O szkoleniu
Reżim zintegrowanego podejścia (IPPC) - za sprawą złożoności i zakresu zagadnień, które się na niego składają - stanowi duże wyzwanie praktyczne dla operatorów dużych instalacji przemysłowych, podlegających jego wymogom.
Nakładają się na to ciągłe zmiany w krajowym oraz unijnym prawie ochrony środowiska, które nieustannie zmieniają realia formalne funkcjonowania instalacji IPPC. Dotyczy to zwłaszcza konieczności wdrażania wymogów BAT, określonych w konkluzjach BAT, jak i zmian w przepisach odpadowych, czego przykładem jest przyjęte niedawno krajowe rozporządzenie ws. instalacji MBP.
Sprawne poruszanie się w reżimie prawnym IPPC wymaga od osób odpowiedzialnych za te kwestie, w zakładach podlegających tym regulacjom, ciągłego podnoszenia własnych kompetencji i śledzenia na bieżąco zmian w prawie oraz w praktyce działania organów administracji publicznej.
Cele szkolenia:
- Usystematyzowane przekazanie wiedzy na temat regulacji o pozwoleniach zintegrowanych, zarówno w wymiarze proceduralnym, jak i materialnoprawnym
- Omówienie kluczowych zagadnień problemowych, budzących w praktyce najwięcej wątpliwości, w tym m.in. zakresu pojęcia instalacji, kwestii kwalifikacji konkretnych instalacji do objęcia reżimem IPPC oraz wdrażania wymogów konkluzji BAT w treści pozwoleń zintegrowanych
- Prezentacja typowych problemów praktycznych na konkretnych przykładach
- Nakreślenie spodziewanych zmian w prawie związanych z planowaną nowelizacją Dyrektywy IED.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Możliwość uporządkowanego poznania wymogów formalnych składających się na reżim prawny pozwoleń zintegrowanych i instalacji IPPC zaprezentowanych w sposób przystępny dla osób nie posiadających wykształcenia prawniczego
- Poznawanie przedmiotowych zagadnień w oparciu o konkretne przykłady praktyczne czerpiące z doświadczeń prowadzącego
- Szkolenie prowadzone przez osobę posiadającą kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe związane ze świadczeniem obsługi prawnej na rzecz zakładów posiadających pozwolenia zintegrowane, a jednocześnie mającą bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń i warsztatów związanych z tą tematyką.
- Pracownicy zakładów posiadających pozwolenia zintegrowane odpowiedzialni za zagadnienia związane z ochroną środowiska, inżynierię produkcji, obsługę prawną zakładów in-house, itp. zajmujący stanowiska od specjalistów aż po stanowiska kierownicze
- Pracownicy firm konsultingowych świadczących usługi w zakresie zagadnień związanych z ochroną środowiska na rzecz przemysłu.
Program szkolenia
- Wprowadzenie do tematu pozwoleń zintegrowanych, kluczowe pojęcia takie jak instalacja, emisje, standardy emisyjne, graniczne wielkości emisyjne, BAT-AEL, standardy jakości środowiska, istotna zmiana instalacji, itp.
- Omówienie zagadnień proceduralnych, w tym kwestii stron postępowania oraz zapewniania możliwości udziału społeczeństwa i uczestnictwa organizacji ekologicznych w postępowaniach dotyczących pozwoleń zintegrowanych.
- Podstawowe problemy praktyczne związane m.in. z definiowaniem granic instalacji, kwalifikacją instalacji do objęcia reżimem IPPC, ustalaniem czy dana zmiana instalacja kwalifikuje się jako istotna zmiana instalacji.
- Instytucja BAT, BREF i konkluzji BAT.
- Dostosowanie pozwoleń zintegrowanych do wymogów konkluzji BAT w praktyce – aspekty proceduralne oraz merytoryczne.
- Odstępstwa od konkluzji BAT.
- Omówienie zagadnień sektorowych istotnych z perspektywy pozwoleń zintegrowanych, w tym związanych z gospodarką odpadami (m.in. wymogi szczególne co do treści pozwolenia zintegrowanego związane z gospodarowaniem odpadami, utrata statusu odpadu, produkt uboczny) oraz gospodarką wodno-ściekową.
- Zarys planowanych zmian w Dyrektywie IED.
- Odpowiedzi na pytania szczegółowe uczestników, omówienie konkretnych zagadnień problemowych podniesionych przez uczestników.
Czas trwania
10.00-16.00
Prelegenci
Radca prawny. Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, prawie klimatycznym, zagadnieniach dotyczących emisji, pozwoleń na korzystanie ze środowiska, a także prawie wodnym oraz gospodarowaniem wodami. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z sektorem energetyki konwencjonalnej i odnawialnej, przemysłu ciężkiego oraz z branżą wydobywczą.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
