eSzkolenia: internetowa baza z e-szkoleniami na każdy temat!

 • Znajdź eSzkolenia organizowane przez ponad 700 firm szkoleniowych
 • Poznaj program e-szkoleń, ich ceny i zarejestruj się online!
eSzkolenia, e-szkolenie
Przewiń stronę

eSzkolenia, e-szkolenia: 7051

Artykuł

eSzkolenia: czym są i jak różnią się od tradycyjnych szkoleń?

eSzkolenia cieszą się coraz większą popularnością, ale wiele osób podchodzi do nich wciąż z rezerwą zastanawiając się jaka jest efektywność e-szkoleń i jak wypadają one na tle tradycyjnych szkoleń stacjonarnych realizowanych na żywo, w sali szkoleniowej. Czy e-szkolenia przez Internet mogą być równie efektywne? Jakie są rodzaje e-szkoleń? Sprawdź w naszym artykule!

Czym są eSzkolenia?

eSzkolenia jak każdy się domyśla to szkolenia realizowane przez Internet. Nie każdy jednak wie, że rozróżniamy bardzo wiele eSzkoleń:

 • eSzkolenia na żywo - cechą tego typu e-szkoleń jest ich realizacja na żywo, a więc w wirtualnej sali szkoleniowej, poprzez platformy do wideokonferencji, np. Microsoft Teams, Zoom, Skypie itp. Są to e-szkolenia najbliższe w swoim kształcie do tradycyjnych szkoleń. Zarówno trener, jak i uczestnicy mają możliwość rozmawiania ze sobą, zadawania pytań, uzyskania odpowiedzi na indywidualne pytania. Zajęcia prowadzone są na żywo, polegają nie tylko na wykładach, prelekcjach czy prezentacjach, ale mogą obejmować również dyskusję, pracę w grupach, interaktywne ćwiczenia itp. Efektywność tego typu e-szkoleń jest bardzo wysoka, zbliżona do szkoleń stacjonarnych. Oczywiście nie każdy temat można realizować poprzez eSzkolenie, jednakże większość tematów biznesowych, z rozwoju osobistego, IT i programowania, języków obcych itp. może być z powodzeniem zrealizowana jako e-szkolenie.
 • eSzkolenia e-learningowe - w tego typu eSzkoleniu otrzymujemy dostęp do platformy e-learningowej, na której umieszczone są materiały szkoleniowe składające się na eSzkolenie. Są to przede wszystkim nagrania wideo, interaktywne prezentacje, materiały tekstowe i multimedialne, ćwiczenia z automatyczną analizą odpowiedzi. Niestety tego typu eSzkolenie nie posiada możliwości bezpośredniego kontaktu z trenerem, ani innymi uczestnikami e-szkolenia. Dlatego na platformach e-learningowych spotkamy rozwiązania takie jak forum dyskusyjne, chat czy poczta elektroniczna poprzez którą możemy skontaktować się z trenerem lub innymi uczestnikami i dopytać o nurtujące nas kwestie. Jednakże nie jest to kontakt bezpośredni. eSzkolenie e-learningowe realizujemy we własnym tempie i dogodnym dla nas czasie, jest to bez wątpienia duża wygoda, ale wymaga też od nas wysokiej samomotywacji i mobilizacji do realizacji kolejnych partii materiału szkoleniowego. Między innymi z tych powodów e-learning stosowany jest raczej w prostszych zastosowaniach, tematach wymagających głównie zapoznania się z informacjami, bez konieczności ich dogłębnego przećwiczenia czy przedyskutowania.
Ceny eSzkoleń

Rynek e-szkoleń jest mocno zróżnicowany również pod względem cenowym. Można wyróżnić trzy główne kategorie eSzkoleń:

