Znajdź szkolenia zarządzanie szkoleniami oraz ewaluacja szkoleń!

 • Poznaj ofertę szkoleń i kursów z zarządzania szkoleniami i ewaluacji szkoleń
 • Sprawdź program, informacje o prelegentach i warunkach uczestnictwa
 • Zgłoś swój udział wypełniając formularz rejestracji online
szkolenia zarządzanie szkoleniami

Szkolenia zarządzanie szkoleniami: 21

 • już od 990 zł
990 zł
 • już od 2 490 zł
2 490 zł
 • już od 785 zł
785 zł
 • już od 1 890 zł
1 890 zł
 • już od 2 290 zł
2 290 zł
 • już od 2 850 zł
2 850 zł
 • już od 890 zł
890 zł
 • już od 785 zł
785 zł
 • już od 1 690 zł
1 690 zł
 • już od 2 700 zł
2 700 zł
 • już od 2 750 zł
2 750 zł
 • już od 367 zł
367 zł
 • już od 366 zł
366 zł
 • już od 366 zł
366 zł
 • już od 1 990 zł
1 990 zł
Artykuł

Zarządzanie szkoleniami i ewaluacja szkoleń.

Firma, która się nie rozwija, naraża się na ogromne ryzyko. Konkurencja nie śpi, a aby z nią wygrać, trzeba zyskać jak największą przewagę. Pomoże ją zdobyć zbudowanie kompetentnego zespołu pracowników – takich, którzy dysponują aktualną wiedzą oraz szerokim zakresem kompetencji. W ociągnięciu tego celu może pomóc przemyślana polityka szkoleniowa oraz sprawne zarządzanie szkoleniami. Dowiedz się czym jest polityka szkoleniowa, na czym polega zarządzanie szkoleniami i ewaluacja szkoleń?

Spis treści:

 1. Polityka szkoleniowa
 2. Zarządzanie szkoleniami
 3. Polityka szkoleniowa: od czego zacząć jej tworzenie?
 4. Ewaluacja szkoleń
 5. Kursy: zarządzanie szkoleniami, polityka szkoleniowa, ewaluacja szkoleń
Polityka szkoleniowa

Co to jest polityka szkoleniowa? Wysyłanie pracowników na szkolenia nie jest niczym nowym – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne wykłady czy warsztaty są częścią „krajobrazu biznesowego” od wielu dekad. Trzeba jednak pamiętać, że edukacja zespołu firmy ma przynieść nie tylko krótkoterminowe, a długofalowe zyski, jak też wspierać strategizny rozwój organizacji. Ma zatem służyć nie tylko jednorazowemu przekazaniu informacji, np. na temat nowych produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo, a stopniowemu poszerzaniu i utrwalaniu niezbędnych umiejętności oraz wiedzy, które są niezbędne do odniesienia sukcesu na rynku. Właśnie dlatego tak ważna jest spójna, przemyślana i rozsądna polityka szkoleniowa. W skrócie polityka szkoleniowa to usystematyzowany plan, według którego są prowadzone szkolenia w długiej perspektywie czasowej, tak aby wspierały osiąganie celów organizacji.

Dowiedz się więcej czym jest polityka szkoleniowa?

Zarządzanie szkoleniami

Co to jest zarządzanie szkoleniami? Umiejętne zarządzanie szkoleniami to jedno z kluczowych narzędzi dla rozwoju firmy i wzmocnienia stabilności jej działania. Dlaczego? Ponieważ dobra polityka szkoleniowa i zarządzanie szkoleniami przekładają się na między innymi jasne wytyczenie ścieżek rozwoju zawodowego pracowników. Szkolony pracownik otrzymuje jasną informację o tym, w jakim kierunku może się potoczyć jego kariera w danym miejscu pracy, a co za tym idzie – uzyskuje określone cele do osiągnięcia. To przekłada się na wyższą motywację do działania. Zarządzanie szkoleniami pomaga również osiągnąć efektywny wzrost zasobów wiedzy w organizacji. Dobrze przemyślana inwestycja w szkolenia oznacza równomierny rozwój i sprawne zarządzanie zespołem, a w efekcie stopniowe zwiększanie jego potencjału, produktywności i efektywności realizacji zadań. Polityka szkoleniowa i zarządzanie szkoleniami to również wzmocnienie employer branding. Regularne, sensownie rozplanowane szkolenia budują większe zaufanie do pracodawcy i poprawiają opinię o nim wśród zespołu. Warto pamiętać, że działania z obszaru wewnętrznego PR-u przekładają się na wzrost potencjału pozyskania nowych, wartościowych pracowników – pojawią się, zachęceni informacjami o dobrych warunkach zatrudnienia. Przemyślana polityka szkoleniowa i zarządzanie szkoleniami to również dosonała metoda na optymalizację kosztów szkoleń. Rozsądny plan działania oznacza, że firma nie wydaje środków na przypadkowe warsztaty i wykłady, a inwestuje je tak, aby zaspokoić realne potrzeby organizacji.

Polityka szkoleniowa: od czego zacząć jej tworzenie?

Skoro zarządzanie szkoleniami do działanie realizowane w długofalowej perspektywie, zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace, trzeba się dobrze przygotować. Rozsądna polityka szkoleniowa nie powstanie w jeden dzień. Jej podstawa to dogłębne zbadanie potrzeb szkoleniowych organizacji i wytyczenie celów prowadzonych działań. Jak zatem przejść od teorii do praktyki?

 1. Wykonaj analizę SWOT, aby określić pozycję swojej firmy na rynku. Przyjrzyj się dobrze przede wszystkim zagrożeniom i słabym stronom. Szkolenia pomogą je zniwelować.
 2. Określ kierunek rozwoju swojej organizacji w perspektywie kolejnego roku, dwóch lat, a także 5 i 10 lat. Zastanów się, gdzie chcesz dotrzeć i jakie zasoby są ku temu potrzebne.
 3. Wspólnie z zespołem menadżerskim wstępnie określ potrzeby szkoleniowe, jakie ma obecnie organizacja.
 4. Zapytaj o zdanie pracowników – np. wykorzystując ankiety.
 5. Przygotuj dość precyzyjnie zarysowane ścieżki kariery zawodowej pracowników na poszczególnych stanowiskach. Wskaż, jakie umiejętności będą im potrzebne, aby zdobywali kolejne szczeble na drabinie awansu.
 6. Przełóż uzyskane w ten sposób informacje na język szkoleń – określ precyzyjnie, jakie warsztaty, wykłady i zajęcia powinien przejść pracownik, aby rozwinął się w pożądanym kierunku.

Pamiętaj, nowoczesna polityka szkoleniowa opiera się nie tylko na szkoleniach twardych – tj. tych związanych z konkretną wiedzą i umiejętnościami, np. obsługi danego oprogramowania czy rozliczania podatków. Równie istotne są tzw. szkolenia miękkie, związane z budowaniem kompetencji interpersonalnych, kluczowych na niemal każdym stanowisku.

Mając na względzie zarządzanie szkoleniami, warto również pomyśleć o wykorzystaniu możliwości, jakie daje rynek e-szkoleń. Pracownicy mogą np. uczestniczyć zdalnie w webinarach, jak również korzystać z platform e-learningowych – tak, aby proces poszerzania wiedzy oraz umiejętności stał się korzystnym nawykiem. Jeśli masz wątpliwości, jak powinna wyglądać Twoja polityka szkoleniowa, warto skorzystać z konsultacji z ekspertami. Przeprowadzą oni obiektywny audyt i pomogą opracować plan, który sprosta potrzebom organizacji, a także jej możliwościom finansowym.

Ewaluacja szkoleń

Organizujesz szkolenia dla swoich pracowników, ponieważ wiesz, jak ważna jest inwestycja w kapitał ludzki. Pytanie jednak: jak sprawdzić, czy kolejne spotkania z trenerami i ekspertami przekładają się na realne wzmocnienie potencjału firmy i w jakim stopniu? Czy prowadzona polityka szkoleniowa jest skuteczna? Temu celowi służy ewaluacja szkoleń.

Czym jest ewaluacja szkoleń?

Ocena szkoleń ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu przeprowadzone dla pracowników kursy czy warsztaty przełożyły się na osiąganie celów założonych przez pracodawcę. Mówiąc dokładniej, ewaluacja szkoleń ma zweryfikować:

 • poziom satysfakcji ich uczestników z tego, jak zajęcia zostały przeprowadzone,
 • realne przełożenie uczestnictwa w warsztatach na podniesienie poziomu wiedzy lub zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych,
 • wpływ odbytych szkoleń na efektywność działania organizacji.
Dlaczego ocena szkoleń jest tak ważna?

Ewaluacja – bez względu na to, czy chodzi o szkolenia otwarte, czy o szkolenia zamknięte – niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Odpowiedź na pytania o efektywność programu podnoszenia kwalifikacji w organizacji pozwala:

 • potwierdzić, czy obrana polityka szkoleniowa jest zasadna i czy należy ją kontynuować (zarówno w zakresie tematyki kursów i warsztatów, jak i kontynuacji korzystania z usług firmy szkoleniowej, z którą podjęto współpracę),
 • ocenić, czy programy szkoleniowe przynoszą pożądane efekty, czy należy je zmienić,
 • wytyczyć dalsze kierunki rozwoju kompetencji pracowników.

