Finanse w (małej lub dużej) firmie

O szkoleniu

„Dobry plan podstawą genialnej improwizacji” oznacza to, że szkolenie będzie miało charakter warsztatowy (wzorcem będzie wyimaginowana firma) z odniesieniami do rozpatrywania konkretnych przypadków uczestników.

Kto powinien wziąć udział?

Kurs adresowany jest dla każdego który chce osiągnąć świadomość wpływów procesów operacyjnych w obszarze finansów. Np.:

 • manager średniego szczebla (szerzej: pracownik) który chce zrozumieć czego jest częścią
 • członek zarządu, który odpowaiada z kondycję finansową spółki (swoim majątkiem)
 • analityk, który chce zobaczyć procesy od „drugiej strony” czyli nie z poziomu „detalu (pojedynczego zapisu)” ale ogółu („zestaw dobrych praktyk, od ogółu do szczegółu”)
 • inne osoby (prezes spółki, właściciel spółki, dyrektor operacyjny, itd.)

Program szkolenia

Cel przedsiębiorstwa (finansowy i nie tylko)

 • W ramach tej początkowej części, zastanowimy się i wskażemy w jaki sposób zdefiniowany (bądź odkryty w trakcie analizy) cel przedsiębiorstwa wpływa na działalność operacyjną. Kiedy „wydaje mi się” zostaje skonfrontowane z „tak jest” dopasowuje się poszczególne części finansowej układanki do możliwości operacyjnych firmy.

Język finansowy -> bo każde „plemię” komunikuje się w sobie znany sposób:

 • W tej części warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego finansiści mają różne określenia na „pozornie” te same zjawiska. Dlaczego dla nich „sprzedaż” to nie zawsze przychód, ale czasem należności a często kłopoty. Moduł odpowie na pytanie, czy pomimo różnic komunikacyjnych, z finansistą można się dogadać i w jaki sposób to zrobić.

„Sprawozdanie finansowe to zwierciadło w którym przeglądają się interesariusze”:

 • w ramach tego modułu, skonfrontujemy powszechne mniemanie („sprawozdanie to bzdura, bo można tam umieścić wszystko”) z praktyką („tylko sf jest ważne, bo na to patrzą interesariusze (czyli ci co nam grożą: banki, instytucje państwowe)”).
 • Zwrócimy uwagę na te elementy które płatają figla naszym umysłom: czas, systemy i miejsce wykorzystania sprawozdania.

Taniec sprawozdania finansowego:

 • Myliłby się ten, który uważa, że dane księgowe są „odrealnionym elementem rzeczywistości” - w czasie przeznaczonym na ten moduł, uczestnicy zobaczą, w jaki sposób poszczególne elementy sprawozdania finansowego łączą się ze sobą. Które z kolei można używać w sposób dowolny, a które opierają się na „domniemaniach, tudzież założeniach”.

Dojrzałość rachunku kosztów – czy Twój P&L zdałby maturę?

 • Każde przedsiębiorstwo w ramach swojej działalności chce wiedzieć ile kosztuje poszczególne „coś”. Niezależnie czy jest to zasób czy proces. Wskażemy różnicę w rachunkach wyników, pokażę w jaki sposó zbadać gotowość do wprowadzenia w ramach organizacji danego typu rachunku i z czym to się wiąże. Przy okazji, wskażemy co trzeba zrobić (4) a co można zrobić (5/9) i jak to czytać.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana.

 • Takie sformułowanie często pada z ust osób szczególnie mające „apetyt” na ryzyko. Niestety, życie bywa przewrotne a „Ich will” (chcę) czyli pomysł nie zawsze spotyka się z aprobatą rzeczywistości „Ich habe gemacht”. Wskażemy jak czytać Bilans, dlaczego jest miarą ryzyka biznesowego i rozwiążemy odwieczny dylemat: Czyj kapitał (właściciela czy obcy) jest droższy i dlaczego? Do jakiego momentu wykorzystywać dane źródła kapitału (harmonizowanie źródeł) i jak wyznaczyć minimalny cel wynikowy (przychodowy) dla zarządu?

Czy każda firma to szklarnia w której rosną pomidory?

 • Oczywiście nie każda firma zajmuje się produkcją (uprawą) pomidorów, ale do każdej można zajrzeć z czterech strony. W ramach tej części wskażę jakie to są elementy (sprawność, zadłużenie, płynność i rentowność). W jaki sposób się łączą ze sobą i jak nimi zarządzać.

„Liczy się obrót” - Czyli co każdy handlowiec ma wspólnego z Kopernikiem i dlaczego większa sprzedaż to powód do zmartwień dla finansisty.

 • W ramach tej części omówimy rolę kapitału obrotowego, jak go „wyabstrahować” z odpowiednich miejsc (transpozycja sprawozdania księgowego na finansowe), jak nim zarządzać i dlaczego wskaźniki bilansowe należy każdorazowo zestawiać z ich operacyjnym odpowiednikiem. Cykl obrotu gotówki. To uczestnik zapamięta na 100%.

Wskaźniki (nie) arbuzowe

 • Wszyscy kochają wskaźniki. Niestety wiele z nich przypomina arbuza, piękne, zielone i dojrzałe (chcemy by każde rosły), ale niestety w środku kryją w sobie soczystą czerwień. W ramach tej części wskażemy w jaki sposób wskaźniki są manipulowane. Jak praca mianownikiem i licznikiem może sprawić, że „cel został osiągnięty” a firma upadła. Wprowadzimy w naturę wskaźnika (nominanta, stymulanta i destymulanta) i wykażemy, że znajomość powyższych przydaje się nie tylko do imponowania na imprezach firmowych.

Czas trwania

2 dni, 9:00-13:30

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Szkolenie prowadzone jest w formie zdalnej poprzez naszą platformę internetową z wykorzystaniem narzędzia Visual Paradigm.. Uczestnicy szkolenia muszą posiadać dostęp do Internetu oraz narzędzie Visual Paradigm w wersji desktopowej (w razie braku można pobrać 30-dniową wersję próbną https://www.visual-paradigm.com/download/).

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
2 400
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się

Organizator

eduFuturo
02-677 Warszawa
Cybernetyki 4A lok. 174
woj. mazowieckie
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

 1. Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Bezkosztowe odstąpienie od umowy możliwe jest w terminie do 7 dni przed dniem przystąpienia do realizacji umowy przypadku szkoleń otwartych, a w przypadku szkoleń zamkniętych termin ten wynosi 30 dni. Odstąpienie w późniejszym terminie zobowiązuje do zapłaty pełnej kwoty (100%).
 2. Organizatorowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy lub zmiany terminu szkolenia w przypadku wystąpienia siły wyższej (np. choroba Trenera).
 3. Wszelkie terminy, w szczególności terminy szkoleń, muszą być potwierdzane z 7-dniowym wyprzedzeniem przez strony, pod rygorem nieważności takich ustaleń. 
 4. Niestawienie się zamawiającego lub wskazanych przez niego osób trzecich do odbioru usługi, będącej przedmiotem umowy, nie zwalnia z zapłaty wynagrodzenia.
 5. Przeprowadzenie szkoleń i warsztatów potwierdzają listy obecności.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!