 • eSzkolenia darmowe/bezpłatne - znajdziemy je na coraz liczniejszych platformach e-learningowych. Główne tematy to technologie komputerowe, IT i programowanie, ale znajdziemy na nich równiesz eSzkolenia z wykorzystania programów graficznych, rozwoju osobistego czy biznesowe. Jest to niestety segment eSzkoleń cechujący się relatywnie niską jakością, dlatego zanim zdecydujemy się na bezpłątne, darmowe eSzkolenie warto przeczytać opinie innych uczestników.
 • darmowe eSzkolenia z odpłatnym certyfikatem - jest to szybko rosnący segment eSzkoleń, w którym udział w eSzkoleniu jest co prawda bezpłatny, ale uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu wymaga wniesienia opłaty. Certyfikat jest istotnym potwierdzeniem zdobytej wiedzy, zwłaszcza w przypadku eSzkoleń kończących się egzaminem, i może znacząco poprawiać naszą pozycję na rynku pracy. Warto więc przed rozpoczęciem tego typu e-szkolenia zapoznać się z ceną certyfikatu, którego koszt z reguły kształtuje się w przedziale od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych.
 • eSzkolenia e-learningowe - ze względu na możliwość oferowania tego typu eSzkolenia szerokiemu gronu odbiorców, koszty tego typu e-szkoleń są bardzo przystępne. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, ale górnej granicy nie ma, zdarzają się na eSzkolenia, których ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Średnio zapłacimy jednak około 200-300 złotych.
 • płatne e-Szkolenia na żywo - są to eSzkolenia zdecydowanie najwyżej jakości, ale również droższe od wcześniej wymienianych. Cena eSzkoleń prowadzonych na żywo z natury musi być wysza, gdyż grupa szkoleniowa jest bardzo ograniczona (z reguły nie więcej niż 8-10 osób, przy czym najczęściej spotyka się eSzkolenia 6-osobowe), a trener jest angażowany na czas szkolenia tylko na potrzeby uczestników tego konkretnego szkolenia. W cenie znajduje się z reguły certyfikat, więc nie musimy za niego dopłacać, chociaż zdarzają się e-szkolenia akredytowane, gdzie organizowane są dodatkowe egzaminy przed niezależną komisją egzaminacyjną i otrzymujemy certyfikat zewnętrznej instytucji certyfikującej - wówczas najczęściej egzamin wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty, certyfikat jest z reguły bezpłatny. Biorąc pod uwagę efektywność tego typu eSzkoleń warto zdecydować się na niezbędną inwestycję, która z reguły oznacza wydatek od 200 do nawet 3000 złotych. Górna granica nie istnieje, ale średnio zapłacimy około 800-1000 złotych za eSzkolenie dwudniowe.
Czym kierować się wybierając eSzkolenie?

W gąszczu ofert e-szkoleniowych łatwo wybrać ofertę, która nie spełni naszych oczekiwań i którą będziemy postrzegać jako kolejny e-learning do przeklikania. Dlatego zanim zdecydowamy się na e-szkolenie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 1. Zastanów się nad własnymi potrzebami - pomyśl jakiego e-szkolenia szukasz i jakie masz względem niego oczekiwania? Czy brakuje Ci wiedzy teoretycznej w danym temacie i chcesz dowiedzieć się podstaw funkcjonowania danego zagadnienia, a może poszukujesz możliwości ćwiczenia i rozwijania już posiadanych umiejętności? Twoje potrzeby szkoleniowe i ich zrozumienie są najważniejsze, aby wybrać dobre eSzkolenie. Szukając podstawowej wiedzy w danym temacie śmiało możemy się zdecydować na tradycyjne szkolenie e-learningowe, które w sposób kompleksowy i ciekawy przedstawi nam najważniejsze zagadnienia w danym temacie. Jeśli jednek poszukujemy rozwoju praktycznych umiejętności dużo lepszym wyborem będzie e-szkolenie na żywo.
 2. Porównaj program eszkoleń od różnych organizatorów - każdy organizator w programie e-szkolenia kładzie nacisk na inne zagadnienia, jednym poświęcając dużo uwagi i oferując zróżnicowane metody dydaktyczne zapoznania się z nimi (np. ćwiczenia, panele dyskusyjne, wykład, prezentację...), a o inne jedynie zahaczając. Dlatego szczegółowa analiza programu e-szkolenia jest kluczowa, gdy chcemy dokonać świadomego i dobrego wyboru.
 3. Dowiedz się kto będzie trenerem - sprawdź kto jest autorem e-szkolenia lub kto będzie trenerem w czasie zajęć na żywo. Osoba taka powinna posiadać nie tylko doświadczenie w dziedzinie, której chce uczyć, ale również przygotowanie do bycia trenerem i przekazywania wiedzy. Dobry trener potrafi zarazić energią i pasją do tematu, zaangażować uczestników i sprawić, że będą oni chłonąć przekazywaną wiedzę.
 4. Porównaj ceny ofert - ceny e-szkoleń mogą się znacząco różnić w zależności od organizatora, miejsca i czasu odbycia się e-szkolenia oraz dokładego programu zajęć. To samo eszkolenie, bądź o zbliżonym zakresie omawianych zajęć, może różnić się ceną nawet o kilkaset procent. Nie warto przepłacać, a z drugiej strony warto pamiętać, że za dobre e-szkolenie warto zapłacić nawet podwóją cenę niż za przeciętne. Chcąc wybrać dobrze porównujmy ceny oferowane przez różne firmy szkoleniowe i autorów e-szkoleń.
eSzkolenia: czym są i jak różnią się od tradycyjnych szkoleń?