Dlatego efektem prowadzonej regularnie ewaluacji jest optymalizacja procesu szkoleniowego – zarówno pod względem jego skuteczności, jak i kosztów.

Jak w praktyce wygląda ewaluacja szkoleń?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że oceną szkoleń nie powinny się zajmować osoby, które były odpowiedzialne za ich przeprowadzenie. Mogą to zrobić np. pracownicy działu HR lub niezależni eksperci. Wówczas zyskuje się pewność, że wnioski z ewaluacji zostały wyciągnięte obiektywnie.

Narzędziami, które stosuje się w tym procesie, są:

 • ankiety skierowane do pracowników – pyta się w nich przede wszystkim o zadowolenie ze szkolenia w różnych jego aspektach (np. atrakcyjności zaproponowanych zajęć, adekwatności ich poziomu trudności, przydatności, logistyki itp.),
 • testy wiedzy – weryfikujące, czy uczestnicy rzeczywiście nauczyli się czegoś nowego na szkoleniu,
 • ocena nabytych umiejętności – mogą one zostać zweryfikowane np. przez kierowników poszczególnych działów w ramach assessment centre lub podczas obserwacji codziennego wykonywania zadań przez pracowników,
 • analiza ROI – a więc przyjrzenie się temu, jak w dłuższej perspektywie czasu polityka szkoleniowa przekłada się na wzrost efektywności działania firmy.

Jak zatem widać, korzyści z prowadzenia ewaluacji szkoleń otwartych oraz szkoleń zamkniętych jest wiele i nie należy z niej rezygnować.

Kursy: zarządzanie szkoleniami, polityka szkoleniowa, ewaluacja szkoleń

Bazę szkoleń, kursów i warsztatów poświęconych polityce szkoleniowej, zarządzaniu szkoleniami i ewaluacji szkoleń można znaleźć na górze strony. W ofertcie znajdziemy terminy szkoleń, kursów i warsztatów organizowanych online oraz stacjonarnie w największych miastach w Polsce: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Szczecin, Rzeszów. Baza umożliwia szybkie odnalezienie szkoleń z polityki szkoleniowej i prowadzenia ewaluacji szkoleń, zapoznanie się z programem zajęć oraz porównanie cen. Rejestracji na wybrane szkolenie lub kurs można dokonać z użyciem formularza rejestracji online.

Zarządzanie szkoleniami i ewaluacja szkoleń.
Zarządzanie szkoleniami

Ostatnie artykuły, poradniki oraz newsy

Polityka szkoleniowa w firmie: cele szkoleń i ich ewaluacja
12 kwietnia 2021
Polityka szkoleniowa w firmie: cele szkoleń i ich ewaluacja

Dowiedz się czym jest polityka szkoleniowa, jakie korzyści niesie dla organizacji wdrożenie przemyślanej i skoordynowanej polityki rozwoju kapitału ludzkiego.

Czytaj więcej
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej
17 maja 2024
Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Dowiedz się co to jest ajurweda, jakie są zasady ajurwedy oraz jakie korzyści dla zdrowia może przynieść życie w zgodzie z zasadami ajurwedy oraz praktykowanie zabiegów zalecanych przez ten naturalny system medycyny.

Czytaj więcej
Jaka stawka VAT na szkolenia, kursy i usługi szkoleniowe?
30 marca 2021
Jaka stawka VAT na szkolenia, kursy i usługi szkoleniowe?

Zastanawiasz się jaką stawką VAT powinno być objęte szkolenie, kurs bądź inna usługa szkoleniowa? Dowiedz się jak wygląda opodatkowanie szkoleń podatkiem VAT i kiedy można korzystać ze zwolnienia z VAT w szkoleniach.

Czytaj więcej
Rozwijamy skuteczność osobistą i zawodową na szkoleniach!
22 czerwca 2021
Rozwijamy skuteczność osobistą i zawodową na szkoleniach!

Umiejętności twarde to nie wszystko, dowiedz się czym są umiejętności miękkie i jak wesprzeć ich rozwój poprzez umiejętnie dobrane szkolenia.

Czytaj więcej
Polityka szkoleniowa, zarządzanie szkoleniami, ewaluacja szkoleń

Zostaw e-mail, aby otrzymywać powiadomienia, gdy pojawi się nowe szkolenie lub kurs na tej podstronie!