest tak męcząca, że trudno będzie nam osiągnąć wysoki poziom wykonywania obowiązków. Dlatego zanim wybierzemy kurs dla kobiety warto zainwestować trochę czasu w poznanie siebie. W zastanowienie się jaka praca będzie sprawiała nam przyjemność: w biurze, a może w salonie kosmetycznym bądź studio tatuażu? Z ludźmi, a może przed ekranem komputera? Warto zrobić kursy, które będą pozwalały podjąć pracę dobrze płatną, ale i sprawiającą satysfakcję.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w tematyce zarządzania i rozwoju z naciskiem na obszary Learning & Development (L&D) oraz lifelong learning. Posiadam bogate doświadczenie w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych, które inspirują do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Wspieram czytelników w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu się w pracy i osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym. Poszukuję najnowszych trendów i narzędzi z obszaru zarządzania, by dostarczać wiedzę i inspirację.

Polecane wydarzenia

Silna kobieta w życiu zawodowym - wzmocnij swoją pewność siebie, asertywność. Kreuj wizerunek profesjonalistki. Szkolenie stacjonarne lub online.

 • już od 785 zł
 • od 785 zł
Zapisz się
J.G.Training

Raportowanie do KOBIZE i opłaty za korzystanie ze środowiska

 • już od 1 790 zł
 • od 1 790 zł
Zapisz się
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji

Podstawy raportowania KOBiZE oraz opłaty za korzystanie ze środowiska - praktyczne warsztaty

 • już od 690 zł
 • od 690 zł
Zapisz się
Międzynarodowy Instytut Szkoleń Specjalistycznych IIST

Specjalista ds. gospodarki odpadami i ochrony środowiska - 3-dniowe warsztaty szkoleniowe z uwzględnieniem raportowania do BDO i KOBiZE.

 • już od 1 833 zł
 • od 1 833 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?
4 czerwca 2024
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?

Zakup followersów na Instagramie to coraz popularniejsza strategia wśród osób pragnących szybko zwiększyć swoją widoczność na tej platformie. Czy warto to robić?

Czytaj więcej
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?
4 czerwca 2024
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?

Relacje interpersonalne odgrywają ogromną rolę w życiu prywatnym i w biznesie. Studia Psychologia w biznesie pozwalają zbudować kompetencje niezbędne do skutecznego zarządzania.

Czytaj więcej
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej