Japan Hydrogen Energy Tour

O szkoleniu

Szanowni Państwo

Japoński rząd wyznaczył sobie cel neutralności pod względem emisji CO2 przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Osiągnięcie tego celu ma być możliwe dzięki realizacji strategii obejmującej ustanowienie pełnoekranowego łańcucha dostaw wodoru w celu obniżenia jego kosztu do 2030 r. oraz stosowanie amoniaku w energetyce cieplnej jako niskoemisyjnego paliwa przejściowego.

Podczas Japan Hydrogen Energy Tour spotkamy się z ekspertami w dziedzinie wykorzystania wodoru i infrastruktury wodorowej oraz  odwiedzimy: 

 • DENSO Fukushima – Demonstracyjna instalacja, będąca wspólnym projektem DENSO oraz Toyota Motors. Projekt ma na celu stworzenie zeroemisyjnej fabryki z wykorzystaniem zielonego wodoru do produkcji wszystkich części Toyoty.
 • RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS)
 • Toyota Miyagi – Fabryka samochodów wodorowych
 • MITSUBISHI TAKASAGO PARK– Nowo-otwarty – pierwszy na świecie zintegrowany ośrodek walidacji technologii od produkcji wodoru po wytwarzanie energii
 • Fukushima Hydrogen Energy – największy na Świecie zakład produkcji wodoru wykorzystujący energię odnawialną. Może produkować 1200 Nm3 wodoru na godzinę. Został założony wspólnie przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych, Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Tohoku Electric Power i Iwatani Corporation.
 • Chiyoda Corporation – zespół technologicznych instalacji demonstracyjnych (uwodornianie toluenu, odwodornienie metylocykloheksan: MCH oraz obiekty do przechowywania zbiorników) oraz stacji tankowania wodoru w oparciu o MCH, które zostały wdrożone w celu niezawodnego działania łańcucha dostaw transportu i magazynowania wodoru z wykorzystaniem MCH jako nośnika wodoru.
 • Toshiba – od 150 lat Toshiba jest liderem w branży energetyki odnawialnej. Wytwarzane są tu elektrolizery oraz ogniwa paliwowe. Znajdują one zastosowanie w wielu miejscach na świecie. Ich ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w wielu pojazdach (Toyota Mirai) i urządzeniach stacjonarnych.
 • Kawasaki Heavy Industry – model budowy łańcucha dostaw wodoru w Kawasaki: pierwsza na Świecie międzynarodowa instalacja demonstracyjna łańcucha dostaw wodoru (AHEAD) 
Dlaczego warto wziąć udział?
Dlaczego Japonia?

Wodór odegra kluczową rolę w dekarbonizacji japońskiego systemu energetycznego.

Inicjatywy polityczne japońskiego rządu koncentrują się na:

 • rozwoju łańcucha dostaw wodoru (w tym magazynowanie)
 • zwiększaniu popytu krajowego na wodór i amoniak znacznym obniżeniu kosztu przesyłu wodoru
 • dążeniu do osiągnięcia kosztu wodoru na poziomie 30 JPY/Nm3 do roku 2030.

Kluczowa jest rola wodoru i amoniaku w dekarbonizacji wytwarzania energii cieplnej:

 • 20% współspalanie amoniaku w elektrowniach węglowych do 2030 r.
 • 30% współspalanie wodoru w elektrowniach gazowych do 2030 r.

Wodór/amoniak ma stanowić 1% całkowitego miksu energetycznego Japonii do 2030 r.

Planowane oraz realizowane są znaczące inwestycje publiczno-prywatne w R&D i projekty pilotażowe, szczególnie w technologie transportu wodorowego. “Power to gas” przewidziane jako rozwiązanie dla energii odnawialnej i krajowej produkcji wodoru.

Stworzone też ramy regulacyjnych wspierających powszechniejsze wykorzystanie wodoru i amoniaku

Kto powinien wziąć udział?
 • specjaliści i menadżerowie z firm energetycznych;
 • przedstawiciele samorządów poszukujących bezpiecznej i taniej energii oraz strategii przejścia z energetyki opartej na węglu na inne źródła ciepła i zasilania;
 • stratedzy i konsultanci zajmujący się strategią energetyczną oraz poszukiwaniem nowych sprawdzonych technologii;
 • wszyscy zainteresowani rozwojem energii opartej na wodorze i transferem tej wiedzy do Polski. 

Program szkolenia

Podczas Japan Hydrogen Tour czeka nas 8 wizyt:


Wizyta I. DENSO FUKUSHIMA
Demonstracyjna instalacja, będąca wspólnym projektem DENSO oraz Toyota Motors. Projekt ma na celu stworzenie zeroemisyjnej fabryki zasilanej zielonym wodorem przy produkcji wszystkich części Toyoty.


Wizyta II. RIKEN CENTER FOR SUSTAINABLE RESOURCE SCIENCE

Rządowe centrum badań, działające w 8 obszarach. Odwiedzimy jedno z nich, w którym naukowcy pod kierownictwem Ryuhei Nakamury prowadzą rewolucyjne badania nad wodorem.


“7 maja 2024 r. naukowcy pod kierownictwem Ryuhei Nakamury z RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) w Japonii udoskonalili swoją ekologiczną i zrównoważoną metodę ekstrakcji wodoru z wody przy użyciu specjalnie opracowanego katalizatora reakcji chemicznej.


W badaniu opublikowanym w Nature Catalytic szczegółowo opisano, w jaki sposób manipulowano trójwymiarową strukturą katalizatora, co doprowadziło do poprawy stabilności i wydłużenia żywotności katalizatora o prawie 4000%. Odkrycia mają wpływ na zdolność osiągania trwałej i zrównoważonej gospodarki energetycznej opartej na wodorze.”   


