Coaching: baza szkoleń i kursów poświęconych coachingowi!

 • Znajdź szkolenia dotyczące coachingu organizowane w całej Polsce
 • Zapoznaj się z programem zajęć i cenami uczestnictwa
 • Wybierz szkolenie dla siebe i zgłoś się na nie z Eventis.pl!
 • Znajdź szkolenia dotyczące coachingu organizowane w całej Polsce
 • Zapoznaj się z programem zajęć i cenami uczestnictwa
 • Wybierz szkolenie dla siebe i zgłoś się na nie z Eventis.pl!
Przewiń stronę

Szkolenia coaching: 33

już od 3550 PLN
 • Online, termin do ustalenia
 • już od 200 PLN
już od 200 PLN
Artykuł

Coaching

Jak wykorzystać do maksimum swój osobisty potencjał? Znaleźć to, w czym jesteś naprawdę dobry i co sprawia Ci przyjemność? Jak przyspieszyć swój rozwój, poprawić efektywność, skuteczniej podejmować decyzje? Każdy z tych problemów może pomóc rozwiązać coaching. To dość popularne w ostatnich czasach określenie często jest źle interpretowane i nierozumiane. Czym jest coaching i czy może pomóc Twojej firmie lub pracownikom?

Coaching – fakty i mity

Słowo coach w języku angielskim współcześnie najczęściej używane jest jako określenie trenera (sportowego), choć pierwotnie używano go do określania różnych terminów związanych z podróżowaniem i przemieszczaniem się. W języku polskim coacha określa się najczęściej jako trenera rozwoju osobistego lub zespołowego, w zależności od tego, czym konkretnie się zajmuje. To najprostsza, najkrótsza, a jednocześnie najbardziej trafna definicja tego, czym jest coaching. Tym samym adekwatne wydają się odniesienia zarówno do trenerów sportowych, jak i do przemieszczania się, ponieważ rozwój można zdecydowanie zdefiniować metaforycznie jako realizowanie planu podróży.

Charakterystyczne dla coacha jest działanie ramię w ramię z klientem. W związku z tym pomiędzy nimi musi się wytworzyć specyficzna więź. Coach prowadzi do celu jako partner, a jednocześnie oparcie. Wspiera, motywuje, wskazuje obszary, które wymagają poprawy i chwali sukcesy. Korzystanie z coachingu przypomina nieco pod tym względem pracę z trenerem osobistym na siłowni. W tym przypadku ćwiczone jest jednak nie ciało, a umysł – przede wszystkim nastawienie, które pomoże dokonać pozytywnych zmian w życiu.

Wokół branży coachingowej narosło wiele mitów i często spotyka się ona z niezbyt pochlebnymi opiniami i niewybrednymi żartami. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwy coaching ma niewiele wspólnego z pustymi frazesami i obietnicami przysłowiowych gruszek na wierzbie. W pewnym momencie ta dziedzina stała się bardzo popularna, co spowodowało wysyp coachów kierowanych nie tyle chęcią niesienia pomocy i dzielenia się swoją wiedzą, ile zyskiem. Popularne wystąpienia w formie mów motywacyjnych mają niewiele wspólnego z prawdziwą pracą trenera rozwoju osobistego, mimo iż często ich słuchacze twierdzą, jakoby doznali olśnienia. Tylko konsekwentne, stałe, wspólne działania z klientem są w stanie faktycznie wywołać w nim zmianę. Kluczem jest tutaj jego aktywność – tymczasem samo wysłuchanie mowy motywacyjnej ma całkowicie bierny charakter, dlatego nigdy nie przyniesie takiego samego efektu.

Coaching – kiedy warto?

Coaching nie zdobył jednak swojej popularności wyłącznie dzięki „otwierającym oczy” przemowom, a raczej dzięki swojej skuteczności. Jego prawdziwą istotą jest odkrywanie wiedzy w Kliencie oraz pielęgnowanie jego potencjału, a także motywacja w kierunku zmian i realizacji celów. Z tego powodu dobry coach może okazać się niezwykle pomocny. Trener rozwoju osobistego może pomóc m.in. w:

 • lepszej organizacji czasu pracy, umiejętnego godzenia obowiązków zawodowych z życiem osobistym,
 • pokonaniu złych nawyków,
 • przełamaniu rutyny i wypalenia,
 • wypracowaniu wysokiej motywacji, zwłaszcza jako część szkoleń sprzedażowych,
 • poprawie umiejętności interpersonalnych, w tym efektywnej komunikacji interpersonalnej,
 • lepszym realizowaniu się w sferze zawodowej,
 • obniżeniu poziomu stresu,
 • skutecznej automotywacji,
 • treningu zachowań asertywnych,
 • wprowadzeniu korzystnych, zdrowych nawyków (również np. ćwiczeń fizycznych czy zdrowszej diety),
 • rozwoju inteligencji emocjonalnej,
 • innych metodach rozwoju osobistego.

Ponadto zapewnia zewnętrzną motywację do działania i realizowania celów. Wspiera również klienta w ich określeniu i odnalezieniu własnego potencjału. Bywa przydatny dla osób na wszystkich etapach życia. Młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy lub wciąż uczącym się pomaga znaleźć właściwą drogę zawodową, a następnie wyznaczyć cele i zaplanować jej realizację. Bardziej doświadczonym, którzy czują wypalenie zawodowe, gubią się w rutynie lub z innych powodów nie odczuwają satysfakcji w sferze zawodowej i osobistej, pomaga przełamać schematy, odkryć własny potencjał i wkroczyć na zupełnie nową ścieżkę.

Coaching może być jednak również stosowany wobec zespołów, np. menedżerskich. Wówczas pomaga w osiąganiu celów biznesowych i wspiera rozwój przedsiębiorstwa. Coach może też pracować z dowolną grupą współpracowników, np. grupą projektową lub konkretnym działem w organizacji. Wówczas najczęściej jego rola sprowadza się do wsparcia efektywności jej działania, np. poprzez wypracowanie lepszych relacji wewnętrznych.

Coaching