Baza szkoleń i warsztatów medialnych w całej Polsce!

 • Znajdź szkolenia i kursy medialne organizowane w całym kraju
 • Poznaj ceny uczestnictwa, program zajęć i prelegentów
 • Zarejestruj się wypełniając formularz rejestracji online
szkolenia i kursy medialne
Przewiń stronę

Szkolenia medialne: 118

 • Warszawa, 29 listopada - 1 grudnia 2021
 • już od 2400 PLN
już od 2400 PLN
 • Warszawa, 22 listopada 2021
 • już od 900 PLN
już od 900 PLN
Artykuł

Jakie szkolenia medialne warto rozważyć w firmie?

Rozważni przedsiębiorcy wiedzą, że inwestycja w kompetencje pracowników się opłaca. Między innymi dlatego rynek szkoleń rozwija się w tak szybkim tempie. W celu zapewnienia zespołowi umiejętności prezentowania projektów i prowadzenia wystąpień publicznych, a także przekonywania, komunikacji czy wizerunku, warto zdecydować się na coraz popularniejsze szkolenia medialne. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni typ i program takiego szkolenia.

Czym są szkolenia medialne?

Szkolenie medialne najprościej można opisać jako przygotowanie do kontaktów z mediami. Tym sposobem można uniknąć niepożądanych wypowiedzi i zachowań oraz wpadek, a także nauczyć się profesjonalnie radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Jednocześnie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zbudować pozytywne relacje z przedstawicielami mediów, co pozwala na budowanie korzystnego wizerunku całej firmy. Jest to jednak bardzo szeroki temat, dlatego szkolenia medialne przyjmują wiele form – od podstawowego treningu związanego z wypowiedziami publicznymi i zachowaniem w stresującej sytuacji po zaawansowane techniki wywierania wpływu oraz szczegółowe informacje dotyczące wizerunku, etykiety czy dress code’u.

Dlaczego warto zainteresować się szkoleniami medialnymi?

Nowoczesny biznes wymaga od firm stałej kontroli i pracy nad wizerunkiem. W dobie mediów społecznościowych każda drobna wpadka może być rozdmuchana do skali skandalu, poważnie nadszarpując reputację firmy. Dlatego tym bardziej warto się przygotować do kontaktów z mediami, które, niestety, bywają bezlitosne w wykorzystywaniu słabości przedstawianych podmiotów. Większe firmy mogą sobie pozwolić na tworzenie całych działów PR odpowiadających za kontakty z mediami, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto zainwestować w szkolenia dla pracowników, a także dla siebie.

Korzyści z wzięcia udziału w profesjonalnym treningu to:

 • zapoznanie się z mechanizmami, według których operują media,
 • nauka konstruowania krótkich, przekonujących i treściwych wypowiedzi,
 • poprawa umiejętności związanych z wystąpieniami publicznymi i autoprezentacją,
 • ograniczenie stresu związanego z pierwszą rozmową z dziennikarzem lub wystąpieniem przed kamerą,
 • przygotowanie do kontaktu z mediami w sytuacji kryzysowej,
 • nauka technik komunikacji,
 • uświadomienie sobie, jak ważną rolę w promocji firmy odgrywa umiejętne wykorzystanie potęgi mediów i przekazanie strategii marketingowej.
Kto powinien wziąć udział w szkoleniu mediowym?

Dla kogo są szkolenia mediowe? Przede wszystkim dla osób, które reprezentują firmę na zewnątrz. Na pewno więc odpowiednią wiedzę i umiejętności powinni zdobyć członkowie zarządu. Warto objąć również podobnym treningiem kierowników poszczególnych działów lub innych kluczowych pracowników. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie da im możliwość lepszego przekazywania swoich myśli nie tylko w kontaktach z mediami, ale również podczas bezpośrednich rozmów z klientami, inwestorami itd. Tego rodzaju przygotowanie pomoże też zredukować stres związany z reprezentowaniem organizacji, a przez to korzystniej się zaprezentować.

Szkolenia medialne mogą być jednak przydatne dla każdego, w szczególności zaś osób, które mają bezpośrednią styczność z odbiorcami produktów lub usług firmy (np. z działu obsługi klienta). Tego rodzaju trening przyda się też każdemu, kto jest częścią ściśle współpracującego ze sobą zespołu – szkolenie medialne pomoże w efektywniejszej prezentacji swoich pomysłów, przedstawianiu argumentów i prowadzeniu dyskusji. Wyszkoleni w tym kierunku pracownicy mogą zaś wykonywać swoje obowiązki znacznie efektywniej, co stanowi niepodważalną korzyść dla przedsiębiorstwa.

Jakie szkolenie medialne wybrać?

Rynek szkoleń mediowych jest bogaty i wciąż się rozwija. Firmy coraz częściej dostrzegają bowiem potrzebę tego typu treningu. Co więc wybrać? Warto wiedzieć, że w tej grupie można wyróżnić kilka kategorii produktów:

 • szkolenia stricte medialne – dotyczące wystąpień przed kamerą i w tzw. nowych mediach, a także np. wywiadów w radiu, prasie;
 • szkolenia wizerunkowe – obejmujące sztukę przemawiania i wystąpień publicznych, techniki perswazji, a także wizaż czy dress code;
 • szkolenia Public Relations – obejmujące skuteczną komunikację z otoczeniem i prezentację działalności firm czy instytucji;
 • szkolenia sprzedażowe, menedżerskie – dotyczące wykorzystania najnowocześniejszych technik w walce o klienta, ale również w celu wpływania na efektywność zespołu.

Wybór konkretnego szkolenia powinien uwzględniać potrzeby organizacji, a także obszar czy skalę, w jakiej działa. Można skorzystać z gotowych dostępnych programów lub poprosić firmę szkoleniową o stworzenie produktu dopasowanego do potrzeb konkretnej organizacji w ramach szkolenia zamkniętego. Jedno jest pewne – odpowiednie przygotowanie w zakresie mediów, wystąpień publicznych czy PR na pewno prędzej lub później okaże się przydatne.

Szkolenia medialne - rodzaje

Szukając szkoleń medialnych możemy zauważyć kilka rodzajów tego typu szkoleń i kursów dostępnych na rynku. Najwięszą część stanowią szkolenia medialne online w formule na żywo - zajęcia odbywają się w wirtualnej sali szkoleniowej i są prowadzone na żywo. Pozwala to zadawać pytania i uzyskać indywidualne konsultacje czy pomoc ze strony trenera. Kursy multimedialne i e-learning online polegają natomiast na wykupieniu dostępu do uprzednio nagranych materiałów i ćwiczeń realizowanych na platformie do nauki zdalnej - ich zaletą jest możliwość realizacji programu kursu w indywidualnym tempie i wielokrotnego wracania do materiału merytorycznego. Dodatkową zaletą jest niższa cena niż ma to miejsce w przypadku szkoleń online. Ostatnią grupą są tradycyjne szkolenia w sali szkoleniowej - są one jednocześnie najefektywniejsze, ale też cechują się najwyższymi cenami. Biorąc pod uwagę możliwość bezpośredniego kontaktu z trenerem, efektywność procesu szkoleniowego oraz możliwość nawiązania cennych kontaktów warto brać tego typu szkolenia mediowe pod uwagę.

Jakie szkolenia medialne warto rozważyć w firmie?