Wizyta III.  FUKUSHIMA HYDROGEN ENERGY RESEARCH TEAM
Najwiekszy na świecie zakład produkcji wodoru wykorzystujący energię odnawialną. Znajduje się w prefekturze Fukushima. Obiekt worzystuje 10 MW energii słonecznej, która jest zainstalowana w pobliżu zakładu produkcyjnego. Może produkować 1200 Nm3 wodoru na godzinę. Został założony wspólnie przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych, Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Tohoku Electric Power i Iwatani Corporation.


Wizyta IV. CHIYODA CORPORATION
Obiekty, które odwiedzimy, to zespół technologicznych instalacji demonstracyjnych (uwodornianie toluenu, odwodornienie metylocykloheksanu: MCH oraz obiekty do przechowywania zbiorników) oraz zespół obiektów demonstracyjnych stacji tankowania wodoru w oparciu o MCH, które zostały wdrożone w celu wdrożenia łańcucha dostaw transportu i magazynowania wodoru z wykorzystaniem MCH jako nośnika wodoru.


Wizyta V. TOSHIBA BUILDING
Od blisko 150 lat Toshiba jest liderem w branży energetycznej, w obszarach obejmujących wytwarzanie energii, w działalności infrastrukturalnej, takiej jak uzdatnianie wody, oraz w branży urządzeń niezbędnych do rozwoju infrastruktury społecznej i informacyjnej. Osiągnęli również znaczący postęp w zakresie odnawialnych źródeł energii i infrastruktury o sprawdzonej trwałości. Toshiba wytwarza i dostarcza na świat niezbędne produkty i usługi.

Podczas planowej wizyty w Toshiba przedstawione zostaną osiągnięcia w dziedzinie energetyki odnawialnej. Toshiba wytwarza między innymi elektrolizery oraz ogniwa paliwowe. Przykładowo elektrolizer typu SOEC high perfomance Electrolyser jest zainstalowany w Fukushima Hydrogen Research Field FH2R, które będziemy zwiedzali pierwszego dnia pobytu. To bardzo wydajne urządzenie o wysokiej sprawności. W FH2R ma on moc 5MW i pracuje w temperaturze 700 stopni Celsjusza. Wytwarzane przez Toshibę od 50 lat fuel cell, czyli ogniwa paliwowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach na świecie. Ich ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w wielu pojazdach (Toyota Mirai) i urządzeniach stacjonarnych. Są bardzo sprawne i charakteryzują się dużą trwałością. Toshiba jest potentatem światowym w tej dziedzinie.
Nawiązanie z nimi kontaktu podczas bezpośrednich rozmów jest wielce obiecujące dla przyszłych kontaktów biznesowych.

Wizyta VI.  KAWASAKI HEAVY INDUSTRY

Międzynarodowym centrum innowacji w dziedzinie zdrowia, medycyny, opieki społecznej i ochrony środowiska, wyznaczonym jako specjalna strefa w ramach nowej strategii rozwoju kraju. Instalacja demonstracyjna oraz Zakład demonstracyjny SPERA HYDROGEN® należący do Chiyoda Corporation. Model budowy łańcucha dostaw wodoru w Kawasaki: pierwsza na świecie międzynarodowa instalacja demonstracyjna łańcucha dostaw wodoru (AHEAD) Projekt jest wspierany przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO). Japoński rząd promuje tworzenie technologii wodorowych i redukcję kosztów zakupu wodoru wspierając komercjalizację wytwarzania energii wodorowej, co wynika z  Podstawowej Strategii dla Wodoru.

Wizyta VII. TOYOTA  MIYAGI

Fabryka samochodów wodorowych

Wizyta VIII. MITSUBISHI TAKASAGO PARK

Nowo otwarty i pierwszy na świecie zintegrowany ośrodek walidacji technologii od produkcji wodoru po wytwarzanie energii. 

Czas trwania

-

Prelegenci

--

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Japonia

Japonia

woj. mazowieckie

Rejestracja

Cena 1
27 265
+23% VAT
Cena zawiera:
 • zniżkę 5% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 28 700 zł)
 • udział w zajęciach
 • przygotowanie i realizację wizyty wg. wybranego programu Wizyty fabrykach Wykłady / warsztaty Noclegi w pokoju dwuosobowym Transport wewnętrzny, autokarowy oraz kolejowy Pełne wyżywienie wg programu
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika i tłumacza
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Ogólne warunki uczestnictwa w projektach edukacyjnych realizowanych przez Langas Group

https://langas.pl/wp-content/uploads/2020/11/Ogo%CC%81lne_warunki_uczestnictwa_w_projektach_edukacyjnych_realizowanych_przez_Langas_Group.pdf

BUR

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
 • Nazwa firmy: Langas Regtech sp. z o.o.
 • Ulica i nr: ul. Marszałkowska 58 lok. 15
 • Kod pocztowy: 00-545
 • Miejscowość: Warszawa
 • Numer NIP: 7010991220

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Langas Regtech sp. z o.o.
00-545 Warszawa, Polska ul. Marszałkowska 58 lok. 15

Organizator

Langas Regtech sp. z o.o.
00-545 Warszawa, Polska
ul. Marszałkowska 58 lok. 15
woj. mazowieckie
W czasach dynamicznych zmian, postaw na firmę, która wie, co to znaczy SKUTECZNOŚĆ! Co nas wyróżnia? 1. Eksperci - nasi eksperci przechodzą najtrudniejszy etap selekcji doboru kadry trenerskiej szkoleń. Wśród nich jesteśmy uważani za najbardzie...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!