Zarządzanie może być definiowane na wiele sposobów, a jego pierwszych odmian można doszukiwać się już w starożytności. Koncepcje, metody i style zarządzania zmieniały się przez lata, jednak dziś nie sposób podważyć jego znaczenia dla efektywności i rentowności przedsiębiorstw. Dowiedz się, w jaki sposób ewoluowało podejście do zarządzania strategicznego i jaką rolę odgrywa ono we współczesnych organizacjach.
Czym jest zarządzanie?
Pojęcia zarządzania jest bardzo trudne do zdefiniowania. Można je jednak nazwać np. zbiorem procesów związanych z administrowaniem polegających na planowaniu, organizowaniu, przewodzeniu i kontrolowaniu. Istotą podejmowania działań związanych z zarządzaniem w organizacji jest realizacja jej celów. Pojęcie jest jednak używane nie tylko w kontekście biznesowym. Zarządzać można bowiem w zasadzie wszystkim – począwszy od dokumentacji, a skończywszy na stresie. Ogólne zasady zarządzania są dość uniwersalne i mogą być stosowane w wielu aspektach życia. Istnieje jednak również wiele dodatkowych reguł stosowanych w konkretnych procesach zarządczych. Osobę odpowiedzialną za proces zarządzania w organizacji najczęściej nazywa się menedżerem. Ponadto może ona zatrudniać specjalistów w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, ryzykiem i wieloma innymi procesami.Podejścia do zarządzania
Zarządzanie było stosowane w praktyce od tysiącleci, jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęto rozważania teoretyczne na temat tej dziedziny. W ciągu kilkudziesięciu lat sformułowano też trzy podstawowe podejścia do zarządzania. Jakie?Te trzy szkoły zarządzania nie muszą się wzajemnie wykluczać, wręcz przeciwnie mogą się doskonale uzupełniać. Dlatego istnieją również podejścia integrujące ich zasady – to spojrzenie systemowe i sytuacyjne.
Zarządzanie strategiczne i operacyjne
W latach 50 i 60 XX wieku opracowano też koncepcję zarządzania strategicznego. Dotyczy ono organizacji działalności przedsiębiorstwa w ujęciu całościowym i długofalowym. Niejako w opozycji do zarządzania strategicznego stoi zarządzanie operacyjne, którego celem jest zapewnienie płynnej kontynuacji codziennych działań.Wiele organizacji skupia się za zarządzaniu operacyjnym, pomijając niezwykle ważne procesy związane z zarządzaniem strategicznym. To podejście skupiające się na rozwoju w dalszej perspektywie, poszukiwaniu innowacji i sposobów na doskonalenie procesów, rozwoju i wzbogacaniu oferty. Dobrze funkcjonująca organizacja powinna dbać zarówno o zarządzanie operacyjne (dotyczące bieżącej działalności i zapewnienia jej stabilności), jak i to strategiczne pomagające osiągać przewagę konkurencyjną. Doświadczenie pokazuje bowiem, że działanie z myślą o dalszym horyzoncie czasowym jest potrzebne. Ważne jednak, by było ono dostosowane do współczesnych realiów, wymogów i wyzwań stojących przed kadrą zarządzającą. Dlatego:
- proces zarządzania strategicznego powinien stanowić kompromis pomiędzy uporządkowanymi regułami działania, a elastycznością,
- w procesie zarządzania powinno uczestniczyć więcej podmiotów,
- forma strategii zarządzania powinna być prosta, czytelna i uniwersalna,
- decyzje strategiczne powinny być podejmowane w sposób konkretny, jednak z uwzględnieniem kompromisu z przeciwstawnymi rozwiązaniami.
Popularne szkolenia, kursy i konferencje z zarządzania w 2020 roku:
- szkolenia z zarządzania marką,
- szkolenia z zarządzania produkcją,
- szkolenia zarządzanie jakością,
- zarządzanie projektami,
- zarządzanie zespołem,
- zarządzanie łańcuchem dostaw,
- zarządzanie zapasami,
- zarządzanie zakupami,
- zarządzanie kosztami,
- zarządzanie zmianą,
- zarządzanie sprzedażą,
- zarządzanie czasem,
- zarządzanie ryzykiem,
- zarządzanie zasobami ludzkimi,
